MENU
ODLICZAMY...

SONDA
Jak napisałeś próbne egzaminy?
bardzo dobrze
dobrze
mogło być lepiej...
źle

Samorząd Uczniowski

Zapraszamy na stronę samorządu, na naszej nowej stronie internetowej. Kliknij tutaj


27 czerwca 2017r.


TYDZIEŃ DOMOWYCH WYPIEKÓW 15 - 19.05.2017 r.

od 15 do 19 maja Szkolne Koło Wolontariatu przeprowadziło po raz ostatni w tym roku szkolnym akcję charytatywną na rzecz Schroniska dla zwierząt w Sosnowcu - Milowicach.

W ciągu Tygodnia Wypieków udało się zebrać 230,32 złote. Zebrana kwota została przeznaczona na zakup karmy dla kotów i psów przebywających w schronisku dla zwierząt bezdomnych.

W środę pani Agnieszka Kapica zorganizowała Dzień zdrowej Żywności a zebrane pieniądze w wysokości 170 zł zostały wpłacone na indywidualne konto nastolatki z ogromnymi problemami oddechowymi. Inicjatorką tej akcji była Martyna Niżnikowska - uczennica klasy 3b.

Cieszymy się, że wrażliwość i odwaga w pomaganiu innym naszych uczniów jest coraz większa. Mamy tez nadzieję iż Misja naszego Gimnazjum - "Wychowanie dla dobra, życia i piękna" będzie realizowana przez wszystkich naszych uczniów nie tylko podczas nauki w naszej szkole ale również po jej zakończeniu.


Agata Heyda

7 grudnia 2016 r.WRÓŻBY ANDRZEJKOWE

30 listopada, w imieniny Andrzeja, Samorząd Szkolny przeprowadził zabawy i wróżby Andrzejkowe. Koordynatorem przedsięwzięcia była przewodnicząca Samorządu - Ania Majcherczyk. Dzielnie ją wspierały koleżanki - Jagoda Ryńska, Kamila Radomska, Natalia Nowak, Magda Kucia i Natalia Domżalska.

Wielu uczniów i wiele uczennic było ciekawych jaka czeka ich przyszłość, jakie imię będzie miała ich sympatia czy kim zostaną w przyszłości. Wszystko to oczywiście odbywało się z przymrużeniem oka. Wszyscy lubimy czasem pobawić się i pośmiać z samych siebie.Opiekun SU:
Agata Heyda30 listopada 2016 r.


ABC SOSNOWIECKIEGO SAMORZĄDU

Dnia 22 listopada, przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego naszego Gimnazjum, uczestniczyli w spotkaniu z wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej w Sosnowcu w ramach akcji ABC SOSNOWIECKIEGO SAMORZĄDU. Spotkanie odbyło się w Sali sesyjnej Urzędu Miejskiego i przybliżyło młodzieży ideę Samorządu w Polsce.

Spotkanie poprowadził wiceprzewodniczący Rady Miejskiej pan Jacek Dudek, który wprowadził młodzież w zawiłe arkana idei samorządowej kraju oraz naszego miasta i regionu. Przekazał uczniom informacje dotyczące ordynacji wyborczej Samorządów miejskich, zasad i zakresu ich działania.

Następnie przedstawicielka biura Rady Miejskiej opowiedziała młodzieży o historii samorządności Sosnowca, o znaczeniu jaki ma herb naszego miasta oraz wyjaśniła znaczenie logo Sosnowca.

Po skończonych "obradach" w sali sesyjnej pan Mateusz Bochenek oprowadził naszych uczniów po ważniejszych miejscach w Urzędzie Miejskim. Zobaczyliśmy więc salę, w której zapada większość ważnych decyzji dotyczących działań w naszym mieście. W sali „okrągłego stołu” przywitani zostaliśmy przez prezydenta Sosnowca pana Arkadiusza Chęcińskiego, który zaprosił nas do zwiedzenia swojego gabinetu. Niektórym szczęśliwcom udało się usiąść w fotelu prezydenckim.

Bardzo miło nas zaskoczyła przyjazna atmosfera panująca w Urzędzie oraz otwartość z jaką przyjęli nas urzędnicy.


Fotoreportaż

Opiekun SU: Agata Heyda
30 listopada 2016 r.


PRZYSTAŃ WOLONTARIATU

Dnia 14 października w naszym Gimnazjum odbyły się warsztaty dla wolontariusz SKW – projekt finansowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, pod tytułem PRZYSTAŃ WOLONTARIATU zorganizowane przez stowarzyszenie Wolny Ruch Obywatelski w porozumieniu z Centrum Organizacji Pozarządowych.

Projektowi „ Przystań Wolontariatu” przyświeca nadrzędny cel – zachęcenie uczniów do czynnej pracy wolontariackiej na rzecz swojej społeczności, przybliżenie idei wolontariatu i zaproszenie do współpracy z regionalnymi fundacjami i stowarzyszeniami.

W ramach projektu został przeprowadzony w naszej szkole wykład informacyjny, w którym prelegenci opowiadali uczniom czym jest wolontariat, jakie są zalety zaangażowania się w pracę wolontariusza oraz gdzie i w jaki sposób można działać w ramach wolontariatu.

Chętni uczniowie mogli się zapisać na konkretne szkolenia specjalistyczne, podczas których nauczą się jak wykonywać swoje przyszłe obowiązki. Zakres szkoleń jest bardzo szeroki: kurs pracy na oddziale onkologicznym, kurs opieki pediatrycznej, kurs opieki nad zwierzętami, psychologiczny kurs opieki nad dziećmi niepełnosprawnymi intelektualnie, kurs terapii zajęciowej dla dorosłych niepełnosprawnych intelektualnie.

W warsztatach brało udział 78 członków Szkolnego Koła Wolontariatu z naszego Gimnazjum.
30 listopada 2016 r.


SZKOLENIE LIDERÓW SAMORZąDÓW UCZNIOWSKICH

Dnia 7 i 8 października w naszym gimnazjum odbyło się szkolenie liderów i opiekunów Samorządów Uczniowskich.
W warsztatach prowadzonych metodami aktywnymi wzięli udział przedstawiciele Samorządów Uczniowskich i ich opiekunowie z Gimnazjum nr 9, Gimnazjum nr 17 oraz Szkoły Podstawowej nr 17 w Sosnowcu. Zajęcia prowadzone były przez trenera Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie pana Mateusza Przywara.
Szkolenie trwało 16 godzin. Problematyka poruszana na warsztatach dotyczyła: idei samorządności uczniowskiej, roli i zadań władz Samorządu Uczniowskiego, pracy metodą projektu, komunikacji i współpracy w grupie, zdobywaniu informacji, znajdowania sojuszników oraz wypracowania pomysłów i planowania działań Samorządu Uczniowskiego.
Uczniowie wszystkich szkół aktywnie i owocnie uczestniczyli w zajęciach. Mamy nadzieję, że dzięki tego typu szkoleniom spojrzenie na rzeczywistość lokalną naszych uczniów się wyostrzy i nabierze rozmachu, a aktywność naszych uczniów – samorządowców wyniesie się na wyżyny działań obywatelskich.

Fotoreportaż


Opiekun SU:
Agata Heyda


9 listopada 2016 r.

WYCIECZKA DO WARSZAWY

W dniach od 24 do 26 października odbyła się wycieczka do Warszawy organizowana przez Caritas Diecezji sosnowieckiej. Wycieczka odbywała się pod hasłem WARSZAWA ŁĄCZY POKOLENIA.

W wyjeździe do stolicy uczestniczyły dwie wolontariuszki z naszej szkoły – Emilka Owczarek i Julka Wacławik. Oto relacja Julki:

24 października wyjechaliśmy o godzinie siódmej rano aby wziąć udział w międzypokoleniowym programie integracyjnym. Na miejscu byliśmy około godziny 12:30. Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzania Muzeum Powstania Warszawskiego. Po Mszy św., wieczorem odbyło się spotkanie integracyjne nas młodych z osobami w podeszłym wieku.

Następnego dnia w planach mieliśmy zwiedzanie Starego Miasta, niestety pogoda nie dopisała, więc zwiedzaliśmy dłużej Zamek Królewski. Po obiedzie byliœmy „z wizytą” w Centrum Nauki Kopernik. Podczas zwiedzania pomagaliśmy seniorom w przeprowadzaniu różnych eksperymentów. Wszyscy świetnie się bawili. A wieczorem wymienialiśmy opinie i dzieliliœmy się wspólnymi wrażeniami.

Trzeciego dnia pojechaliœmy do Muzeum Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki. Po Mszy św. I obiedzie wyruszyliśmy w podróż powrotną. Na miejscu zjawiliśmy się około osiemnastej.

Bardzo cieszę się, że mogłam pojechać do Warszawy i poznać sporo fajnych osób w różnym wieku. Wyjazd ten uważam za bardzo udany i świetnie przygotowany.

Julia Wacławik kl. 1b

9 listopada 2016 r.

TYDZIEŃ DOMOWYCH WYPIEKÓW

Pod takim hasłem, przez tydzień od 10 do 14 października, odbywała się w naszej szkole kwesta na rzecz Domu Małego Dziecka w Sosnowcu.

Uczniowie każdej klasy, w ustalonym przez SKW i SU, terminie przynosili do szkoły ciasta pieczone prze rodziców, a właściwie mamy ?, lub przez samych siebie.

