MENU
ODLICZAMY...

SONDA
Jak napisałeś próbne egzaminy?
bardzo dobrze
dobrze
mogło być lepiej...
źle

Doradca zawodowy


Doradca zawodowy:

mgr Anna Walas


 • Pomaga w realnej samoocenie zainteresowań, uzdolnień i predyspozycji zawodowych

 • Inspiruje potrzebę konstruowania długofalowych planów życiowych

 • Aktywizuje do określenia i zaplanowania przyszłej drogi zawodowej

 • Rozbudza aspiracje zawodowe i motywuje do działania

 • Kształtuje postawę przedsiębiorczości i aktywności wobec pracy

 • Wykazuje potrzebę porównania własnych wyborów z realiami ekonomicznymi

 • Dostarcza informacji o zawodach, wymaganiach rynku pracy, o systemie szkolnictwa ponadgimnazjalnego

 • Wskazuje na różnorodność dróg edukacyjnych prowadzących do zawodu

 • Kształtuje u uczniów umiejętność pracy w zespole, komunikatywność, zaangażowanie i gospodarność

 • Uczy korzystania z różnorodnych źródeł informacji

 • Kształtuje umiejętność podejmowania decyzjiDoradca zawodowy udziela indywidualnych porad zawodowych, współpracuje z nauczycielami i rodzicami.


Godziny pracy doradcy zawodowego w roku szkolnym 2016/2017 (sala nr 26):

Poniedziałek: 8.00 - 11.45

Wtorek: 8.00 - 14.30

Piątek: 8.00 - 12.4510 maja 2017r.

WARSZTATY W TECHNIKUM ARCHITEKTONICZNO - BUDOWLANYM


11 kwietnia 2017r. uczniowie zainteresowani zawodem technika budownictwa uczestniczyli w warsztatach zorganizowanych przez nauczyciela zawodu p. S. Koniuszewskš. Gimnazjaliœci mieli okazję porozmawiać o szkole i kierunku z uczniami technikum, obejrzeli warsztaty szkolne i pracownie nauki zawodu. Od nauczyciela usłyszeli o mocnych i słabych stronach zawodu, poznali œcieżkę kariery oraz usłyszeli wiele cennych informacji na temat rynku pracy. Galeria

Anna Walas

26 kwietnia 2017r.

TECHNIKUM SAMOCHODOWO - MECHATRONICZNE28 marca 2017r. uczniowie zainteresowani kształceniem w zawodach technika mechatronika i technika pojazdów samochodowych uczestniczyli w ramach "Festiwalu zawodów" w warsztatach przybliżajšcych te kierunki . W pracowni mechatroniki wspólnie ze starszymi kolegami wykonali ćwiczenia i zadania zwišzane z pracš przyszłych mechatroników. Na warsztatach szkolnych obejrzeli wszystkie stanowiska pracy zwišzane z pozostałymi kierunkami kształcenia. Na koniec obejrzeli prezentację multimedialnš dotyczšcš szkoły.25 kwietnia 2017r.

Poniżej można zapoznać się z terminami rekrutacji do szkół średnich w roku szolnym 2017/2018:

Terminy rekrutacji


8 marca 2017r.

WARSZTATY W TECHNIKUM EKONOMICZNYM


21 lutego 2017r. uczniowie zainteresowani branżą ekonomiczną uczestniczyli w warsztatach przybliżających wiedzę na temat pracy technika ekonomisty, technika organizacji reklamy , technika handlowca i sprzedawcy. Od nauczycieli zawodu i uczniów technikum uzyskali informacje na temat szkoły , drogi kariery i rynku pracy.

FotoreportażAnna Walas22 lutego 2017r.

WARSZTATY W TECHNIKUM TRANSPORTOWYM14 lutego 2017r. uczniowie trzecich klas gimnazjum uczestniczyli w warsztatach zawodoznawczych w Technikum nr 4. Wspólnie z uczniami technikum wykonywali czynności związane z pracą spedytora, technika eksploatacji portów i terminali, pracownika kolei. Od nauczyciela zawodu uzyskali wiele cennych informacji na temat praktyk zawodowych, w tym zagranicznych oraz rynku pracy dla absolwentów szkoły.

FotoreportażAnna Walas31 grudnia 2016 r.

EUROPEJSKI FESTIWAL UMIEJĘTNOŚCI ZAWODOWYCH W ZESPOLE SZKÓŁ ELEKTRONICZNYCH I INFORMATYCZNYCH


9 grudnia 2016r. uczniowie zainteresowani kierunkami kształcenia oferowanymi przez technikum uczestniczyli w Festiwalu Umiejętności Zawodowych. Podczas gier, quizów i konkurencji na kilkunastu stanowiskach odkrywali swoje talenty i badali umiejętności w dziedzinie elektroniki, automatyki i informatyki.

Fotoreportaż


Anna Walas

31 grudnia 2016 r.

WARSZTATY W TECHNIKUM ARCHITEKTONICZNO - BUDOWLANYM


6 grudnia 2016r. 26 uczniów klas pierwszych uczestniczyło w kreatywnych warsztatach podczas, których pod kierunkiem nauczycieli zawodu p. Swietłany Koniuszewskiej i p. Małgorzaty Suszalskiej oraz ich uczniów wykonywali przepiękne ozdoby świąteczne. W niewielkich grupach zdobili świeczniki w wydrążonych brzozowych konarach, z zielonych kartek papieru tworzyli bożonarodzeniowe choineczki, na gipsowych kartonach z wykorzystaniem przygotowanych szablonów "malowali" świąteczne obrazy, z przygotowanych elementów sklejali i ozdabiali gwiazdki. Ponieważ gościliśmy w Technikum nr 2 6 grudnia, zawitał tam również św. Mikołaj ze śnieżynkami. Wszyscy uczestnicy zajęć zostali obdarowani słodyczami, bardziej śmiali zrobili sobie pamiątkowe fotki.

Fotoreportaż


Anna Walas

23 listopada 2016 r.

WARSZTATY W TECHNIKUM GASTRONOMICZNO - HOTELARSKIM


25 listopada 2016 r. uczniowie zainteresowani kształceniem w Technikum nr 3 oraz zawodami związanymi z gastronomią i dietetyką uczestniczyli w warsztatach zawodoznawczych przybliżających kierunki kształcenia w placówce. Wspólnie z nauczycielem zawodu i przyszłymi kucharzami przygotowywali makaron z musem truskawkowym. Wszystko wykonywali samodzielnie, począwszy od zrobienia makaronu, skończywszy na uporządkowaniu stanowisk pracy. Po degustacji fantastycznej potrawy otrzymali wyczerpujące informacje na temat szkoły, kierunków kształcenia, egzaminów i praktyk zawodowych.

Fotoreportaż
23 listopada 2016 r.


WIZYTA W TECHNIKUM LOGISTYKI, GRAFIKI I ŚRODOWISKA

15 listopada 2016r. uczniowie klas trzecich zainteresowani kierunkami kształcenia w Technikum nr 6 uczestniczyli w warsztatach zawodoznawczych przybliźających zawód: technika logistyka, technika analityka i technika cyfrowych procesów graficznych. W pracowniach nauki zawodu poznawali tajniki pracy przyszłych techników. Bogatsi o nową w praktyczną wiedzę mogą dokonać łatwiejszego wyboru szkoły ponadginmazjalnej.

Fotoreportaź
23 listopada 2016 r.


LEKCJA OBYWATELSKA W KLASIE II B

8 listopada 2016r. uczniowie klasy II b uczestniczyli w lekcji obywatelskiej zorganizowanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Celem zajęć była edukacja w zakresie wiedzy o regionie, samorządności, a przede wszystkim kreowaniu postaw obywatelskich wśród gimnazjalistów. W pierwszej części zajęć uczniowie w aktywny sposób zapoznali się z tematem rozwaźań. W drugiej części w grupach przygotowywali projekt obywatelski dla swojej dzielnicy. Zajęcia bardzo zainteresowały uczniów, którzy postanowili czynnie angaźować się w źycie naszego miasta.

Fotoreportaź

Anna Walas
1 listopada 2016 r.

WIZYTA W TECHNIKUM PROJEKTOWANIA I STYLIZACJI UBIORU

21 października 2016r. goœciliśmy w Technikum nr 7 na warsztatach zawodoznawczych. Tym razem poznawaliśmy zawód technika projektowania mody. Podczas wizyty gimnazjalistki obejrzały pracownie krawieckie, uczestniczyły w zajęciach praktycznych uczniów klasy III technikum oraz pod kierunkiem instruktora zawodu wykonały dla siebie modne kamizelki.

Fotoreportaż
1 listopada 2016 r.