Ciasta były przepyszne i sprzedawały się jak przysłowiowe "świeże bułeczki". W kuluarach uczniowskich przeprowadzano licytację głosową o najlepszych ciastach. O tych najlepszych mówiono z wielkim namaszczeniem i wspomnieniem smaku....

Cała społeczność szkolna chce podziękować wszystkim tym, którzy wzięli udział w naszej akcji.

W szczególnoœci mamom, które zawojowały swoimi wypiekami nasze serca i podniebienia!!!

Ze sprzedaży ciast uzbieraliśmy (do tej pory największą) magiczną kwotę:

397,88 zł

WSZYSTKIM BIORĽCYM UDZIAŁ W AKCJI - CUKIERNIKOM, DOSTARCZYCIELOM, SPRZEDAWCOM I ORGANIZATOROM DZIĘKUJEMY!!!

Opiekun SU: Agata Heyda
3 listopada 2016 r.

Dnia 28 października 2016 r. pod hasłem HALLOWEEN - KTO PRZEBRANY NIE PYTANY odbył się w naszej szkle konkurs na najlepiej przebranego ucznia lub uczennicę oraz na najbardziej aktywną klasę pod względem ilości przebranych osób.

Nagrodami ufundowanymi przez Radę Rodziców zostali zwycięzcy konkursu indywidualnego:

 • I miejsce - Anna Majcherczyk, kl. 2a
 • II miejsce ex equo - Marcel Bolek kl.2b, Natalia Gajda, kl.2c
 • III miejsce ex equo - Julia Konieczny kl.1b, Adrinna Sroka – Kaika kl.1b
Najbardziej aktywnymi klasami w konkursie okazały się:
 • I miejsce - klasa 2a
 • II miejsce - klasa 1b
 • III miejsce - klasa 2b
Wszystkie klasy biorące udział w konkursie otrzymały punkty w Klasowej Lidze Gimnazjalnej.

Opiekun SU: Agata Heyda
16 października 2016 r.

Dnia 30 września w naszym gimnazjum, zgodnie z ordynacją wyborczą, odbyły się wybory do Zarządu Samorządu Uczniowskiego.

Po podliczeniu głosów przez komisje wyborczą w składzie:

Oliwia Pikuła - przewodnicząca
Zuzanna Barczyk
Weronika Kubas

wynik głosowania jest nastepujący:

 • przewodnicząca - Anna Majcherczyk
 • zastępca - Tymoteusz Masarczyk
 • sekretarz - Karolina Antoniak
 • skarbnik - Dominik Rendchen


GRATULUJEMY !!!

15 czerwca 2016 r.

POBIJ Z NAMI REKORD GUINNESSA !!!
19 maja w naszej szkole odbył się MINI FINAŁ akcji CARITAS pod hasłem - UŁÓŻ Z NAMI KILOMETRY CARITAS.

Aby pobić rekord Guinnessa Austriaków z poprzedniego roku (ułożyli 75 km odcinek złożony z 1 euro), zbieraliśmy złotówki, które wielkością są zbliżone do tamtej waluty i układaliśmy je w metrowe odcinki przyklejając złotówki do taśmy klejącej.

W wyniku akcji przeprowadzonych na terenie szkoły – Tydzień Domowych Wypieków, zbiórki w klasach oraz na zebraniach z rodzicami. Zebraliśmy 17 metrów złotówek co pomnożone przez 44 złotówki mieszczące się w 1 metrze, dało kwotę

748 złDo akcji włączyli się również nauczyciele naszej szkoły.

Finał tej akcji będzie miał miejsce 29 maja na Górce Środulskiej. Wszystkie szkoły, które zgłosiły się do tego konkursu, połączą swoje siły i wspólnie obliczą ilość a właściwie odcinek długości uzbieranych złotówek. Do akcji zgłosiło się 13 diecezji z całej Polski. I znowu łączymy siły i mierzymy osiągniętą wspólnie odległość. Mamy nadzieję, że uda nam się pobić rekord Guinnessa !

Za zaangażowanie w akcję wolontariuszy naszego Gimnazjum

DZIĘKUJEMY!!!


Fotoreportaż

Opiekun SU i SKW: Agata Heyda
31 maja 2016 r.

TY I JA ORAZ PRZYJACIELE
Dnia 8 maja, w niedzielę, wolontariusze naszego gimnazjum uczestniczyli w festynie organizowanym przez Fundację Ty i Ja, który odbywał się na Górce Środulskiej.

Celem festynu była zbiórka pieniędzy na dożywianie dzieci z rodzin ubogich.

Zadaniem naszych uczniów była pomoc w organizacji konkursów i zabaw dla dzieci oraz pomoc w opiece nad dziećmi z Domu Dziecka, Świetlicy Środowiskowej a także wszystkich dzieci obecnych na imprezie.

Obecnych było 31 wolontariuszy i wolontariuszek ze Szkolnego Koła Wolontariatu naszego gimnazjum.

Wszyscy świetnie się bawili, zarówno uczestnicy jak i organizatorzy, korzystając z dmuchanych zjeżdżalni, uczestnicząc w zabawach, konkursach, loteriach. Można było posłuchać muzyki na żywo - wystąpił zespół TOMATO, zachwycić się pokazami tanecznymi NILUFAR, GIMONE oraz PLUS ÓSEMKI.

Nasi wolontariusze otrzymali od organizatora nie tylko posiłkowy starter ale mogli poczęstować się lodami, ciastami a nawet zjeść kiełbaskę z grilla.

Najważniejsza informacja to oczywiście kwota jaka udało się uzbierać. Wspólnymi siłami i datkami osób uczestniczących w Festynie uzbieraliśmy:1095, 48 złDzięki naszym działaniom mogliśmy pomóc wielu potrzebującym dzieciom.

Wszystkim wolontariuszom bardzo dziękujemy!!!
30 maja 2016 r.

SPRAWOZDANIE Z FESTYNU NA RZECZ HOSPICJUM
"ZDOBąDź SWOJE MONTE CASSINO"Dnia 17 maja, w niedzielę, od godziny 13 do godziny 18 wolontariusze Szkolnego Koła Wolontariatu naszego gimnazjum uczestniczyli w festynie organizowanym przez ZSO nr 5 w Sosnowcu , którego celem było wspomożenie budowy hospicjum stacjonarnego w naszym mieście.

Uroczyste otwarcie odbyło się o godzinie 13 na Górce środulskiej. Przemawiał prezydent Arkadiusz Chęciński, dyrektor ZSO nr 5 pani Iwona Chęcińska oraz prezes Hospicjum im. św. Tomasza Ap. pani Małgorzata Czapla.

Głównym punktem programu był bieg na 5 km osób dorosłych pod hasłem ZDOBąDź SWOJE MONTE CASSINO. Również inni pasjonaci biegania mogli pokazać swoje umiejętności w tej dyscyplinie sportu. Odbył się bieg POKONAJ SIEBIE dla osób niepełnosprawnych, MARSZ WŁÓCZYKIJA - bieg nordic walking oraz BIEG SYZYFA dla najmłodszych.

Wszyscy obecni goście i uczestnicy festynu mogli uczestniczyć w konkursach, loteriach, oglądać pokazy policjantów, strażaków, celników, zbadać poziom cukru i zmierzyć ciśnienie, uczestniczyć w zabawach dla najmłodszych i oczywiście zakupić pyszne ciasta oraz spróbować pysznych zup biwakowych czy zjeść kiełbaskę z grilla.

Cały dochód z imprezy w wysokości 19 211,36 zł został przekazany na rzecz Hospicjum. Gratulujemy organizatorom Festynu tak wspaniałego osiągnięcia!

Organizację Festynu wspierali następujący wolontariusze:

JAGODA RYŃSKA, KAMILA RADOMSKA, NATALIA NOWAK, JULIA LACHENDRO, MAŁGOSIA KOWALSKA, KAROLINA DZIUBAŁTOWSKA, KAMILA JAKUBCZAK, NICOL MąCZKA, NICOLE PIWOWARCZYK, MAGDA KUCIA, AGATA BARTOS, NATALIA SITKOWSKA oraz przedstawiciel SU - DAWID KROCHMAL.

Za pomoc DZIĘKUJEMY !!!


Fotoreportaż

Opiekun SU i SKW: Agata Heyda
24 stycznia 2016 r.

PODSUMOWANIE I SEMESTRU


Samorząd Uczniowski informuje, ze podsumowanie wyników klasyfikacji Klasowej Ligi Gimnazjalnej na koniec I semestru przedstawia się następujšco:

Najwyższa œrednia ocen indywidualnie:

 1. Aleksandra Bryniarska kl. 3b - 5,3
 2. Małgorzata Kowalska kl. 2a - 5,26
 3. Katarzyna Bąchor kl. 3b - 5,1
Najwyższa œrednia ocen klasy:
 1. klasa 2b - 3,86
 2. klasa 1a - 3,85
 3. klasa 1b - 3,79
Najwyższa frekwencja klasy:
 1. klasa 2a - 92%
 2. klasa 1a - 91%
 3. klasa 2b - 89%
Ogólna punktacja po I semestrze:
 1. klasa 1a - 335 pkt.
 2. klasa 2b - 315 pkt.
 3. klasa 2c - 280 pkt.
 4. klasa 3a - 260 pkt.
  klasa 1b - 260 pkt.
  klasa 2a - 260 pkt.
 5. klasa 3b - 205 pkt.
 6. klasa 1c - 180 pkt.
 7. klasa 3c - 165 pkt.


WSZYSTKIM ZWYCIĘZCOM GRATULUJEMY !!!


Opiekun SU - Agata Heyda
22 grudnia 2015 r.

MIKŁAJKOWA WIZYTA W DOMU MAŁEGO DZIECKA

Dnia 4 grudnia 2015 roku wolontariusze z naszego gimnazjum, odwiedzili wychowanków Domu Małego Dziecka znajdującego się w Sosnowcu przy ulicy Szczecińskiej.

Wręczali oni dary, które zostały zakupione z pieniędzy zebranych podczas kwesty na zebraniach z rodzicami w dniu 3 listopada tego roku. Do kwoty 162,08 złotego , dołączona została przez sponsora kwota w wysokości 100 zł. Tak więc dysponowaliśmy całkiem sporą sumą pieniędzy.

Po wcześniejszym uzyskaniu informacji na temat potrzeb dzieci, uczennice - Alicja Kosiec - przewodnicząca Samorządu Szkolnego oraz Wiktoria Karbowniczek - Lider Szkolnego Koła Wolontariatu, zakupiły następujące artykuły szkolne i higieniczne: bloki rysunkowe, bloki techniczne, papier wycinankowy, zeszyty, pióra, naboje do piór, flamastry, korektory, kleje, zmaziki, cyrkle, patyczki higieniczne, szampony, mydła, chusteczki nawilżające, rajstopy.

Dostarczyliśmy również odzież przekazaną przez naszych uczniów – Paulinę Pabiś, Martynę Pławecką, Wiktorię Karbowniczek. Otrzymaliśmy również wsparcie w naszym działaniu od CARITAS Diecezji Sosnowieckiej. Opiekun wolontariuszy pani Sylwia Bogusz dostarczyła nam następujące artykuły: bloki rysunkowe, bloki techniczne, papier kolorowy, zeszyty, teczki na gumkę, korektor, strugaczkę, mazaki, ołówki, długopisy oraz 3 plecaki.

Wszystkie te artykuły,wraz z opiekunem SKW panią Agatą Heyda zawiozły następujące uczennice: Natalia Choroszko, Wiktoria Karbowniczek i Alicja Kosiec.

Po raz kolejny sprawiliśmy radość dzieciom.

WSZYSTKIM WYMIENIONYM I NIEWYMIENIONYM OSOBOM Z IMIENIA I NAZWISKA BARDZO DZIĘKUJEMY!!!!!

Fotoreportaż.

Agata Heyda.22 grudnia 2015 r.

TYDZIEŃ DOMOWYCH WYPIEKÓW


Pod takim hasłem, przez tydzień od 23 do 27 listopada, odbywała się w naszej szkole kwesta na rzecz HOSPICJUM św. Tomasza Ap. w Sosnowcu.
Uczniowie każdej klasy, w ustalonym przez SKW i SU, terminie przynosili do szkoły ciasta pieczone prze rodziców, a właściwie mamy, lub przez samych siebie.
Ciasta były przepyszne i sprzedawały się jak przysłowiowe "świeże bułeczki". W kuluarach uczniowskich szeptano o najlepszych ciastach z wielkim namaszczeniem i wspomnieniem smaku....
Cała społeczność szkolna chce podziękować wszystkim tym, którzy "przyłożyli rękę" do naszej akcji.
W szczególności mamom, które zawojowały swoimi wypiekami nasze serca i podniebienia. Za ciasto z kiwi, za ciasto marchewkowe, za karpatkę i ciasto czekoladowe!!!!!


Ze sprzedaży ciast uzbieraliśmy magiczną kwotę:

282,30 zł

zakupiliśmy z nią:

122 sztuki

pieluch dla dorosłych.

WSZYSTKIM BIORĄCYM UDZIAŁ W AKCJI - CUKIERNIKOM, DOSTARCZYCIELOM, SPRZEDAWCOM I ORGANIZATOROM

DZIĘKUJEMY!!!

Agata Heyda.20 grudnia 2015 r.

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ WOLONTARIUSZA


Dnia 5 grudnia z okazji Dnia Wolontariusza, przedstawiciele wolontariuszy naszej szkoły zostali zaproszeni na obchody tego dnia do Dąbrowy Górniczej, aby świętować. W "zlocie" wolontariuszy brali udział następujący uczniowie i uczennice: Dominik Rendchen, Konrad Strzelecki, Igor Pajkert, Milena Widawska, Ania Majcherczyk, Jagoda Ryńska, Ola Papaj, Alicja Kosiec, Wiktoria Karbowniczek i Natalia Choroszko.
Za trud wkładany każdego dnia w przeprowadzanie akcji charytatywnych na terenie szkoły, miasta i diecezji, CARITAS Diecezji Sosnowieckiej pragnąc podziękować zaangażowanej młodzieży, zorganizował DZIEŃ WOLONTARIUSZA.
Wolontariusze uczestniczyli we Mszy św. w Bazylice w Dąbrowie Górniczej, którą poprowadził biskup Grzegorz Kaszak. Po błogosławieństwie rozdawał wolontariuszom drobne upominki.
Następnie wszyscy przeszli do Wyższej Szkoły Biznesu i tam uczestniczyli w wykładach specjalnie dla nich zorganizowanych. Pierwszy z nich poprowadził Pan KOREK. Wielkie zainteresowanie wzbudzały doświadczenia z ogniem. Wystrzały butelek, wybuchy mąki i ogień palący się na ręce zelektryzowały publiczność dziecięcą i młodzieżową. Apogeum tych doświadczeń okazało się rozbicie cegły na chłopcu leżącym na łożu fakira. Wszyscy uczestnicy chętnie poddawali się tym doświadczeniom. Braw nie było końca.
Po słodkim poczęstunku odbył się następny wykład pod tytułem Kolorowy świat Indian. Wykład ten był nie mniej interesujący niż poprzedni.

Pełni wrażeń i zadowoleni wróciliśmy do domów.

Agata HeydaFotoreportaż.20 grudnia 2015 r.

TRADYCJE I ZWYCZAJE ANDRZEJKOWE W POLSCE


Uczniowie klasy I a: Anna Majcherczyk, Kamila Radomska, Jagoda Ryńska, Łukasz Durnaś, Krystian Jałowiecki i Miłosz Pietrowski zaliczyli swój projekt edukacyjny przygotowując dla społeczności szkolnej dzień wróżb. Zespół zadanie wykonał doskonale, przy czym pierwszaki sami świetnie się bawili. Jako profesjonaliści już w piątek wyeksponowali na korytarzu I piętra trzy plakaty informujące o zwyczajach i tradycjach świątecznych: "Historia Andrzejek", "Wróżby Andrzejkowe", "Andrzejki wczoraj i dziś" oraz zaprosili gimnazjalistów i nauczycieli na poniedziałkowe wróżby. Na załączonych zdjęciach widać, że wszyscy włączyli się do zabawy, a pierwszaki przygotowały szeroki wachlarz andrzejkowych zabaw.

Anna WalasFotoreportaż.20 grudnia 2015 r.

02.12.2015r. uczniowie naszego gimnazjum zorganizowali IX MIKOŁAJOWY TURNIEJ PIŁKI SIATKOWEJ dla szkół podstawowych .Na nasze zaproszenie odpowiedziały szkoły: SP 9, SP 20, SP 23, SP 38.

Organizatorami zawodów byli:

Ola Bryniarska i Natalia Pyjko – pełniły rolę sędziego.

Klaudia Krajka i Karolina Rutkowska były sędziami liniowymi.

Nicola Mączka, Nicola Piwowarczyk liczyły punkty.

Weronika Augustyn, Natalia Sitkowska były odpowiedzialne za szatnie.

Igor Pajkert Mikołaj oraz: Magda Kucia, Kamila Gałgańska, Mateusz Fiedor i Konrad Strzelecki oprowadzali gości po naszej szkole.

Wszystko uwieczniła Ola Papaj - zdjęcia można oglądać w "galerii".

I miejsce w turnieju zajęli uczniowie Szkoły Podst. nr 9 przygotowani do zawodów przez Panią Małgorzatę Wójcik.
II miejsce zajęli uczniowie Szkoły Podst. nr38. Uczniów przygotował Pan Przemek Boroń.
III miejsce wywalczyli przygotowani przez Pana Piotra Strzałkowskiego uczniowie Szkoły Podst. nr23.
IV miejsce przypadło Szkole Podst. nr 20.

Najlepszą zawodniczką turnieju została Kinga Skotnicka ze Szkoły Podst. nr 9.

Gratulujemy uzyskanych wyników . Zapraszamy w przyszłym roku na jubileuszowy X Turniej.Fotoreportaż

Anna Durbacz, Joanna Hojda.6 grudnia 2015 r.

SPRAWOZDANIE Z TARGÓW WOLONTARIATU 26.11.2015 r.