WIZYTA MŁODZIEŻY GIMNAZJUM W TECHNIKUM NR 7

18 października 2016r. nasi gimnazjaliści zawitali do CKZiU przy ul. Grota-Roweckiego. Celem spotkania były zajęcia przybliżające zawód fototechnika Uczniowie obejrzeli studio i pracownie, w których mają zajęcia uczniowie technikum. Następnie w pracowni informatycznej uczestniczyli w zajęciach - cyfrowa obróbka fotografii.

Fotoreportaż
3 czerwca 2016 r.

POKAZ MODY KOLEKCJI UCZNIÓW CKZiU "MY 2016"24 maja 2016 r. w ramach święta Szkoły uczestniczyliśmy w premierowym pokazie autorskich kolekcji prac uczniów Technikum nr 7 i ZSZ nr 9 . Podczas prezentacji obejrzeliśmy 12 kolekcji min. kolekcję "DI VISION", "CANDY", "EAGLE" i propozycje modową dla mężczyzn "FANTASMAGORIA". Jednak na nastolatkach największe wrażenie zrobiła kolekcja "NEPHRITIS" - ręcznie malowane t-shirty i bluzy oraz pokaz fryzur w stylu ekstrawaganckim i klasycznym.

Fotoreportaż

Anna Walas
3 czerwca 2016 r.

WARSZTATY W TECHNIKUM EKONOMICZNYM17 maja 2016r. uczniowie zainteresowani zawodem technika ekonomisty, technika organizacji reklamy oraz technika handlowca uczestniczyli w warsztatach zawodoznawczych. Pod okiem nauczycieli zawodu wykonywali proste zadania charakterystyczne dla każdego kierunku kształcenia.

Fotoreportaż

Anna Walas
17 maja 2016 r.

GIMNAZJALISTO ZOSTAŃ ARCHITEKTEM SWOJEJ KARIERY

27 kwietnia 2016 r. w Technikum nr 2 odbyła się kolejna edycja konkursu dla gimnazjalistów "GIMNAZJALISTO ZOSTAŃ ARCHITEKTEM SWOJEJ KARIERY".
We współzawodnictwie brało udział 17 trzyosobowych drużyn. Konkurs zorganizowany był jako dwustopniowe zawody. W pierwszej części uczniowie wykazywali się wiedzą ze sztuki, w drugiej części pokazywali swoje zdolności i umiejętności. Podczas praktycznych zadań musieli zbudować komin, zrobić kompozycję kwiatową oraz wykonać mozaikę. Tym razem nie udało nam się dostać do finału, ale jesteśmy zadowoleni ze wspaniałej zabawy, atmosfery oraz ciepłego współzawodnictwa.

Fotoreportaż

Renata Bartoś, Anna Walas
26 kwietnia 2016 r.

12 kwietnia 2016r. w dniu, w którym odbywały się zebrania z rodzicami nasze gimnazjum odwiedzili przedstawiciele sosnowieckich szkół ponadgimnazjalnych. W ramach Mini Targów Edukacyjnych uczniom i ich rodzicom przedstawiono ofertę edukacyjną na rok szkolny 2016/2017.

Fotoreportaż

Anna Walas
17 kwietnia 2016 r.

WARSZTATY W TECHNIKUM ARCHITEKTONICZNO - BUDOWLANYM


15 marca 2016r. uczennice naszego gimnazjum uczestniczyły w warsztatach zawodowych w sąsiadującym z naszym gimnazjum technikum. Podczas spotkania z zawodem technika architektury krajobrazu dziewczęta pod kierunkiem nauczyciela zawodu uczyły się ukorzeniać sadzonki drzewka szczęścia, następnie obejrzały prezentację "Lecznicza moc ziół". Wymieniły wiele ciekawych uwag dotyczących zawodu. Na koniec, na zaproszenie pani Swietłany Koniuszewskiej uczestniczyły w zajęciach rozwijających umiejętności plastyczne.

Fotoreportaż

Anna Walas
5 kwietnia 2016 r.

Poniżej można zapoznać się z zasadami rekrutacji do:

TECHNIKUM NR 1 EKONOMICZNEGO

TECHNIKUM NR 3 GASTRONOMICZNO-HOTELARSKIEGO

TECHNIKUM NR 7 PROJEKTOWANIA I STYLIZACJI UBIORU

ZASADNICZEJ SZKOŁY ZAWODOWEJ NR 1

ZASADNICZEJ SZKOŁY ZAWODOWEJ Nr 4 GASTRONOMICZNEJ

ZASADNICZEJ SZKOŁY ZAWODOWEJ NR 9 RZEMIEŒLNICZO - ARTYSTYCZNEJ

oraz z:

Przewodnikiem po zawodach w CKZiU w Sosnowcu, ul. Grota Roweckiego 64
30 marca 2016 r.

Poniżej można zobaczyć:

Zaproszenie do "Akademii Pasji"

Harmonogram "Akademii Pasji"
25 marca 2016 r.

WARSZTATY W TECHNIKUM SAMOCHODOWO- MECHATRONICZNYM


8 marca 2016r. uczniowie klas trzecich uczestniczyli w warsztatach zawodoznawczych w Technikum nr 5. Gimnazjaliści poznawali zawód technika mechanika samochodowego w praktyczny sposób. Pod kierunkiem nauczyciela zawodu p. Rafała Struzika oraz starszych kolegów z placówki sprawdzali sprawność samochodu, wymieniali żarówki w światłach samochodu, wyważali koła samochodowe, składali skrzynię biegów, przeprowadzali diagnostykę silnika itp.

Fotoreportaż

Anna Walas
25 marca 2016 r.

Poniżej można zapoznać się z zasadami rekrutacji do:

Technikum nr 5 Samochodowo - Mechatronicznego i Zasadniczej Szkoły Zawodowej nr 7 Samochodowo - Mechatronicznej

Technikum nr 2 Architektoniczno - Budowlanego, Zasadniczej Szkoły Zawodowej nr 3 Architektoniczno - Budowlanej i Zasadniczej Szkoły Zawodowej nr 2

Technikum nr 4 Transportowego

Technikum Nr 6 Grafiki, Logistyki i Środowiska

ZASADNICZA SZKOŁA ZAWODOWA SPECJALNA
13 marca 2016 r.

Poniżej można zobaczyć:

Harmonogram dni otwartych w sosnowieckich szkołach

HARMONOGRAM DNI OTWARTYCH W CENTRUM KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO I USTAWICZNEGO W SOSNOWCU, UL. KILIŃSKIEGO 25

Przelicznik osiągnięć na punkty

Harmonogram rekrutacji do szkół średnich
24 lutego 2016 r.

Poniżej można zobaczyć oferty szkół średnich:

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu, ul. Kilńskiego 25

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu, ul. Grota Roweckiego 64

Technik Urządzeń i Systemów Energetyki Odnawialnej
22 lutego 2016 r.

WARSZTATY W TECHNIKUM TRANSPORTOWYM


2 lutego 2016 r. uczniowie klas trzecich uczestniczyli w warsztatach zawodoznawczych przybliżających kierunki kształcenia w Technikum Transportowym. Gimnazjaliści spotkali się z zawodami: technika spedytora, technika mechanika lotniczego, technika eksploatacji portów i terminali oraz technika transportu kolejowego. Spotkanie z nauczycielami zawodu i uczniami technikum na pewno wzbogaciło ich wiedzę z branży transportowej.

Fotoreportaż
6 lutego 2016 r.

KONFERENCJA W CKZiU

26 stycznia 2016r. uczniowie klas drugich i trzecich uczestniczyli w konferencji "Spotkanie teorii z praktyką" zorganizowanej przez CKZiU przy ul. Grota Roweckiego. Podczas uroczystości odbyła się gra dla gimnazjalistów polegająca na zdobywaniu punktów ze znajomości kierunków kształcenia w centrum z nagrodami. Następnie szkole nadano tytuł "Kuźnia Talentów Kulinarnych" przyznany przez Stowarzyszenie Kucharzy Polskich. Najlepszych uczniów uhonorowano tytułami "Zawodowca roku". W kategorii "cukiernik" tytuł uzyskała Paula Tomalska, a w kategorii "kelner" wyróżnienie otrzymał Bartek Piętka, nasi absolwenci, co było dla nas niezmiernie przyjemną niespodzianką. Następnie wysłuchaliśmy prelekcji na temat "Trendy na rynku pracy". Gościem specjalnym imprezy był Remigiusz Rączka śląski kucharz prowadzący program kulinarny "Rączka gotuje".

Fotoreportaż

Anna Walas.
7 grudnia 2015 r.

WIZYTA W TECHNIKUM PROJEKTOWANIA I STYLIZACJI UBIORU


20 października 2015r. po raz pierwszy w tym roku szkolnym gościliśmy w Technikum nr7 na warsztatach zawodoznawczych. Tym razem poznawaliśmy zawód technika fryzjera i technika technologii odzieży. Podczas wizyty obejrzeliśmy prezentację, z której młodzież dowiedziała się o kierunkach kształcenia, charakterystyce zawodów, rynku pracy dla absolwentów itp.

Fotoreportaż.6 grudnia 2015 r.

TECHNIKUM GASTRONOMICZNO- HOTELARSKIE


27.11.2015r. udaliśmy się do Technikum Gastronomiczno- Hotelarskiego na warsztaty zawodoznawcze. W pracowni technologii żywienia uczniowie pod kierunkiem instruktora i starszych kolegów i koleżanek uczyli się przygotowywać jabłka w cieście. Pod ich rękami szybko zapełniały się talerze tym pysznym daniem. Po uprzątnięciu stanowisk pracy nastąpiła degustacja. W dalszej części wizyty zwiedziliśmy placówkę (głównie pracownie przygotowujące do zawodu). Gimnazjaliści zdobyli również wiele informacji na temat kierunków kształcenia, rynku pracy dla absolwentów tej branży oraz dowiedzieli się, jak wygląda egzamin zawodowy.

Fotoreportaż.1 grudnia 2015 r.

WIZYTA W TECHNIKUM GRAFIKI LOGISTYKI I ŚRODOWISKA


23 października 2015r. uczniowie klas trzecich gimnazjum uczestniczyli w Technikum nr 6 w warsztatach zawodoznawczych przybliżających zawód technika analityka i technika ochrony środowiska. Podczas zajęć spotkali się z "ciekawą chemią". Dr J. Łebek przygotował prezentację multimedialną "Chemia w różnych zawodach", którą gimnazjaliści obejrzeli z zainteresowaniem. Następnie uczniowie wzięli udział w konkursie chemicznym. Kasia Gralikowska wykazała się największą wiedzą chemiczną i zajęła w konkursie pierwsze miejsce. Dalsza część zajęć polegała na samodzielnym wykonaniu doświadczeń i pokazach tych trudniejszych, jednocześnie ciekawszych wykonanych przez nauczyciela zawodu.

Fotoreportaż.27 listopada 2015 r.

WIZYTA W ZESPOLE SZKÓŁ ELEKTRONICZNYCH I INFORMATYCZNYCH


10 listopada 2015 roku odbyło się spotkanie gimnazjalistów w ZSEiI. Trzecioklasiści uczestniczyli w dwóch 45 minutowych lekcjach otwartych z informatyki i elektroniki. Następnie zwiedzili nowoczesne pracownie zawodowe i zapoznali się z zawodem technika realizacji nagrań i nagłośnień. W sali multimedialnej obejrzeli prezentację dotyczącą szkoły: kierunki kształcenia, rynek pracy dla przyszłych absolwentów, sukcesy uczniów w konkursach, wyniki matur, dane dotyczące egzaminu zawodowego, zajęcia pozalekcyjne itp.. Na pewno bogatsi o nowe doświadczenia mogą zastanawiać się nad wyborem szkoły i zawodu.

Fotoreportaż.16 listopada 2015 r.

WIZYTA W ZESPOLE SZKÓŁ ELEKTRONICZNYCH I INFORMATYCZNYCH

27 października 2015 roku w ramach współpracy naszego gimnazjum z ZSEiI odbyło się pierwsze spotkanie uczniów klasy I a o zainteresowaniach informatycznych i matematycznych w placówce lub w najlepszym technikum w Sosnowcu. Pierwszoklasiści uczestniczyli w dwóch 45 minutowych lekcjach otwartych. Na zajęciach z informatyki wykonywali korespondencję seryjną natomiast na spotkaniu z elektroniką obserwowali jak działają roboty wykonane przez uczniów technikum.

Fotoreportaż.5 czerwca 2015 r.

I MIEJSCE W KONKURSIE "SZKOŁA ZAWODOWA MOICH MARZEŃ"


Miło nam poinformować, że Patrycja Trząska uczennica klasy III c zajęła I miejsce w konkursie "Szkoła Zawodowa moich marzeń" przeprowadzonym przez Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną S.A. pod patronatem Śląskiego Kuratora Oświaty w Katowicach. Za zdobycie pierwszego miejsca gimnazjalistka otrzymała nagrodę rzeczową o wartości 2000 zł w formie bonu podarunkowego do sieci sklepów Media Markt. Gratulujemy. Zapewne nagroda przyczyni się do rozwoju pasji utalentowanej uczennicy. Fotoreportaż.5 czerwca 2015 r.

5 czerwca 2015 r.

FESTIWAL ZAWODÓW- KARIERA ZAWODOWA ZACZYNA SIĘ W SZKOLE


22 maja 2015 r. zostaliśmy zaproszeni do Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu przy ul. Kilińskiego na Festiwal Zawodów. Podczas imprezy odbył się pokaz umiejętności zawodowych dla gimnazjalistów, prezentujących wszystkie kierunki kształcenia w centrum. Nikt nie miał prawa się nudzić. Impreza była ciekawą okazją do zapoznania się z dostępnymi profilami. Młodzież mogła także zweryfikować swoje wybory. Fotoreportaż.4 czerwca 2015 r.

GIMNAZJALISTO ZOSTAŃ ARCHITEKTEM SWOJEJ KARIERY


5 maja 2015 r. już po raz czwarty w Technikum nr 2 Architektoniczno-Budowlanym odbył się Regionalny Konkurs "GIMNAZJALISTO ZOSTAŃ ARCHITEKTEM SWOJEJ KARIERY". Nasze gimnazjum reprezentowały trzy drużyny. W tym roku konkurencja była olbrzymia (18 drużyn). Po raz pierwszy naszym uczniom nie udało się wejść do finału. Podczas rywalizacji gimnazjaliści musieli wykazac się znajomością wiedzy z historii sztuki oraz umiejętnością współpracy w grupie i kreatywnością przy wykonywaniu zadań, do których należało: zaprojektowanie kompozycji z roślin doniczkowych, ułożenie mozaiki z kolorowej terakoty oraz wykonanie murowanego słupka z wykorzystaniem zaprawy z cementem. Wszystkie prace były przepiękne. W ocenie liczyły się detale. Zabawa była doskonała. W przyszłym roku powalczymy …………. Fotoreportaż.30 maja 2015 r.

POKAZ MODY W TEATRZE ZAGŁĘBIA


20 maja 2015r. uczennice naszego gimnazjum gościły w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu gdzie obejrzały prezentacją artystyczną w formie pokazu mody "MY 2015", organizowaną przez CKZiU w Sosnowcu – Technikum nr 7 Projektowania i Stylizacji Ubioru, połączoną z benefisem słynnego kreatora mody, stylisty Jerzego Antkowiaka. Podczas uroczystości gimnazjalistki zobaczyły prezentację autorskiej kolekcji wspomnianego projektanta oraz kolekcje zaprojektowane przez uczniów placówki m.in. Fairy Dance, Insowia, Woman of Dreams, Rozetka, Ponad Podziałami, Patn. Fotoreportaż.30 maja 2015 r.

Harmonogram naboru do szkół średnich można zobaczyć tutaj.29 marca 2015 r.ZAPRASZAMY NA
DNI OTWARTE ELEKTRONIKA W SOSNOWCU
ul. Jagiellońska 13

10 kwietnia 15:00 - 18:00
11 kwietnia 09:00 - 14:00

www.zse.edu.pl

Serdecznie zapraszamy Was i Waszych Rodziców na
Dni Otwarte w ZSEII w Sosnowcu.

Elektronik objął patronatem naukowym nasze Gimnazjum dając Wam nowe możliwości.
W ramach współpracy będziecie uczestniczyć w ciekawych zajęciach prowadzonych przez nauczycieli z Elektronika.23 marca 2015 r.

MINI TARGI EDUKACYJNE

17 marca 2015r. po raz kolejny w naszej placówce odbyły się Mini Targi Edukacyjne, podczas których zarówno rodzice, jak i uczniowie klas trzecich mogli zapoznać się z ofertą edukacyjną szkół ponadgimnazjalnych. Szkoły w różnorodny sposób prezentowały swoją ofertę, wzbudzając zainteresowanie potencjalnych kandydatów. Wszyscy otrzymali odpowiedzi na interesujące ich pytania oraz wiele materiałów informacyjnych. Fotoreportaż
.

Anna Walas21 marca 2015 r.

TECHNIKUM GASTRONOMICZNO - HOTELARSKIE

10 marca 2015r. gościliśmy w Technikum Gastronomiczno – Hotelarskim na warsztatach zawodowych. W pracowni technologii żywienia uczniowie pod kierunkiem instruktora i starszych kolegów przygotowywali zdrowe ciasteczka owsiane. W dalszej części wizyty zwiedzili placówkę (głównie pracownie przygotowujące do zawodu). Podczas oczekiwania na gotowy wyrób od nauczyciela zawodu p. D. Paszczeli uzyskali wiele informacji na temat kierunków kształcenia, praktycznej nauki zawodu, egzaminów zawodowych oraz rynku pracy dla absolwentów tej branży itp. Na koniec odbyła się degustacja wypieku. Fotoreportaż21 marca 2015 r.