Dnia 26 listopada wolontariusze SKW uczestniczyli w Sosnowieckich Targach Wolontariatu , które odbyły się w Sali Widowiskowo-Koncertowej MUZA przy ulicy Warszawskiej. Były one wstępem do GALI DOBRYCH INICJATYW, uroczystości honorującej wolontariuszy działających na rzecz społeczności lokalnej. Patronem tych imprez jest Prezydent Sosnowca pan Arkadiusz Chęciński.
Targi rozpoczęły się o godzinie 11:00 i trwały do godziny 17:00. Byliśmy świadkami fantastycznego występu zespołu muzycznego SOUND IMPRESSION, działającego w Klubie Kiepury. Ciekawą okazała się DEBATA przy sztalugach z udziałem pracowni malarstwa dla dorosłych działającej przy Zamku Sieleckim. Na naszych oczach powstały dwa obrazy a uczestnicy dyskusji rozprawiali na temat wolontariatu. Występ stowarzyszenia PASSIONIS rozgrzał publiczność, która następnie wysłuchała wykładu Fundacji Edukacji Zdrowotnej STIM na temat: Zagrożenia światłowodem płynące. Profilaktyka cyber przemocy. Prowadzące panie to nikt inny tylko absolwentki naszej szkoły. Absolwenci naszego gimnazjum byli także obecni jako wolontariusze reprezentujący już inne szkoły ponad gimnazjalne. Miło jest widzieć i wiedzieć, że nauczyciele naszego gimnazjum potrafią zaszczepić w młodzieży idee wolontariatu.
Prezentacja Wolontariatu Europejskiego, która została przedstawiona przez zagranicznych gości – Alejandro Ramos Fernandez oraz Mari Babilodze zaciekawiła nas bardzo.
Ostatnim punktem programu było przedstawienie działalności wolontarystycznych organizacji pozarządowych działających w naszym regionie. Mogliśmy zapoznać się z działaniami takich organizacji jak: Caritas Diecezji Sosnowieckiej, Hospicjum św. Tomasza Ap., Centrum Wolontariatu MOPS Sosnowiec, Regionalne Centrum Wolontariatu w Katowicach, Fundacja Edukacji Zdrowotnej STIM, Fundacja Szanowny Pan Kot, Fundacja Nieinni, Stowarzyszenie Harpagan Sosnowiec, Stowarzyszenie Nadzieja na Dom, Fundacja Edukacja i Integracja Społeczna FEIIS, Stowarzyszenie Aktywne Kobiety, Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta (koło w Sosnowcu).
Organizatorem Targów Wolontarystycznych było Sosnowieckie Centrum Organizacji Pozarządowych.

Opiekun SKW Agata HeydaFotoreportaż.29 listopada 2015 r.

SPRAWOZDANIE WARSZTATY WOLONTARIUSZY CARITAS SOSNOWIEC


Dnia 18 listopada 2015r. wolontariusze naszego gimnazjum uczestniczyli w warsztatach organizowanych przez CARITAS diecezji Sosnowieckiej.

Ania Majcherczyk, Jagoda Ryńska, Andrzej Podgórski, Max Zapisek, Tymek Masarczyk, Ignacy Świrk oraz Sławek Owczarek uczestniczyli w wykładzie i warsztatach zatytułowanych:

"Głuchy język, czyli wszystko o języku migowym"

Oprócz zajęć "dla ducha" zadbano o coś "dla ciała". Zabawy taneczne oraz ruch przy muzyce "ożywiły" wszystkich uczestników spotkania.

Przed nami DZIEŃ WOLONTARIUSZA. Spotkamy się 5 grudnia w Dąbrowie Górniczej, 7 grudnia będziemy świętować w szkole.

Opiekun SKW Agata HeydaFotoreportaż.22 listopada 2015 r.

PROTOKÓŁ ZE ZBIÓRKI PIENIĘŻNEJ NA DOM MAŁEGO DZIECKA W SOSNOWCU


Dnia 3 listopada 2015r. podczas zebrań z rodzicami wolontariuszki ze Szkolnego Koła Wolontariatu przeprowadziły kwestę pieniężną dla Domu Małego Dziecka przy ulicy Szczecińskiej w Sosnowcu.

Kwestowały – Weronika Janowska oraz Natalia Choroszko. Po podliczeniu zebranych pieniędzy, w obecności opiekuna SKW – pani Agaty Heydy, ustalona została kwota zebranych przez uczennice datków.

162 zł 8 gr
 • 5 zł - 9 = 45 zł
 • 2 zł - 33 = 66 zł
 • 1 zł - 41 = 41 zł
 • 0,50 zł - 16 = 8 zł
 • 0,20 zł - 7 = 1,40 zł
 • 0,10 zł - 4 = 0,40 zł
 • 0,05 zł - 1 = 0,05zł
 • 0,02 zł - 6 = 0,12 zł
 • 0,01 zł - 11 = 0,11 zł

Jak widać powiedzenie "ziarnko do ziarnka a zbierze się miarka" w pełni zostało udowodnione.

WSZYSTKIM DARCZYŃCOM DZIĘKUJEMY !!!20 listopada 2015 r.

SPRAWOZDANIE Z KWESTY "POMAGAMY CHORYM DZIECIOM"


Dnia 13 listopada 2015 (piątek) uczniowie – wolontariusze, członkowie Szkolnego Koła Wolontariatu, kwestowali na rzecz trzech chłopców chorujących na dziecięce porażenie mózgowe.
Zbiórka pieniężna pod hasłem "Pomagamy chorym dzieciom", odbywała się na terenie czterech budynków Urzędu Miejskiego w Sosnowcu. Uczniowie mogli kwestować dzięki przychylności prezydenta miasta pana Arkadiusza Chęcińskiego oraz za zgodą Sekretarza Urzędu Miejskiego pana Grzegorza Frugalskiego. Podczas zbiórki do puszek opiekę nad młodzieżą roztoczył doradca Prezydenta pan Mateusz Kruk.
Za pomoc w organizacji i przeprowadzeniu zbiórki, opiekun SKW – Agata Heyda, dziękuje następującym uczennicom i uczniom:

Milenie Widawskiej, Wiktorii Karbowniczek, Kasi Bąchor, Marlenie Żejmo, Dominice Sękowskiej, Karolinie Antoniak, Sławkowi Owczarkowi oraz Andrzejowi Podgórskiemu.

Wszystkim osobom, które zapełniały puszki kwestujących:

WIELKIE DZIĘKI !!!


Opiekun SKW Agata Heyda

Fotoreportaż.8 listopada 2015 r.

SPRAWOZDANIE Z KONKURSU

"HALLOWEEN – KTO PRZEBRANY – NIE PYTANY"


Dnia 30 października 2015r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w zabawie halloween’owej. Przebrało się mnóstwo osób, a najciekawsze propozycje zostały zauważone przez jury Samorządu Uczniowskiego.
Komisja konkursowa w składzie: Alicja Kosiec, Natalia Choroszko, Piotr Cesarz wyłoniła indywidualnych zwycięzców zabawy konkursowej.
Są to:
 • Zuzia Barczyk kl. 2b - I miejsce
 • Krystian Jałowiecki kl. 1a - II miejsce
 • Weronika Kubas kl. 2a - III miejsce
 • Dawid Krochmal kl. 1a - III miejsce

W punktacji klasowej – na najwięcej przebranych i pomalowanych osób zwyciężyli:

 • I miejsce - klasa 1a
 • II miejsce - klasa 2b
 • III miejsce - klasa 1c

Wszystkim zaangażowanym uczniom DZIĘKUJEMY za wzięcie udziału w zabawie a zwycięzcom

GRATULUJEMY!!!!
Fotoreportaż.18 października 2015 r.

SPRAWOZDANIE Z WARSZTATÓW CARITAS 13.10.2015R.


We wtrorek, 13 października 2015r., przedstawiciele Szkolnego Koła Wolontariatu wraz bz opiekunką panią Agatą Heyda, uczestniczyli w warsztatach organizowanych przez Caritas Diecezji Sosnowieckiej. Naszą szkołę reprezentowali:
 • Katarzyna Bąchor 3b
 • Aleksandra Papaj 3b
 • Sławek Owczarek 3b
 • Karolina Antoniak 2c
 • Paulina Pabiś 2b
 • Kamila Radomska 1a
 • Natalia Nowak 1a

Wszystkich zebranych wolontariuszy (Sosnowiec, Jaworzno, Dąbrowa Górnicza, Będzin, Czeladź, Olkusz) przywitał ks. dyrektor Tomasz Folga oraz jego zastępca ks. Rafał Stępniewski.
Błogosławieństwa udzielił obecny na spotkaniu biskup – ks. Grzegorz Kaszak.
Warsztaty rozpoczęły się prelekcją na temat światowych Dni Młodzieży organizowanych w lipcu 2016roku w Krakowie. Prelekcję poprowadził ks. Szymon Wojciechowski. Po jej ukończeniu młodzież wzięła udział w warsztatach o następującej tematyce:

 • "Dzielmy się miłością – wolontariat w Hospicjum" - prowadząca pani Małgorzata Leśniewska
 • "Gościnność o sercu otwartym" – prowadząca pani Katarzyna Olszewska

Opiekunka SKW uczestniczyła w spotkaniu koordynatorów szkolnych kół Caritas. Przedstawiony został program działań w I semestrze roku szkolnego 2015/2016. zaangażowanie opiekunów w działania wolontarystyczne pozytywnie zaskoczyło obecnych na nim gości.Opiekun SKW Agata Heyda18 października 2015 r.