Poniżej można znaleźć informacje dotyczące rodzajów klas otwieranych w niektórych sosnowieckich szkołach

Technikum nr 2 i Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 3 Architektoniczno Budowlana.

Technikum nr 4 Transportowe.

Technikum nr 5 Samochodowo - Mechatroniczne i Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 7 Samochodowo - Mecharoniczne.

Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 2.

Technikum nr 6 Grafiki, Logistyki i Środowiska.

VIII Liceum Ogólnokształcące im. C.K. Norwida.

Szkoły należące do Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego ul. Grota Roweckiego 64.8 marca 2015 r.

Postanowienie Śląskiego Kuratora Oświaty w sprawie terminów przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego do publicznych szkół dla młodzieży: gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych oraz sposobu przeliczania na punkty zajęć edukacyjnych i wyników egzaminu gimnazjalnego, a także sposobu punktowania innych osiągnięć kandydatów do szkół ponadgimnazjalnych dla młodzieży w województwie śląskim na rok szkolny 2015/2016 zajduje się tutaj.8 marca 2015 r.

Z harmonogramem Dni Otwartych w sosnowieckich szkołach średnich można zapoznać się tutaj.8 marca 2015 r.

Zapraszamy do zapoznania się z Regulaminem Konkursu z zakresu projektowania "Black and White - wyraź swój styl". Regulamin można przeczytać tutaj.7 marca 2015 r.

Zapraszamy do zapoznania się z Regulaminem Konkursu Fotograficznego "Kolor". Regulamin można przeczytać tutaj.7 marca 2015 r.

Zapraszamy do zapoznania się z Regulaminem Konkursu Fryzur i Makijażu "Kwiaty we włosach". Regulamin można przeczytać tutaj.7 marca 2015 r.

"WIZYTA W "KILIŃSKIM"

20 lutego 2015 r. gimnazjaliści odwiedzili kolejną placówkę szkolnictwa ponadgimnazjalnego. Tym razem gościliśmy w Technikum Samochodowo-Mechatronicznym. Uczniowie na warsztatach zawodowych poznali kierunki kształcenia. Otrzymali również informację o nowym zawodzie zaproponowanym przez szkołę w roku szkolnym 2015/2016, o mechaniku motocyklowym. W sali multimedialnej obejrzeli prezentację dotycząca osiągnięć szkoły, kierunków kształcenia, egzaminów i praktyk zawodowych, również zagranicznych oraz informacje o współpracy z lokalnymi pracodawcami.

Fotoreportaż7 marca 2015 r.

Zapraszamy do zapoznania się z Regulaminem Konkursu "Szkoła zawodowa - mój wybór". Regulamin można przeczytać tutaj. Kartę zgłoszenia można pobrać tutaj.17 lutego 2015 r.

Zapraszamy do zapoznania się z Regulaminem Konkursu "Latanie jest sztuką". Regulamin można przeczytać tutaj17 lutego 2015 r.

WIZYTA W TECHNIKUM EKONOMICZNYM

27 stycznia 2015r. uczniowie klas trzecich poznawali zawody branży ekonomicznej w Technikum nr 1. Gimnazjaliści uczestniczyli w warsztatach zawodowych przybliżających zawód technika ekonomisty i technika organizacji reklamy. Na koniec odwiedzili szkolną bibliotekę i obejrzeli prezentację multimedialną pokazującą osiągnięcia placówki, kierunki kształcenia z warsztatami zawodowymi we Włoszech i Hiszpanii oraz rynek pracy dla absolwentów.

Fotoreportaż5 stycznia 2015 r.

KONFERENCJA W CKZiU

8 grudnia 2014 r. uczennice klasy III b: Paulina Olewińska i Patrycja Nowak uczestniczyły wraz z doradcą zawodowym w konferencji pt. "Szkoła zawodowa - Twoja pasja, Twój kierunek, Twoja przyszłość". Podczas spotkania gimnazjalistki miały możliwość wysłuchać przemówień przedstawicieli instytucji oraz pracodawców, którzy omówili trendy na lokalnym, regionalnym i krajowym rynku pracy. Na koniec uczestniczyły w warsztatach przybliżających zawód technika organizacji reklamy.

Fotoreportaż30 listopada 2014 r.

WARSZTATY W CKZiU

21 listopada 2014r. uczniowie trzecich klas gimnazjum uczestniczyli w Technikum Architektoniczno - Budowlanym w nietypowych warsztatach zawodowych. Chłopcy pod okiem starszych kolegów i nauczyciela zawodu poznawali umiejętności zawodowe technika budownictwa oraz murarza-tynkarza. Podczas zajęć z wykorzystaniem zaprawy i cegieł wykonali murowany słupek. Tym samym jako pierwsi gimnazjaliści zdali egzamin w nowej kwalifikacji murarsko- tynkarskiej B18.


Fotoreportaż8 listopada 2014 r.

WIZYTA W TECHNIKUM ARCHITEKTONCZNO - BUDOWLANYM

30 października 2014r. w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery gościliśmy w Technikum Architektoniczno - Budowlanym na warsztatach plastyczno - dekoratorskich "Budowle świata". Uczniowie klas drugich i trzecich gimnazjum pod okiem nauczycieli zawodu wykonali z kolorowych nici i szpilek makiety ---Wieży Eiffla.


Fotoreportaż8 listopada 2014 r.

WIZYTA W ZESPOLE SZKÓŁ ELEKTRONICZNYCH I INFORMATYCZNYCH

24 października 2014 roku w ramach OTK odbyło się spotkanie w ZSEiI. W sali multimedialnej gimnazjaliści obejrzeli prezentację dotyczącą szkoły: kierunki kształcenia, rynek pracy dla przyszłych absolwentów, sukcesy uczniów w konkursach, wyniki matur, dane dotyczące egzaminu zawodowego, zajęcia pozalekcyjne itp. Następnie uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy i w takim składzie uczestniczyli w zajęciach przybliżających zawody związane z informatyką i z elektroniką. Na pewno bogatsi o nowe doświadczenia mogą zastanawiać się nad wyborem szkoły i zawodu.

Fotoreportaż8 listopada 2014 r.

WIZYTA MŁODZIEŻY GIMNAZJUM W TECHNIKUM NR 7

23 października 2014 r. nasi gimnazjaliści zawitali do CKZiU. Celem spotkania były zajęcia przybliżające zawody, których uczy się młodzież tej placówki. Uczennice zostały poinformowane o kierunkach kształcenia w technikum i szkole zawodowej, usłyszały o współpracy międzynarodowej, na którą składąją się staże i wyjazdy młodzieży do państw UE. Następnie w pracowniach zawodowych na zajęciach poświęconych fotografii studyjnej otrzymały wyczerpujące informacje na temat pracy przyszłych fototechników.

Fotoreportaż6 czerwca 2014 r.

5.06.2014r. odbył się III Regionalny Konkurs pod patronatem Śląskiej Izby Budownictwa "GIMNAZJALISTO ZOSTAŃ ARCHITEKTEM SWOJEJ KARIERY". Organizatorem konkursu było CKZiU Technikum nr 2 Architektoniczno-Budowlane. Nasze gimnazjum reprezentowały trzy drużyny. Dwie drużyny w składzie: Katarzyna Daraż, Natalia Lubaszka, Cypran Chruzik oraz Klaudia Dziób i Jakub Żak zakwalifikowały się do finału zajmujšc III i IV miejsce. Gratulacje dla uczestników konkursu.25 maja 2014 r.

Poniżej znajdziesz informacje o:7 kwietnia 2014 r.

MINI TARGI EDUKACYJNE

Kolejny raz na "Mini Targach Edukacyjnych" 18 marca 2014r. spotkali się przedstawiciele szkół ponadgimnazjalnych, rodzice gimnazjalistów i najważniejsi - uczniowie klas trzecich, którzy już za kilka tygodni będą decydować o sobie, wybierając dalszą drogę kształcenia. W przyjaznej i życzliwej atmosferze zainteresowani rozmawiali o kierunkach kształcenia, rynku pracy dla zawodów marzeń. Niezdecydowanym udzielano wsparcia w rzetelnej informacji o zawodach i kierunkach kształcenia, wymaganiach wobec przyszłych pracowników, predyspozycjach zawodowych itp. Fotoreportaż można zobaczyć tutaj

Anna Walas5 kwietnia 2014 r.

TARGI PRACY W CKZiU

18 marca 2014 r. uczniowie klas trzecich mieli okazję uczestniczyć w Targach Pracy organizowanych przez Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu. Gimnazjaliści wzięli udział w warsztatach przygotowujących do wyboru zawodu "Co dalej po gimnazjum?- wybór zawodu i jego uwarunkowania". Zajęcia przeprowadziła p. Edyta Monasterska z OHP w Chorzowie. Na koniec spotkali się z przedstawicielami pracodawców. Po raz pierwszy na Targach Pracy zbierali oferty pracy dla dorosłych i młodzieży. Fotoreportaż można zobaczyć tutaj3 kwietnia 2014 r.