SPRAWOZDANIE Z AKCJI "CEGIEŁKA NA HOSPICJUM"

W dniach od 7 do 14 października w naszym gimnazjum opiekun SKW – Agata Heyda przeprowadziła akcję sprzedaży „cegiełek dobroczynnych” na rzecz budowy Hospicjum Stacjonarnego w Sosnowcu.
„Cegiełki” to bilety na koncert charytatywny Mieczysława Szczęśniaka, który odbył się 17 października 2015 roku w Sali Koncertowej Szkoły Muzycznej w Sosnowcu. W czasie koncertu była możliwość finansowego wsparcia rozszerzenia działalności hospicjum o opiekę stacjonarną poprzez zakup cegiełek wartościowych oraz ciast i ciasteczek. Słowo wstępne zaprezentowała Pani Prezes Hospicjum Małgorzata Czapla.
W wyniku sprzedaży 15 cegiełek uzbierano 400 zł, które zostało przekazane dnia 14 października 2015 roku do Hospicjum św.Tomasza Ap., w Sosnowcu.Opiekun SKW Agata Heyda12 października 2015 r.

Dnia 30 września w naszym Gimnazjum we współpracy i według wskazówek Centrum Edukacji Obywatelskiej z siedzibą w Warszawie, odbyły sie wybory do Zarządu Samorządu Uczniowskiego. Komisja Wyborcza w składzie: przewodnicząca - Natalia Choroszko, Wiktoria Karbowniczek oraz Milena Widawska, ogłosiła wyniki głosowania:

 • przewodnicząca SU - Alicja Kosiec 3a
 • zastępca - Jakub Mystek 2c
 • skarbnik - Łukasz Durnaś 1a
 • sekretarz - Dominik Rendchen 2a
 • przedstawiciel do Młodzieżowej Rady Miasta Sosnowca - Alicja Kosiec 3a

Fotoreportaż.14 czerwca 2015 r.

SPRAWOZDANIE DZIEŃ DZIECKA W DOMU MAŁEGO DZIECKA


Dnia 6 czerwca 2015 roku, w sobotę, uczennice naszego gimnazjum: Gabriela Pietruszka, Julia Pisiałek, Klaudia Porwit, Wiktoria Karbowniczek wraz z opiekunem SKW I SU panią Agatą Heydą z okazji Dnia Dziecka odwiedziły dzieci przebywające w Domu Małego Dziecka.
W tym dniu przekazane zostały dary dla dzieci, które zostały zakupione za pieniądze uzyskane ze zbiórki pieniężnej przeprowadzonej podczas zebrań z rodzicami dnia 19 maja br. (szczegółowy wykaz darów znajduje się w dokumentacji SKW).
Dziewczęta przeprowadziły również zabawy przy muzyce oraz zabawy na świeżym powietrzu.

W akcję pomocy i sprawienia przyjemności dzieciom włączyli się jak zawsze rodzice – pani Milena Owczarek wraz z panią Beatą Świrk wspomaganą przez Michalinę świrk. Ufundowały one zabawki i słodycze dla dzieci oraz upiekły fantastyczne ciasta.

W działaniach charytatywnych w tym dniu wsparła nas pani Sylwia Bogusz ze współpracującego z naszą szkołą CARITASU Diecezji sosnowieckiej. Nasi podopieczni otrzymali – czekolady, soczki, chrupki kukurydziane, gumy do żucia, lizaki, żelki, pianki, kakao. Oprócz słodyczy ofiarowane zostały przybory szkolne takie jak: farby, kredki, ołówki, długopisy, linijki, mazaki, plastelina i kolorowanki. Jednak dzieci jak zwykle najbardziej ucieszyły się z zabawek.

Wszystkie działania podejmowane przez Szkolne Koło Wolontariatu oraz Samorząd Uczniowski naszego gimnazjum nie byłyby możliwe bez wydatnego wsparcia rodziców naszych uczniów. Dlatego wszystkim darczyńcom serdecznie DZIĘKUJEMY !!!!!

Fotoreportaż

Opiekun SU i SKW: Agata Heyda14 czerwca 2015 r.

PODZIĘKOWANIE DLA RODZICÓW


SZKOLNE KOŁO WOLONTARIATU ORAZ SAMORZąD SZKOLNY PRZY GOMNAZJUM NR 9 IM. JANA PAWŁA II DZIĘKUJE ZA WSPARCIE SWOJEJ DZIAŁALNOśCI WSZYSTKIM RODZICOM UCZNIÓW I UCZENNIC NASZEJ SZKOŁY.

W SZCZEGÓLNOŚCI NASTĘPUJĄCYM RODZICOM:


PANI MILENIE OWCZAREK, PANI BEACIE ŚWIRK, PANI KATARZYNIE PISIAŁEK, PANI KATARZYNIE MIELCZAREK, PANU JERZEMU WIECZORKOWI, PANU PIOTROWI KARBOWNICZEK, PANU ARTUROWI PTASIŃSKIEMU, PANU JAKUBOWI ŻAK, PANI PAULINIE OLEKSY ZA AKTYWNĄ POMOC W AKCJACH CHARYTATYWNYCH I ORGANIZACYJNYCH WYNIKAJĄCYCH Z DZIAŁAŃ SU I SKW.

Jednocześnie informujemy, że do tej pory udało się nam, przy Państwa wydatnej pomocy i wsparciu, przeprowadzić z sukcesem akcje charytatywne przeznaczone dla potrzebujących w Hospicjum św. Tomasza Ap, Domu Małego Dziecka przy ulicy Szczecińskiej w Sosnowcu, Caritas Polska oddział w Sosnowcu.

W wyniku przeprowadzonej podczas zebrań z rodzicami zbiórki pieniężnej na rzecz potrzebujących zostały zakupione i przekazane następujące dary:

DOM MAŁEGO DZIECKA:

Pieluchy, kremy bambino do twarzy, patyczki dla niemowląt, chusteczki nawilżane dla dzieci, mydła bambino, szampony dla dzieci, pasty do zębów, szczoteczki do zębów, spodenki, spodnie, sukienki, spódniczki, bluzki z krótkim i długim rękawem, body, śpiochy, czapka.

HOSPICJUM:

Pieluchy dla dorosłych, gazy jałowe, kompresy z gazy jałowej, opaski dziane podtrzymujące, plastry z opatrunkiem i bez opatrunku.

Protokoły przekazania oraz paragony znajdują się do wglądu u opiekuna SKW, w dokumentacji Koła.

ZA POMOC I WSPARCIE DZIĘKUJEMY!!!!!!!6 czerwca 2015 r.

INFORMACJA DLA RODZICÓW

Szanowni Państwo !

Opiekun Szkolnego Koła Wolontariatu oraz Samorządu Uczniowskiego serdecznie dziękuje za tak aktywny udział Państwa w pieniężnej zbiórce charytatywnej podczas zebrań z rodzicami w dniu 19.05. 2015r.
Informujemy, że wysokość kwoty zbieranej przez lidera SKW – Kingę Oleksy i przedstawicielkę SU – Justynę Glandę oraz w wyniku sprzedaży ciast, od 18 do 22 maja, pieczonych przez następujących uczniów i ich rodziców:

 • Krzysztof Kaczmarzyk 1a
 • Natalia Lubaszka 3a
 • Wiktoria Wojtala 3c
 • Patrycja Nowak 3b
 • Weronika Żabicka 3c
 • Patrycja Trząska 3c
 • Igor Pajkert 1b
 • Dominika Kurzynoga 3c
 • Kamil Bobek 1b
wyniosła

604,49 złotych

Pieniądze te w wysokości 504,49 zł. zostaną przeznaczone na zakup kosmetyków i środków czystości dla dzieci z Domu Małego Dziecka – grupa III natomiast 100 złotych zostanie przeznaczone na zakup środków opatrunkowych dla Hospicjum św. Tomasza Ap w Sosnowcu.

Za pomoc i serce DZIĘKUJEMY!!!


Opiekun SKW i SU – Agata Heyda6 czerwca 2015 r.

SPRAWOZDANIE FESTYN- DZIEŃ DZIECKA – CARITAS 30.05.2015R.


Dnia 30 maja, w sobotę uczniowie naszej szkoły uczestniczyli jako wolontariusze w organizacji Festynu z okazji Dnia Dziecka organizowanego przez CARITAS Diecezji Sosnowieckiej.
Impreza odbywała się na placu przed kościołem pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia NMP przy ulicy Skautów 1 w Sosnowcu.
Pod opieką pani Agaty Heydy w akcji uczestniczyli następujący członkowie SKW:

 • Kinga Oleksy
 • Alicja Borgula
 • Klaudia Dziób
 • Julia Pisiałek
 • Katarzyna Fulas
 • Patrycja Nowak
Dołączyli do nich następujący uczniowie naszego gimnazjum:
 • Katarzyna Bąchor
 • Klaudia Smiatacz
 • Aleksandra Bryniarska
 • Aleksandra Papaj
 • Igor Pajkert

Mamy nadzieję, że ci uczniowie wstąpią w szeregi Szkolnego Koła Wolontariatu w przyszłym roku szkolnym i będą aktywnie uczestniczyć w akcjach charytatywnych.

Wolontariusze naszego gimnazjum działali min. w sekcji sportowej organizując gry i zabawy na wesoło. Nagrody dla uczestników zapewnił organizator Festynu i sponsor – sieć sklepów BIEDRONKA. Impreza była niezwykle udana nie tylko ze względu na wspaniałą pogodę ale również ze względu na nastrój, humor i fantastyczne zabawy prowadzone przez panią Agnieszkę – lidera Caritasu. Liczne stoiska kusiły zapachami, kolorowym wystrojem oraz "pysznym" wyglądem i smakiem.

Ten sobotni dzień zostanie na długo w naszej pamięci.23 maja 2015 r.