POKAZ MODY W TECHNIKUM NR 6

21 marca 2014r. uczennice naszego gimnazjum biorące udział w konkursie organizowanym przez Technikum Projektowania i Stylizacji Ubioru zostały zaproszone na prezentację artystyczną w formie pokazu mody (prace uczniów kończących szkołę w zawodach technik technologii odzieży, krawiec, technik usług fryzjerskich oraz fryzjer).
W kolekcji "MY 2014" obejrzały 5 autorskich kolekcji odzieżowych, których tematem przewodnim była istota kobiecoœci oraz kolekcje fryzur inspirowanych Kosmosem i Arktyką. W artystycznej prezentacji swoje umiejętnoœci pokazały także nasze absolwentki. Zobaczyłyœmy kolekcję Rock Girl Emilki Gałan, fryzurę, którą wykonała z koleżankami Monika Baryła, sukienkę z kolekcji hiszpańskiej uszytą przez Karolinę Bartos. Agata Molęda, siostry Julia i Natalia Janczarek zmieniły się w tym dniu w urocze modelki. Pokaz mody zakończył się podsumowaniem I etapu konkursu dla gimnazjalistów "Moja stylizacja na komers 2014" połączonym z wystawą projektów gimnazjalistów. II etap- wręczenie nagród, dyplomów oraz prezentacja uszytego zwycięskiego projektu odbędzie się w Galerii "Ładniej" w Sosnowcu. Fotoreportaż można zobaczyć tutaj

Anna Walas, Elżbieta Kaczmarczyk

3 kwietnia 2014 r.

Poniżej można pobrać informacje odniach otwartych w poszczególnych szkołach w CKZiU w Sosnowcu:

Technikum nr 2

Technikum nr 4 i VIII LO

Szczegółowa informacja o dniach otwartych w Technikum nr 4 i VIII LO

Technikum nr 5 i Zasadnicza szkoła Zawodowa nr 7

Technikum nr 6

Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 2

Zasadnicza Szkoła Zawodowa Specjalna23 marca 2014 r.

Poniżej można pobrać wykazy konkursów, które mogą być umieszczane na świadectwie w tym roku szkolnym:

Konkursy gimnazjalne

Konkursy przedmiotowe

Inne konkursy

Zawody sportowe23 marca 2014 r.

Poniżej można pobrać:

Zaproszenie do konkursu "Młody przedsiębiorca"

Regulamin konkursu "Młody przedsiębiorca"23 marca 2014 r.

Poniżej można pobrać:

Terminy, w których zorganizowane będą "Dni Otwarte" w szkołach w Sosnowcu

Informację o "Dniach Otwartych" w CKZiU w Sosnowcu

Zasady rekrutacji do CKZiU w Sosnowcu11 marca 2014 r.

WIZYTA MŁODZIEŻY GIMNAZJUM W TECHNIKUM EKONOMICZNYM


26 lutego w ramach orientacji zawodowej, uczniowie gimnazjum uczestniczyli w warsztatach zawodowych w Technikum Ekonomicznym w Sosnowcu. Podczas zajęć poznawali tajniki zawodu technika organizacji reklamy i technika ekonomisty. Pod okiem nauczycieli przedmiotów zawodowych, przy skutecznej pomocy starszych kolegów i koleżanek, wdrażali się w czynności zawodowe tej branży. Na koniec obejrzeli prezentację multimedialną szkoły. Fotoreportaż można zobaczyć tutaj.16 lutego 2014 r.

Poniżej możesz zapoznać się z Postanowieniem Śląskiego Kuratura Oświaty w sprawie naboru do szkół średnich.
treść postanowienia16 lutego 2014 r.

Weź udział w konkursie

"Moja stylizacja na komers 2014"

Poniżej możesz pobrać potrzebne pliki:
plakat
regulamin
zgłoszenie
głowa
sylwetka1 grudnia 2013 r.

WIZYTA MŁODZIEŻY GIMNAZJUM W TECHNIKUM SAMOCHODOWO- MECHATRONICZNYM


20 listopada 2013 r. nasi gimnazjaliści zawitali do CKZiU. Celem spotkania były zajęcia przybliżające zawody, których uczy się młodzież tej placówki. Uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną, w której przedstawiono kierunki kształcenia w technikum i szkole zawodowej, usłyszeli o współpracy międzynarodowej na którš składają się staże i wyjazdy młodzieży do Włoch, Francji, Niemiec, Rumunii, Belgii. Następnie w pracowniach zawodowych obserwowali pracę obrabiarek sterowanych numerycznie, montowali obwody elektryczne. W sali mechatroniki usłyszeli na czym polega ta praca. Zobaczyli jak projektuje się układy sterowania, buduje roboty itp. Następnie udali się do budynku warsztatów szkolnych, gdzie zawodu uczą się przyszli fachowcy od napraw samochodów. Fotoreportaż można zobaczyć tutaj.25 listopada 2013 r.

WARSZTATY W TECHNIKUM ARCHITEKTONICZNO-BUDOWLANYM


19 listopada 2013, co już jest tradycją, młodzież naszego gimnazjum uczestniczyła w warsztatach przygotowanych przez nauczycieli zawodu mgr Swietłanę Koniuszewską i mgr Małgorzatę Suszalską. Tym razem nasi gimnazjaliści zetknęli się ze staropolskim budownictwem w Zagłębiu Dąbrowskim i na Jurze Krakowsko- Częstochowskiej. Zadaniem uczniów było skonstruowanie tradycyjnej szopki bożonarodzeniowej ze Świętą Rodziną pod okiem nauczycieli i młodzieży uczącej się w technikum budowlanym. Na załączonych zdjęciach widać, że zadanie nie było takie proste. Polegało ono na zbudowaniu konstrukcji szopki, przykryciu dachu słomą, a na koniec przygotowaniu postaci. Gimnazjaliści w grupach wykonali poszczególne elementy by na koniec złożyć je w całość. Fotoreportaż można zobaczyć tutaj.25 listopada 2013 r.

ZAPROSZENIE DO UDZIAŁU W KONKURSIE "JA W MIEŚCIE"


W naszym mieœcie powstaje CENTRUM AKTYWNOŚCI SPOŁECZNEJ, które będzie funkcjonowało w ramach struktur Sosnowieckiego Centrum Organizacji Pozarządowych. CAS pragnie zainaugurować swoją działalność wystawą fotografii. Stšd zaproszenie do udziału w konkursie fotograficznym młodzieży naszego gimnazjum. Z regulamin konkunkursu można zapoznać się tutaj.

Wszelkich informacji udziela doradca zawodowy i opiekunowie Samorządu Szkolnego.26 października 2013 r.

WARSZTATY W TECHNIKUM GASTRONOMICZNO – HOTELARSKIM

15 października w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery trzecioklasiści gościli w Zespole Szkół Gastronomiczno - Hotelarskich. Celem spotkania były warsztaty przybliżające zawody, których uczy się tamtejsza młodzież. Tym razem w ramach zajęć "Stół pięknie nakryty" uczniowie poznawali podstawowe zasady nakrywania do stołu oraz tworzenia wyjątkowego nastroju za pomocą dekoracji. Najsympatyczniejszą częœcią warsztatów było spotkanie z byłym absolwentem naszego gimnazjum - Bartkiem, który pełnił honory gospodarza, a jednoczeœnie wprowadzał gimnazjalistów w tajniki zawodu kelnera. W trakcie zajęć nasi gimnazjaliści poznawali specyfikę goszczącej ich szkoły, kierunki kształcenia, rynek pracy branży gastronomiczno - hotelarskiej, a także uzyskali informacje na temat kwalifikacyjnych kursów zawodowych. Fotoreportaż w Galerii.26 października 2013 r.

OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ KARIERY W ZSPiSU PRZY ULICY WARNEŃCZYKA W SOSNOWCU


16.10.2013r. uczniowie klas trzecich gimnazjum uczestniczyli w warsztatach zawodowych w Technikum Projektowania i Stylizacji Ubioru. Podczas spotkania uzyskali informacje na temat branży: modowej, szklarskiej, fotograficznej, fryzjerskiej i kosmetycznej. Następnie w ramach zajęć fryzjerskich pt. "Odkryj siebie na nowo", a także projektowych pt. "Stań się na chwilę projektantem mody" młodzież, pod okiem nauczycieli, poznawała tajniki zawodów, które oferuje placówka. Fotoreportaż w Galerii.2 października 2013 r.

Informacje dotyczące konkursu "Ogólnopolski Tydzień Kariery" znajdziesz tutaj.12 maja 2013 r.

19 kwietnia 2013r. kolejny raz byliœmy gośćmi ZSAB. Tym razem w zajęciach uczestniczyły uczennice klas pierwszych. Po obejrzeniu części artystycznej w wykonaniu uczniów technikum dziewczęta wzięły udział w warsztatach "Wiosenne inspiracje". Podczas zajęć pod kierunkiem starszych koleżanek i kolegów, gimnazjalistki uczyły się wykonywać z bibuły kolorowe kwiaty. Natomiast w pracowni architektury krajobrazu projektowały pod okiem nauczycieli zawodu renesansowe ogrody. Fotoreportaż w Galerii.25 marca 2013 r.

Tradycyjnie, jak co roku, 14.03.2013 r. zostaliœmy zaproszeni do ZSGH na warsztaty "Pizze, pizzerinki w kuchni włoskiej". Tym razem nasi uczniowie, wspólnie z młodzieżą "gastronomika", wykonywali różne wyroby z ciasta drożdżowego. Pod okiem fachowców uczyli się tworzyć, komponować i doprawiać tak lubianą przez wszystkich pizzę. Trzeba przyznać, że radzili sobie znakomicie. Podczas oczekiwania na gotowy wyrób od nauczyciela zawodu p. D. Paszczeli zdobywali wiedzę na temat kierunków kształcenia, praktycznej nauki zawodu, egzaminów zawodowych itp. W trakcie naszej wizyty pojawili się byli absolwenci szkoły, obecne studenci dietetyki i ratownictwa medycznego Uniwersytetu Medycznego. Rozmowa z nimi zapewne przyczyniła się do podjęcia konkretnych deklaracji. Zwieńczeniem dnia była degustacja wyrobów. Fotoreportaż w Galerii.6 grudnia 2012 r.

23 listopada 2012 r. znowu przebywaliśmy w gościnnych progach ZSAB. Zdaje się, że już na dobre tam zagościliśmy. Tym razem nasi uczniowie na zajęciach u p. Swietłany Koniuszewskiej wykonywali piękne obrazy jesieni z suszonych liści, kwiatów, szyszek, owoców, traw itp. Wykonane arcydzieła zostaną przekazane na licytację podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Fotoreportaż w Galerii.30 października 2012 r.

18.10. 2012 r. gimnazjalistki klas drugich i trzecich w ramach OTK gościły w ZSPiSU. Tym razem przy ulicy Grota-Roweckiego poznawały zawód fototechnika i technika technologii szkła. Według opinii nauczycieli, są to zawody z perspektywami na rynku pracy. Fotoreportaż w galerii.29 października 2012 r.

19.10.2012 r. uczniowie klas drugich i trzecich w ramach OTK uczestniczyli w warsztatach w ZSAB. Podczas wizyty poznali ofertę edukacyjną szkoły, obejrzeli część artystyczną w wykonaniu uczniów pierwszej klasy technikum budowlanego. Następnie uczestniczyli w zajęciach, podczas których projektowali ogrody oraz, po obejrzeniu prezentacji dotyczącej budownictwa i kultury współczesnych państw afrykańskich, wykonywali maski afrykańskich wojowników różnymi technikami plastycznymi oraz inne ozdoby.Fotoreportaż w galerii.7 września 2012 r.

Regulamin konkursu "Aktywni razem" można znleźć tutaj24 czerwca 2012 r.

4 i 6 czerwca 2012r. uczniowie klas trzecich uczestniczyli w zajęciach zawodoznawczych w ZSME, ZSTiL oraz w ZSAB. Podczas wizyty jeszcze raz zapoznali się z ofertą edukacyjną szkół oraz uczestniczyli w warsztatach przybliżających zawody, w których wiedzę i umiejętności nabywają uczniowie tych placówek. Jest to ostatni dzwonek na podjęcie decyzji, weryfikację swoich planów zawodowych, a tym samym wybór ścieżki kształcenia.10 kwietnia 2012 r.

30 marca 2012r.nasze gimnazjalistki zostały zaproszone do ZSPiSU na pokaz mody zatytułowany "Marzenia Dziewcząt". Podczas artystycznej prezentacji uczennice podziwiały fryzury inspirowane sztuką afrykańskich plemion oraz siedem autorskich kolekcji o tematyce kobiecości. Zachwytom nie było końca. Już z niecierpliwością czekamy na to, co przyniesie następny rok. Fotoreportaż w galerii.27 marca 2012 r.

26 marca 2012 r. przedstawiciele klas pierwszych i drugich uczestniczyli w DNIACH OTWARTYCH w ZSAB. Gimnazjaliści na kiermaszu edukacyjnym zapoznali się z ofertą szkoły, obejrzeli przedstawienie kabaretu "Budowlańcy", a potem uczta dla ducha i ciała. Wszyscy jesteśmy ciekawi jak wygląda drugi koniec świata, albo może drugi początek świata. Niejeden z Nas porzuciłby obecne swoje ciepłe gniazdko, aby ruszyć gdzieś w świat, aby poznać właśnie to, co dzieje się w samym jego środku. Chiny od dawna fascynują i ciekawią. Ta jedna z najstarszych istniejących cywilizacji pozostawiła ogromne dziedzictwo kulturowe. Zachwyca bogactwem zabytków architektury, kultury, pięknem i różnorodnością krajobrazów, a codzienna filozofia życia Chińczyków przyciąga uwagę i budzi nasze zdziwienie. Dzisiaj mogliśmy obejrzeć prezentację związaną z kulturą tego państwa i poćwiczyć skomplikowane pismo - kaligrafię. Uczniowie byli zafascynowani warsztatami i każdemu bez wyjątku udało się wykonać zadanie. Wielu odkryło w sobie nowe talenty, które być może wykorzystają w przyszłości. Fotoreportaż w galerii.27 marca 2012 r.

Kolejne warsztaty, tym razem w ZSTiL. 9 marca 2012r. zawitaliœmy w goœcinne progi placówki z czternastoosobową grupą gimnazjalistów zainteresowanych ofertą edukacyjną szkoły. Uczniowie w grupach poznawali konkretne kierunki kształcenia z przybliżającymi zawody warsztatami. I tak kolejno poznawali oferowane profile kształcenia:

 • technik mechanik lotniczy – ćwiczenia na symulatorze lotów,
 • technik transportu kolejowego- praktyczne zajęcia z transportu kolejowego,
 • technik spedytor,
 • technik eksploatacji portów i terminali – prezentacja multimedialna przybliżająca czynnoœci zawodowe i mini quiz związany z terminologią zawodową,
 • klasa medyczno- socjalna – warsztaty psychologiczne i zajęcia z ratownictwa medycznego,
 • klasa artystyczna – warsztaty teatralne i filmoznawcze.

Cała grupa z zadowoleniem pożegnała mury szkoły. Dla wielu były to nowe doœwiadczenia, szczególnie z dziedzin, o których nie mieli pojęcia lub tych towarzyszących już wybranym kierunkom.23 marca 2012 r.

24 października 2011 roku spotkanie w ZSEiI. Pierwsze nasze kroki to wizyta w sali multimedialnej. Tutaj obejrzeliśmy prezentację dotyczącą szkoły: kierunki kształcenia, rynek pracy dla przyszłych absolwentów, sukcesy uczniów w konkursach, zajęcia pozalekcyjne. Następnie gimnazjaliści zostali podzieleni na dwie grupy i w takim składzie uczestniczyli w zajęciach przybliżających zawody związane z informatyką i z elektroniką. Obejrzeli także prezentacje przygotowaną przez uczniów "elektronika", którzy "złożyli najdroższy komputer na świecie". Na pewno bogatsi o nowe doświadczenia mogą zastanawiać się nad wyborem szkoły i zawodu.20 luty 2012 r.

31 stycznia 2012r. grupa chłopców klas trzecich podczas ferii uczestniczyła w zajęciach przybliżających zawód mechanika samochodowego. Spotkanie odbyło się w warsztacie samochodowym przy ul. Mireckiego. Uczniowie z pierwszej ręki zdobywali wiedzę na temat zawodu ich marzeń. Już teraz wiedzą, że to nie jest lekki kawałek chleba. Przed nimi długa droga. Przede wszystkim wiedza, praktyka, zaangażowanie i stałe zdobywanie wiedzy związanej z motoryzacją. Tylko najlepsi odnajdą się na rynku pracy. Niemałą wiedzą wykazał się Kamil Daraż, który w oczach właściciela zyskał uznanie za znajomość branży. Fotoreportaż w galerii.12 luty 2012 r.