SPRAWOZDANIE "MISTRZ DOBRYCH MANIER"


W dniu 20 maja 2015 roku zostało przeprowadzone przez SAMORZąD UCZNIOWSKI głosowanie konkursowe na MISTRZA DOBRYCH MANIER.

Na najbardziej kulturalnego ucznia lub uczennicę głosowało 185 osób, w tym 12 obecnych w tym czasie, nauczycieli.

Komisja w składzie:

 • KATARZYNA FULAS
 • KINGA OLEKSY
 • AGATA HEYDA – opiekun SU

podsumowując przeprowadzone w klasach głosowanie, ustaliła:

I MIEJSCE decyzją uczniów zajęła uczennica klasy 2a – ALICJA KOSIEC

I MIEJSCE decyzją nauczycieli zajęła uczennica klasy 3c – JULIA PISIAŁEK

Obie uczennice otrzymają wyróżnienie w dniu 1 czerwca, podczas akademii z okazji Dnia Dziecka.

GRATULUJEMY!!!23 maja 2015 r.

SPRAWOZDANIE z biegu charytatywnego na rzecz Hospicjum 17.05.2015r.


Dnia 17 maja , w niedzielę, na górce środulskiej w Sosnowcu, pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta i Biskupa Diecezji Sosnowieckiej, odbył się III charytatywny bieg na rzecz Hospicjum oraz Piknik Rodzinny.

W imprezie brali udział następujący członkowie SZKOLNEGO KOŁA WOLONTARIATU naszego gimnazjum:
Justyna Glanda, Katarzyna Daraż, Klaudia Dziób, Barbara Świtała, Agata Moszczyńska, Paulina Olewińska, Mateusz Mielczarek, Jakub Parapura, Alicja Kosiec, Natalia Choroszko, Wiktoria Karbowniczek, Milena Widawska, Weronika Janowska oraz Aleksandra Kamińska.

Wspomagali oni działania propagujące ideę budowy stacjonarnego hospicjum w Sosnowcu współpracując z pracownikami Hospicjum św Tomasza Opiekowali się stoiskiem Hospicjum, rozdawali ulotki informacyjne, zbierali datki do puszek, zachęcali do zapoznania się z działaniami i pracą Hospicjum oraz pomagali w pracach organizacyjnych stoiska Hospicjum.

Podczas Pikniku, na którym było wiele stoisk z balonami, watą cukrową, zabawkami, loteria fantową, bańkami mydlanymi, ciastem i grillem odbyły się następujące biegi:

 • o godzinie 14:30 – bieg dla dzieci
 • o godzinie 15:00 – bieg osób niepełnosprawnych
 • o godzinie 15:30 – bieg Nordic Walking

oraz o godzinie 16:30 bieg główny dla dorosłych długości 5 km. Pobierana opłata startowa była forma darowizny na rzecz Hospicjum.

Relację z imprezy można było obejrzeć w TVP 3 w programie informacyjnym Aktualności.

Uczniami naszej szkoły opiekowała się i ich aktywizowała pani Agata Heyda23 maja 2015 r.

SPRAWOZDANIE z wręczenia nagród w konkursie literackim i poetyckim "POLA NADZIEI"

15 maja o godzinie 13 w Klubie Miejskim im. Jana Kiepury w Sosnowcu, przy ulicy Będzińskiej 6 odbyło się uroczyste wręczenie nagród w konkursie literackim "List do wolontariusza" i poetyckim "Poezja pełna Nadziei".

Na uroczystość tę zaproszono następujących uczniów naszego gimnazjum: Klaudię Bil, Patrycję Trząską, Kingę Ptasińską, Ignacego świrka, Paulinę Zygyłę, Natalię Choroszko, Andrzeja Podgórskiego, Mateusza Mielczarka oraz Patrycję Nowak.

Ze względu na wyjazd na wycieczkę do Paryża szkołę naszą reprezentowały i odebrały nagrody i dyplomy dla nieobecnych uczniów: Kinga Ptasińska, Patrycja Nowak, Paulina Zyguła oraz Klaudia Bil.

W szacownym Jury konkursu zasiadali: Pani Krystyna Borkowska – poetka, odznaczona przez Ministra Kultury medalem za zasługi dla Kultury Polskiej, Kierownik Sekcji Literackiej Stowarzyszenia Kultury Zagłębia Dąbrowskiego
oraz
Pan Sławomir Korczyński – aktor, literat – odznaczony przez Ministra Kultury złotym orderem za zasługi dla Kultury Polskiej, przedstawiciel Zakonu Rycerzy Kolumba Rady Stanowej w Polsce, Delegat Rejonowy w Diecezji Sosnowieckiej.

Miło jest poinformować iż I miejsce w konkursie literackim zajęła Natalia Choroszko z klasy 2a natomiast II miejsce zajął Andrzej Podgórski uczeń klasy 2c. Wszystkie prace były piękne i pokazywały wrażliwość młodzieży na potrzeby innych, satysfakcję oraz radość z pomagania innym.

Pozostali uczniowie otrzymali Dyplomy i podziękowania za swoje wspaniałe prace.

Uczestnikami konkursu byli uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponad gimnazjalnych z Sosnowca, Dąbrowy Górniczej i Czeladzi.

Opiekun SKW: Agata Heyda23 maja 2015 r.

SPRAWOZDANIE Z WRĘCZENIA NAGRÓD W KONKURSIE PLASTYCZNYM "ŻONKILOWA ZAKŁADKA"


13 maja o godzinie 13 w Centrum Informacji Miejskiej przy Placu Stulecia w Sosnowcu odbyło się uroczyste wręczenie nagród uczniom, którzy brali udział w konkursie plastycznym "Żonkilowa zakładka do książki" . Konkurs ten jest częścią akcji "Pola Nadziei" organizowanej przez Hospicjum św Tomasza Ap w Sosnowcu.

Uczniowie naszej szkoły przekazali na konkurs ponad 80 zakładek.

Komisja składająca się z wykładowców i studentów 4 roku Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, wyróżniła 2 zakładki z pracy zbiorowej i przyznała I miejsce w kategorii GIMNAZJUM grupie uczniów Gimnazjum nr 9 im. Jana Pawła II w Sosnowcu.

Prace można obejrzeć na wystawie w Centrum Informacji Miejskiej w Sosnowcu.

Wszystkim uczniom, którzy tak licznie przystąpili do konkursu – GRATULUJEMY!

Opiekun SKW: Agata Heyda26 kwietnia 2015 r.

SPRAWOZDANIE "ROZŚPIEWANE POLA NADZIEI"


"Rozśpiewane Pola Nadziei - piosenki Jacka Cygana w wykonaniu dzieci i młodzieży". Pod tym tytułem 21 kwietnia 2015 roku odbył się w Sosnowcu, na placu 100 - lecia, koncert charytatywny na rzecz budowy hospicjum stacjonarnego w Sosnowcu. Koncert ten, został objęty honorowym patronatem Prezydenta Sosnowca - Arkadiusza Chęcińskiego.

W koncercie wystąpili uczniowie sosnowieckich przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjalnych, zespół KIEPURKI oraz aktorzy z Młodzieżowej Akademii Teatralnej.

Nasze gimnazjum było reprezentowane przez Natalię Hyb z klasy 2c oraz Dominikę Sękowską z klasy 1b. Obie wykonawczynie zaprezentowały oczywiście piosenki autorstwa Jacka Cygana i wykonały je "śpiewająco".

Natomiast uczennice klasy 2a - Natalia Choroszko, Weronika Janowska, Wiktoria Karbowniczek oraz Alicja Kosiec oraz uczennica klasy 1c - Natalia Kwiatek dzielnie kwestowały, w żółtych koszulkach od godziny 14 do 18, na rzecz Hospicjum rozdając żonkile w zamian za wrzucony do puszki datek.

Wszystkie „żonkilowe” działania odbywały się pod opieką nauczycielki - Agaty Heyda.Fotoreportaż18 kwietnia 2015 r.

Od 13 do 17 kwietnia 2015 roku, w ramach akcji "Pola Nadziei", w naszym gimnazjum odbył się "Żonkilowy Tydzień". Chcieliśmy w ten sposób zaakcentować naszą aktywną współpracę z Hospicjum św. Tomasza Ap w Sosnowcu. Wyraziliśmy to min. poprzez udekorowanie korytarzy, holu i sal w żółte barwy.

15 kwietnia Samorząd Uczniowski wraz ze Szkolnym Kołem Wolontariatu zorganizował „Żonkilowe Święto”. W tym dniu został przeprowadzony konkurs na najbardziej „żółtą” klasę. Uczniowie mieli ubrać się w żółte koszulki, które są oznaką naszego poparcia dla hospicyjnej działalności charytatywnej.

WYNIKI KONKURSU:


1 m-ce - klasa 1c
2 m-ce - klasa 1a
3 m-ce - klasa 2c
4 m-ce - klasa 2b
5 m-ce - klasa 1b, 3a, 3b, 3c
9 m-ce - klasa 2a

Wszystkim tym, którzy w ten sposób chcieli okazać swoją wrażliwość na potrzeby osób starszych, chorych czy niepełnosprawnych - DZIĘKUJEMY!

Poniżej foto-relacja z "Żonkilowego Œwięta" w naszym gimnazjum. Na trzecim zdjęciu zwycięzcy konkursu.
11 kwietnia 2015 r.