19 stycznia po raz pierwszy w tym roku kalendarzowym zawitaliśmy z 11-osobową grupą gimnazjalistów do ZSME na warsztaty zawodoznawcze. Wizytę rozpoczęliœmy od obejrzenia prezentacji i rozmowy na temat kierunków kształcenia w przyszłym roku szkolnym. Następnie według planu chłopcy zwiedzali placówkę tj. pracownie przedmiotowe i warsztaty szkoleniowe. I tak kolejno uczestniczyli w zajęciach przybliżających zawód mechatronika, elektryka, mechanika, operatora maszyn CNC. Na warsztatach poznawali miejsca, gdzie zawodu uczą się przyszli mechanicy pojazdów samochodowych, blacharze, technolodzy przetwórstwa tworzyw sztucznych, spawacze. Teraz wiedzą zdobytą na warsztatach mogą dzielić się ze swoimi kolegami i koleżankami w gimnazjum.
Fotoreportaż w galerii.11 luty 2012 r.

Doradca zawodowy zaprasza uczniów do udziału w konkursie: "GIEŁDA ZAWODÓW - Moja droga do wymarzonego zawodu". Więcej informacji można znaleźć tutaj.13 grudnia 2011 r.

17.11.2011r. uczennice klas trzecich: Anna Białas, Martyna Kępka, Julia Janczarek, Małgorzata Kozieł, Patrycja Milik, Agata Molęda, Paulina Pietruszka i Monika Parzych zainteresowały stylistów swoimi projektami podczas warsztatów w ZSPiSU. Nagrodą za to wyróżnienie był udział w POKAZIE MODY zorganizowanym w ramach współpracy ZSPiSU z firmą Sutco-Polska. Nietypowy pokaz w całości poświęcony był odzieży ekologicznej. Stroje wykonane były z różnych materiałów: worków na śmieci, kartek pocztowych, kolorowego papieru itp.12 grudnia 2011 r.

24 10. 20011r. uczennice klasy I c naszego gimnazjum: Sandra, Klaudia, Marta i Sara razem z doradcą zawodowym uczestniczyły w koncercie folkowego zespołu Szymona Kreczmera i Rosalby Grillo. Prezentowana przez zespół muzyka stanowiła wiązankę folkloru z Beskidu Żywieckiego, Karpat i Calabrii. Gimnazjalistki miały okazję zobaczyć instrumenty muzyczne, które wykorzystuje grupa. Należały do nich min. dudy, trombity, tamburelle, castagnette. Koncert połączony był z prezentacją regionu, w którą barwnie wpleciono gawędy o tradycjach. W ciepłym jesiennym nastroju, przy świecach, domowym cieście i gorącej herbacie dziewczęta wysłuchały opowieści z życia zespołu. Najbardziej niezwykła okazała się informacja o tym, że Szymon mieszka wysoko w górach (3,5 godziny do najbliższej osady), jego chata pozbawiana jest prądu, a wodę czerpie z pobliskiego źródła. Czy potrafimy sobie to wyobrazić.24 listopada 2011 r.

17 listopada 2011r. skorzystaliśmy z zaproszenia do ZSGH na warsztaty "FANTAZYJNE DEKOROWANIE NALEŚNIKÓW I ICH DEGUSTACJA". W pracowni technologii żywienia uczniowie pod kierunkiem instruktora i starszych kolegów uczyli się przygotowywać to lubiane przez wszystkich danie. Największą atrakcją zajęć było przygotowanie dla siebie deseru, dekorowanie go czekoladą, musami owocowymi i oczywiście degustacja. W dalszej części wizyty zwiedziliśmy placówkę (głównie pracownie przygotowujące do zawodu). Gimnazjaliści zdobyli również wiele informacji na temat kierunków kształcenia, rynku pracy dla absolwentów tej branży oraz dowiedzieli się jak wygląda egzamin zawodowy. Fotoreportaż w galerii zdjęć.15 listopada 2011 r.

21 października 2011r. wizyta w ZSPiSU. Pierwsze zetknięcie z placówką to spotkanie z doradcą zawodowym i obejrzenie prezentacji z kierunkami kształcenia w placówce, rynkiem pracy dla absolwentów. Przy okazji dowiedzieliśmy się, że w przyszłym roku szkolnym rozpocznie się nabór do klasy kształcącej w nowym zawodzie - fototechnik. Potem kolejno uczennice odwiedzały pracownie, w których zawodu uczą się przyszłe projektantki mody, kosmetyczki i fryzjerki. Pod okiem projektantki p. I. Kanclerz zaprojektowały wieczorową suknię. Przyszłe kosmetyczki udzieliły rad dotyczących profesjonalnego makijażu i sposobów prawidłowego dbania o cerę. W "salonie fryzjerskim" dowiedziały się jak pielęgnować włosy, jakich używać szamponów, w jaki sposób dobierać fryzurę do kształtu twarzy.

Rotoreportaż z wycieczki można oglądać poniżej.

Fotoreportaż8 listopada 2011 r.

20 października 2011r. po raz pierwszy w tym roku szkolnym uczestniczyliśmy w warsztatach zawodoznawczych w ZSAB. Spotkanie w placówce rozpoczęło się od obejrzenia prezentacji multimedialnej. Potem w budynku, w którym odbywają się warsztaty, gimnazjaliści uczyli się robić pomiary geodezyjne przy użyciu teodolitu. W pracowni sztukatorstwa poznawali techniki modelarskie w sztukatorstwie w tym polichromię. W kolejnych pomieszczeniach obserwowali zajęcia przyszłych specjalistów od układania podłóg drewnianych i paneli. Zajrzeli również do pomieszczeń, w których zawodu uczą się przyszli elektrycy i hydraulicy.

Rotoreportaż z wycieczki można oglądać poniżej.

Fotoreportażstyczeń 2011

ZESPÓŁ SZKÓŁ MECHANICZNO- ELEKTRYCZNYCH
14 stycznia 2011r. grupa gimnazjalistów zawitała w goœcinne progi Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych przy ul. J. Kilińskiego.
W holu placówki czekał już na nas p. Michał Wilk, który zajšł się oprowadzaniem młodzieży. Pierwsze kroki to poznanie budynku i obejrzenie prezentacji multimedialnej dotyczšcej szkoły oraz kierunków kształcenia. PóŸniej kolejno odwiedzaliœmy pracownie, w których gimnazjaliœci mogli poznac przedsmak kształconych zawodów. W teorii i praktyce poznawali założenia klas przedmiotowych, pracowali przy obwodach elektrycznych, zaznajomili się z pracš przyszłych operatorów obrabiarek numerycznie sterowanych i chyba było to najciekawsze doœwiadczenie. Według p. Michała dobrzy fachowcy w tej dziedzinie nie majš problemów ze znalezieniem pracy. Sš bardzo poszukiwani przez pracodawców, gdyż obrabiarki wypierajš z rynku tradycyjne tokarki, frezerki, szlifierki itp.
Zainteresowanie uczniów wzbudziły także tzw. warsztaty. W tym budynku zobaczyli w jaki sposób zdobywajš praktycznš wiedzę przyszli mechanicy samochodowi, technolodzy przetwórstwa tworzyw sztucznych, spawacze itp. Uczniowie wyszli bogatsi o wiedzę dotyczšcš zawodów, miejsca pracy oraz o materiały promujšce szkołę. Myœlę, że gimnazjaliœci uczestniczšcy w wycieczce będš doskonałym Ÿródłem informacji na temat szkoły i na godzinach wychowawczych chętnie podzielš się swojš wiedzš z zainteresowanymi.

Zagadka doradcy rozszyfrowana
Brawo!!! Wytrwałym i cierpliwym poszukiwaczem jest Mateusz Malarczyk z kl. II b.
GRATULUJĘ!!!
A oto odpowiedzi:
Groomer: osoba dbajšca o urodę psów
Pompista: technolog kardiochirurgiczny współpracujšcy z kardiologiem
Teletutor: wykładowca telewizyjny, jego zadaniem jest ułatwienie nauki przy pomocy technologii informatycznych, kontrolowanie i motywowanie do systematycznoœci

Nowe zadanie dla ciekawskich
Jakie zadania zawodowe wykonuje spedytor, a jakie logistyk?

12 grudnia 2010r

ZAGADKA DORADCY
Jak i to zawód: pompista, teletutor, groomer?
Gimnazjaliœci, którzy rozszyfrujš zawody przynoszš rozwišzania do doradcy zawodowego.
Życzę przyjemnej zabawy.

2 grudnia 2010 r. grupa gimnazjalistów z klas: III a, b i c zdecydowała się na wczeœniej zaplanowane wyjœcie do Straży Pożarnej w Sosnowcu mimo œnieżnej i mroŸnej aury. To już drugie takie wyjœcie do miejsca pracy po Biurze Podróży Enigma. Uczestnicy warsztatów mogli z pierwszej ręki dowiedzieć się, kto może wykonywać zawód strażaka. Składa się na to wiele istotnych rzeczy a mianowicie: wykształcenie, predyspozycje psychiczne, umiejętnoœć współpracy w grupie, odwaga, odpornoœć na stres, systematyczna dbałoœć o sprawnoœć fizycznš, umiejętnoœć udzielania pierwszej pomocy itp. Gimnazjaliœci mieli możliwoœć zobaczyć sprzęt i narzędzia, którymi posługujš się strażacy, dowiedzieli się także jakie sš najtrudniejsze akcje, jak radzš sobie ze stresem, jak długo można pracować w zawodzie.
Wszyscy zainteresowani zawodem powinni skontaktować się z przedstawicielami klas uczestniczšcymi w wycieczce lub doradcš zawodowym. Myœlę, że uczestnicy warsztatów podczas godzin wychowawczych podzielš się wrażeniami i zdobytš wiedzš.
Co możesz już teraz zrobić, jeżeli myœlisz o zawodzie? Dbaj o sprawnoœć fizycznš, współpracuj w zespole angażujšc się do różnych zadań, pokochaj chemię, fizykę i matematykę.