SPRAWOZDANIE
ZE SPOTKANIA "ZAJĄCZKOWEGO"
W DOMU MAŁEGO DZIECKA W SOSNOWCU - POGONI
11.O4.2015R.

W sobotę 11 kwietnia 2015r. uczennice naszego gimnazjum należące do Szkolnego Koła Wolontariatu, odwiedziły Dom Małego Dziecka przy ulicy Szczecińskiej w Sosnowcu.

Fantastyczny Występ Magika zaprezentowały: Kinga Ptasińska, Patrycja Trzaska i Gabriela Pietruszka. Dzieci były pod wrażeniem tak profesjonalnie przeprowadzonego, na kanwie opowiadania własnego autorstwa, pokazu sztuczek magicznych. Autorką tej fantastycznej opowieści o myszce Milo jest Kinga Ptasińska.

Świetnie spisały się pozostałe dziewczyny: Kinga Oleksy, Klaudia Porwit, Julia Pisiałek, Wiktoria Karbowniczek i Justyna Glanda, które poprowadziły tańce i zabawy z dziećmi.

Jednak największą przyjemność sprawiło dzieciom oglądanie "zajączkowych" prezentów.

Do akcji włączyli się rodzice a właściwie już całe rodziny naszych uczniów. Z prezentami pojawiła się pani Beata Świrk z córką Michaliną i synem Ignacym oraz pani Milena Owczarek z córką. Dzieci otrzymały również słodycze a na podwieczorek upieczone przez panią Milenę ciasto.

Nad wszystkim czuwała opiekunka SKW – Agata Heyda.

ZA POMOC W AKCJI
WSZYSTKIM ZAANGAŻOWANYM
- DZIĘKUJEMY.


Opiekun SKW,
Lider SKW

Fotoreportaż11 kwietnia 2015 r.

W sobotę, 28 marca 2015r. wolontariusze naszego gimnazjum, pod patronatem CARITAS POLSKA oddział w Sosnowcu, uczestniczyli w zbiórce pieniężnej na terenie supermarketu AUCHAN w naszym mieście. Celem tej akcji było finansowe wspomożenie Diecezjalnego Domu Matki i Dziecka. Uczniowie i uczennice zbierali datki stojąc przy kasach i pomagając w pakowaniu zakupów od godziny 9:00 do godziny 14:00.

Za zaangażowanie w działanie charytatywne pięknie dziękuje opiekun SKW - Agata Heyda następującym osobom:

1. pani Paulina Oleksy - opiekun
2. Kinga Oleksy - lider SKW
3. Zuzanna Marzec 3c
4. Wiktoria Wende 3c
5. Klaudia Dziób 3a
6. Dominika Halama 3a
7. Justyna Glanda 3a
8. Katarzyna Daraż 3a
9. Natalia Lubaszka 3a
10. Natalia Choroszko 2a
11. Milena Widawska 2a
12. Wiktoria Karbowniczek 2a
13. Alicja Kosiec 2a
14. Klaudia Nowatkowska 2b
15. Natalia Milik 2b
16. Patryk Suchoszek 1a
17. Maksymilian Zapisek 1a
18. Krzysztof Kaczmarzyk 1a
19. Mateusz Fiedor 1a
20. Igor Pajkert 1b


JESTEŚCIE WIELCY !

Opiekun SKW,
Lider SKW

P.S.

Wiadomość z ostatniej chwili: wolontariusze uzbierali 2 808 zł - jest to drugi najlepszy wynik zbiórki w auchan. Dziękujemy i gratulujemy !!!29 marca 2015 r.

PODZIEKOWANIE DLA RODZICÓW.

Szkolne Koło Wolontariatu serdecznie dziękuje wszystkim rodzicom, którzy podczas zebrań dnia 17 marca 2015r. wsparli pieniężnie "zajączkową" akcję wolontarystyczną dla Domu Małego Dziecka w Sosnowcu - Pogoni. Zebraliśmy (dzięki Państwa wsparciu) 235, 70 zł. Za kwotę tę zostały zakupione następujące artykuły:

 • 64 sztuki pieluch jednorazowych
 • 9 paczek chusteczek odkażających
 • 8 sztuk szamponów dla dzieci
 • 8 sztuk mydełek dla dzieci
 • 4 paczki patyczków higienicznych
 • 4 sztuki szczoteczek do zębów
 • 7 sztuk pasty do zębów dla dzieci
 • 1 paczka szczotek do włosów

Paragony są do wglądu u opiekuna SKW – nauczycielki wychowania fizycznego pani Agaty Heydy.

Dziękujemy wszystkim, którzy biorą udział w zbiórce odzieży dla dzieci do lat 12. Wszystkie dary zostaną przekazane dla Domu Małego Dziecka.

Opiekun SU, SKW, SKC28 marca 2015 r.

SPRAWOZDANIE Z WIELKANOCNEJ ZBIÓRKI ŻYWNOŚCI W BIEDRONCE 13 - 14. 03. 2015R.

W dniach 13 i 14 marca (piątek i sobota) wolontariusze ze Szkolnego Koła Wolontariatu wzięli udział w akcji wolontarystycznej "TAK POMAGAM" pod patronatem CARITAS w Sosnowcu. W zbiórce żywności brało udział 22 wolontariuszy i 8 opiekunów (2 rodziców i 6 nauczycieli). W piątek swój wolny czas poświęcili następujący uczniowie i opiekunowie:

14:00 – 16:00 opiekunem była pani Milena Owczarek a żywność zbierali: Milena Widawska, Wiktoria Karbowniczek, Weronika Janowska, Aleksandra Kamińska.

16:00 – 18:00 opiekun to pan Mariusz Kosiec wolontariusze to: Natalia Choroszko, Alicja Kosiec, Damian Stamburski, Łukasz Przybylik.

18:00 – 20:00 opiekunem była pani Wioletta Czerw a zbierali żywność: Kinga Oleksy, Dominka Halama, Paulina Olewińska, Barbara Świtała, Wiktoria Karbowniczek.

W tym dniu została podliczona ilość zebranej żywności oraz przewieziona do szkoły przez panią Czerw oraz rodzica pana Karbowniczek. W sobotę zbierana była żywność według następującego harmonogramu:

10:00 – 12:00 opiekunem była pani Joanna Hojda a wolontariusze to: Wiktoria Wojtala, Agata Moszczyńska, Patrycja Nowak, Julia Pisiałek.

12:00 – 14:00 wolontariuszami byli: opiekun – pani Urszula Durnaś oraz uczennice: Klaudia Dziób, Alicja Borgula, Kinga Oleksy.

14:00 – 16:00 to współpraca pani Doroty Lewandowskiej oraz uczennic: Dominiki Wieczorek, Gabrieli Pietruszki, Zuzanny Marzec.

16:00 – 18:00 w akcję włączyły się następujące osoby: opiekun pani Anna Badek oraz uczennice: Natalia Lubaszka, Kinga Oleksy, Zuzanna Marzec, Gabriela Pietruszka.

18:00 – 20:00 to ostatnia zmiana wolontariuszy: opiekun pani Agata Heyda oraz uczennice – Kinga Oleksy, Klaudia Dziób, Milena Widawska.

W ciągu tych dwóch dni dzięki ludziom dobrej woli udało się zebrać 110,9 kg oraz 141,45kg czyli w sumie 252,35 kg żywności. Koordynatorem akcji była opiekunka SKW pani Agata Heyda.

SKW BARDZO DZIĘKUJE WSZYSTKIM WOLONTARIUSZOM "DUŻYM I MAŁYM" ZA UDZIAŁ W AKCJI !!!

Opiekun SU, SKW, SKC

15 marca 2015 r.

SPRAWOZDANIE Z AKCJI CHARYTATYWNEJ "PŁUCA DLA PIOTRA"


W dniach 22 - 27 .02.2015 r. w naszym Gimnazjum została przeprowadzona akcja charytatywna "Płuca dla Piotra".
Piotr Raczyński to 22 - letni mieszkaniec Sosnowca, który od urodzenia choruje na mukowiscydozę. Stan jego zdrowia jest bardzo ciężki. Uratować go może drogi, nierefundowany i przeprowadzany w Wiedniu przeszczep płuc. Aby być wpisanym na listę oczekujących, piotr musi wpłacić kwotę 120 000 euro.
Akcja odbyła się w formie zbiórki pieniężnej w klasach, przed kościołem pod wezwaniem Zesłania Ducha św., wystawienie puszek w pobliskiej piekarni i kwiaciarni oraz poprzez sprzedaż ciast pieczonych przez rodzica panią Milenę Owczarek oraz uczennice naszej szkoły.
W akcję najbardziej zaangażowały się uczennice klasy 2a - Alicja Kosiec, Natalia Choroszko, Weronika Janowska, Aleksandra Kamińska, Milena Widawska, Wiktoria Karbowniczek oraz uczennice klasy 3b - Barbara świtała, Paulina Olewińska.

W wyniku naszych działań uzbieraliśmy następującą kwotę pieniędzy:

Zbiórka przed Kościołem – 341,87 zł
Sprzedaż ciast + wystawione puszki – 313, 05 zł
Zbiórka w klasach – 168,61 zł
Łączna kwota to: 823,53 zł

Za zaangażowanie i udział wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do przeprowadzenia akcji dziękuje jej koordynator – Agata Heyda – opiekun Samorządu Szkolnego, Szkolnego Koła Wolontariatu, Szkolnego Koła Caritas.

Opiekun SU, SKW, SKC

16 lutego 2015 r.