1 grudnia 2010r

WARSZTATY RYCERSKIE
18 listopada 2010 r. grupa uczniów klas drugich wraz z doradcš zawodowym goœciła w Zespole Szkół Architektoniczno Budowlanych na spotkaniu z panem Henrykiem Zanderem przedstawicielem Bractwa Rycerskiego Księstwa Siewierskiego.
Gimnazjaliœci podczas warsztatów mieli okazję obejrzeć uzbrojenie rycerskie i szlacheckie, tarcze herbowe, strój szlachcica, œredniowiecznš suknię damskš. Odważni zmierzyli się z łukiem (uczyli się skutecznie nacišgać cięciwę) co okazało się niełatwym zadaniem. Uczniowie dowiedzieli się również, w jaki sposób można dołšczyć do bractwa, jakie sš wymagania wobec chętnych, ile trzeba mieć pieniędzy, aby realizować swoje zainteresowania.
Każdy z uczestników mógł dotknšć eksponatów, zrobić sobie pamištkowe zdjęcie i uzyskać odpowiedzi na nurtujšce ich pytania.

10 listopada 2010 r.

OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ KARIERY
W paŸdzierniku 2010 r. przewodniczšcy klas po konsultacjach ze swoimi zespołami podjęli decyzję o przystšpieniu do Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery.
10.10.2010r. doradca zawodowy zarejestrował gimnazjum do ogólnopolskiej akcji trwajšcej w dniach 18 do 24 paŸdziernika. Tym samym rozpoczęliœmy działania. Uczniowie przygotowywali plakaty, broszury, ulotki, prezentacje multimedialne na temat zawodu marzeń oraz swoich zainteresowań.
18 paŸdziernika grupa gimnazjalistów klas III goœciła w sosnowieckim Biurze Podróży Enigma gdzie poznawała tajniki pracy placówki. Podczas pobytu uczniowie dowiedzieli się jakich umiejętnoœci, wiedzy oczekuje się od pracownika takiej gałęzi usług. Przy okazji dowiedzieli się, że rynek turystyczny poszukuje pracowników ze znajomoœciš języka greckiego. Natomiast 22 paŸdziernika gimnazjaliœci uczestniczyli w warsztatach organizowanych przez Zespół Szkół Architektoniczno-Budowlanych. Podczas zajęć uczniowie pod kierunkiem nauczyciela projektowali ogrody, poznawali warsztat pracy technika architektury krajobrazu.

10 listopada 2010 r.

WARSZTATY W ZESPOLE SZKÓŁ ARCHITEKTONICZNO - BUDOWLANYCH

Od 12 paŸdziernika nasi uczniowie uczestniczš w warsztatach RzeŸba, gips, sztukateria, które cyklicznie odbywajš się co dwa tygodnie. Wraz z kolejnymi spotkaniami zwiększa się liczba chętnych uczestniczšcych w zajęciach. Pod kierunkiem nauczyciela gimnazjaliœci poznajš tajniki pracy renowatora zabytków a tym samym rozwijajš swoje umiejętnoœci i pogłębiajš wiedzę dotyczšcš tego zawodu.


Raport z przebiegu Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery w roku szkolnym 2009/2010


25 czerwca 2010 r.


Podziękowanie dla doradcy zawodowego za przygotowanie młodzieży naszej szkoły do Giełdy zawodów można zobaczyć

tutaj


24 czerwca 2010 r.


W zwišzku ze zbliżajšcymi się wakacjami w trakcie których uczniowie poszukujš dla siebie możliwości zatrudnienia, na stronie Poradni Psychologiczno Pedagogicznej nr 2 w Sosnowcu (w zakładce: Doradztwo zawodowe) został zamieszczony Poradnik dla młodzieży. Doradca zawodowy PPP2 podpowiada uczniom na co zwrócić uwagę poszukując pracy sezonowej i jak zadbać o swoje bezpieczeństwo w pracy.


23 maja 2010 r.


WIECZÓR PASJI

Dnia 09 czerwca 2010 r. o godz. 17.00 na sali gimnastycznej odbędzie się
- spotkanie z podróżnikiem, grotołazem, kustoszem

p. Grzegorzem Kuśpielem

pn. "OD BIEGUNA PO TROPIKI"

- cena 2 zł/os

ZAPRASZAMY CIEBIE UCZNIU,
TWOICH ZAJOMYCH
TWOICH BLISKICH


Ilość miejsc ograniczona
Zapisy u Wychowawców i Doradcy Zawodowego


9 kwietnia 2010 r.


W dniu 17 marca br. uczennice naszego gimnazjum rozwijały swoje zainteresowania uczestnicząc w warsztatach malowania matrioszek w Zespole Szkół Architektoniczno-Budowlanych w Sosnowcu.

Fotoreportaż


13 marca 2010 r.


W dniu 04 marca br. zainteresowani kulturą norweską uczniowie klas trzecich przebywali w Zespole Szkół Usługowych w Sosnowcu. Uczniowie zgłębili swoją wiedzę o tym państwie, odbywając wizualną podróż po państwie fiordów, oglądając ciekawostki, śpiewając wspólnie z gośćmi piosenki a także przyswoili sobie wiedzę dotyczącą flagi państwowej, obejrzeli dramę i jak widać na zdjęciach dobrze ze wszystkimi zebranymi się bawili nie szczędząc braw z zadowolenia.

Fotoreportaż


18 lutego 2010 r.


Zapraszam Was do udziału w II edycji Międzyszkolnego Konkursu "Giełda Zawodów - Moja droga do wymarzonego zawodu"

Główne założenie konkursu to stworzenie pracy określającej własny rozwój zawodowy jako zasadniczy element sprawnego funkcjonowania na rynku pracy - Moja droga do wymarzonego zawodu.

Forma pracy: /tylko jedna do wyboru/

 • strona internetowa
 • prezentacja mulimedialna
 • teczka - skoroszyt
 • ulotka
 • komiks

Praca składa się z dwóch części i musi zawierać wyobrażenia dotyczce wymarzonej pracy, własnej aktywności zawodowej z uwzględnieniem realnych czynników pozwalających na jej realizację. Praca powinna składać się z dwóch powiązanych ze sobą części.

 • Pierwsza: dokonanie opisu własnych wyobrażeń związanych z pracą zawodową, w kontekście czysto abstrakcyjnym i dowolnym. Moje własne marzenia.

 • Druga: stworzenie opisu poszczególnych kroków, jakie należy podjąć, aby móc zrealizować swoje marzenia z uwzględnieniem ścieżki edukacyjnej, różnych form doskonalenia, realności rynku pracy i własnych możliwości psychofizycznych.

 • Wielkość pracy elektronicznej - maksymalnie 20 MB,
 • Wszelkie materiały wykorzystywane w swojej pracy muszą być autorskie. W wypadku korzystania z informacji pochodzących z innych źródeł należy to w projekcie wyraźnie zaznaczyć oraz precyzyjnie podać źródło pochodzenia.


Z wykonaną pracą proszę zgłosić się w dniu 01.3.br. s. Nr 24 w godz. 8,00-13,00
16 lutego 2010 r.


W dniu 08 lutego br. zainteresowana nauką młodzież była na lekcji zawodoznawczej w Zespole Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Sosnowcu ul. Kilińskiego 25. Już od drzwi wejściowych Zespołu uczniowie byli pilotowani przez nauczyciela tej szkoły. Nasi adepci mieli możliwość obejrzenia prezentacji multimedialnej o szkole. Uczestniczyli w zajęciach w pracowni elektrotechniki montując proste i bardziej złożone obwody elektryczne na 6 stanowiskach. Wysłuchali wykładów w pracowniach obrabiarek sterowanych numerycznie i pracowni automatyki i robotyki. Dogłębna prezentacja szkoły obejmowała także zagospodarowanie czasu wolnego, która nie jest bez znaczenia dla chłonnej wiedzy dorastajšcej młodzieży. Wyposażenie szkoły jest nowoczesne poprzez współpracę z renomowanymi firmami, tj. np. Geiger, Peugeot, Renault, Promet.
LOSOWE ZDJĘCIE

KALENDARZ
AKTUALNY CZAS

szablony stron