Zapraszamy do zapoznania się ze sprawozdaniem z pracy:

Samorządu Szkolnego
i
Wolontriatu10 stycznia 2015 r.

PODZIĘKOWANIE DLA RODZICÓW


SZKOLNE KOŁO WOLONTARIATU ORAZ SAMORZĄD SZKOLNY PRZY GIMNAZJUM NR 9 IM. JANA PAWŁA II DZIĘKUJE ZA WSPARCIE SWOJEJ DZIAŁALNOŚCI WSZYSTKIM RODZICOM UCZNIÓW I UCZENNIC NASZEJ SZKOŁY.

W SZCZEGÓLNOŚCI NASTĘPUJąCYM RODZICOM:

PANI MILENIE OWCZAREK, PANI BEACIE ŚWIRK, PANI KATARZYNIE PISIAŁEK, PANI KATARZYNIE MIELCZAREK, PANU JERZEMU WIECZORKOWI, PANU PIOTROWI KARBOWNICZEK, PANU ARTUROWI PTASIŃSKIEMU, PANU JAKUBOWI ŻAK ZA AKTYWNĄ POMOC W AKCJACH CHARYTATYWNYCH I ORGANIZACYJNYCH WYNIKAJąCYCH Z DZIAŁAŃ SU I SKW.

Jednocześnie informujemy, że do tej pory udało się nam, przy Państwa wydatnej pomocy i wsparciu, przeprowadzić z sukcesem akcje charytatywne przeznaczone dla potrzebujących w Hospicjum Św. Tomasza Ap, Domu Małego Dziecka przy ulicy Szczecińskiej w Sosnowcu, Caritas Polska oddział w Sosnowcu, kwesty na rzecz OLIWKI przeprowadzane na terenie gimnazjum.
W planach mamy pomoc przedświąteczną – Wielkanocną dla Hospicjum (pieluchy, stare ręczniki lub prześcieradła), Dzień Dziecka w Domu Małego Dziecka (ubrania, buty), zbiórkę żywności w Biedronce oraz zbiórkę pieniężną w Auchan pod auspicjami CARITAS POLSKA. Jednocześnie prosimy o wsparcie w kwestach na rzecz Oliwki.

ZA POMOC I WSPARCIE DZIĘKUJEMY!!!!!!!10 stycznia 2015 r.

SPRAWOZDANIE Z BOŻONARODZENIOWEJ AKCJI CHARYTATYWNEJ 12 – 13.12.2014R.

W dniach 12 i 13 grudnia 2014r. uczniowie naszego Gimnazjum uczestniczyli w zbiórce żywności w BIEDRONCE przy ulicy Braci Mieroszewskich 52. Akcja ta przeprowadzona została pod auspicjami CARITAS POLSKA oddział w Sosnowcu. 12 grudnia w piątek żywność zbierana była od godziny 14:00 do 20:00, natomiast w sobotę 13 grudnia od godziny 10:00 do 20:00. Podsumowanie ilości zebranej żywności zakończone zostało o godzinie 21:00 przez opiekuna SKW, SKC i SU panią Agatę Heyda oraz Wiktorię Karbowniczek i Kingę Oleksy – członkinie Szkolnego Koła Wolontariatu. W sumie zebraliśmy 282 sztuki żywności( masło, ser, słodycze, herbata, kawa, konserwy, budynie, dżemy, itp.) oraz 292,858 kg żywności (mąka, sól, cukier, ryż, kasza, olej, makaron, mleko, wędliny, owoce, napoje itp.).

W akcji wzięli udział następujący uczniowie i uczennice naszego Gimnazjum:


KLASA 2A:
1. MILENA WIDAWSKA - 2 GODZ.
2. WIKTORIA KARBOWNICZEK - 6 GODZ.
3. WERONIKA JANOWSKA - 2 GODZ
4. OLA KAMIŃSKA - 2 GODZ.
5. NATALIA CHOROSZKO - 2 GODZ.
6. ALICJA KOSIEC - 2 GODZ.
7. DAMIAN STAMBURSKI - 2 GODZ.
8. ŁUKASZ PRZYBYLIK - 2 GODZ.

KLASA 3A:
1. KLAUDIA DZIÓB - 4 GODZ.
2. ALICJA BORGULA - 4 GODZ.

KLASA 3B:
1. PAULINA OLEWIŃSKA - 2 GODZ.
2. BARBARA śWITAŁA - 2 GODZ.
3. PATRYCJA NOWAK - 2 GODZ.

KLASA 3C:
1. JAKUB PARAPURA - 2 GODZ.
2. MATEUSZ MIELCZAREK - 2 GODZ.
3. KINGA PTASIŃSKA - 2 GODZ.
4. JULIA PISIAŁEK - 2 GODZ.
5. KATARZYNA FULAS - 2 GODZ.
6. GABRYSIA PIETRUSZKA - 2 GODZ.
7. DOMINIKA WIECZOREK - 2 GODZ.
8. KINGA OLEKSY - 2 GODZ.

Szczególne podziękowania należą się opiekunom uczniów, którymi byli rodzice - Pani Milena Owczarek, Pani Katarzyna Pisiałek, Pan Jakub Żak oraz nauczyciele - Panie: Jolanta Żurkiewicz, Mariola Baszyńska, Joanna Hojda, Agata Heyda i Wioletta Czerw, której dziękuje Szkolne Koło Wolontariatu za pomoc w dostarczeniu darów na teren szkoły. Jednocześnie dziękujemy Panu Piotrowi Karbowniczek – rodzicowi, za pomoc w tej akcji.

Mamy nadzieję, że następne akcje charytatywne organizowane przez Szkolne Koło Wolontariatu pod auspicjami wszystkich instytucji, z którymi współpracujemy, dzięki wsparciu rodziców i nauczycieli naszego Gimnazjum, będą miały tak owocny przebieg.14 listopada 2014 r.

Dnia 29 paŸdziernika 2014r. w naszej szkole Samorząd Szkolny oraz Szkolne Koło Wolontariatu przeprowadziły akcję Dzień różowej wstążeczki. Październik to światowy miesiąc profilaktyki raka piersi, dlatego też uczniowie naszej szkoły na znak solidarności z osobami walczącymi z tą chorobą nosili w tym dniu różowe wstążeczki.
Przedstawiciele Samorządu wraz z Liderem SKW przypinali wstążeczki nie tylko uczniom ale również nauczycielom, pracownikom obsługi, administracji i księgowoœci.
Miło był patrzeć jak cała społecznoœć Szkoły poruszała się po szkole nosząc przypiętą różową wstążeczkę. Pamiętajšc o tym jak ważne są badania profilaktyczne, im szybciej je wykonamy tym większa możliwoœć zwycięstwa nad tą chorobą. Diagnozowanie raka jest bardzo trudne gdyż MILIARD komórek rakowych to łepek od szpilki !!!
Każdy z nas ma w sobie komórki rakowe, które uaktywniają się kiedy nasza odporność słabnie. Chcemy dbać o swoje zdrowie pamiętając o tym, że "w zdrowym ciele zdrowy duch".13 listopada 2014 r.

Dnia 31 października 2014r. pod hasłem HALLOWEEN – KTO PRZEBRANY NIE PYTANY odbył się w naszej szkle konkurs na najlepiej przebranego ucznia lub uczennicę oraz na najbardziej aktywnś klasę pod względem ilości przebranych osób.
Nagrodami ufundowanymi przez Radę Rodziców zostali zwycięzcy konkursu indywidualnego:

 • I miejsce – Zuzanna Barczyk kl. 1b
 • II miejsce – Mateusz Mielczarek 3c
 • III miejsce – Barbara świtała 3b
Najbardziej aktywnymi klasami w konkursie okazały się:
 • I miejsce – klasa 3c
 • II miejsce ex equo – klasa 1a i klasa 1c

Wszystkie klasy biorące udział w konkursie otrzymały punkty w Klasowej Lidze Gimnazjalnej.
Zwycięzców uwieczniono na zdjęciach, które zostały umieszczone na gazetce SU (za zgodą uczniów).11 listopada 2014 r.

SPRAWOZDANIE Z KONKURSU
"PRAWA DZIECKA OCZAMI DZIECI"


Uczennice naszej szkoły wzięły udział w I edycji konkursu "Prawa Dziecka Oczami Dzieci" organizowanym przez Stowarzyszenie Sędziów Rodzinnych PRO FAMILIA pod honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Pani Anny Komorowskiej oraz Pani Joanny Kluzik – Rostkowskiej Minister Edukacji Narodowej.
Konkurs ma na celu kształtowanie społeczeństwa obywatelskiego poprzez edukację w zakresie praw dziecka.
W ramach konkursu zapoznane, przez opiekuna Samorzśdu Szkolnego panią Agatę Heyda, z podstawowymi zagadnieniami Konwencji o Prawach Dziecka zostały następujące klasy:

 • 3a - 15 października
 • 2c - 15 pażdziernika
 • 2a - 16 października
 • 1c - 16 października
 • 1a - 21 października
Prace plastyczne dotyczące wybranego prawa zawartego w Konwencji wykonały następujące uczennice:
 • Wiktoria Jędrusik 1c - 2 prace
 • Karolina Antoniak 1c
 • Małgorzata Kowalska 1a
 • Julia Lachendro 1a
 • Kinga Ptasińska 3c
 • Patrycja Trząska 3c

Prace zostały wysłane na adres organizatora konkursu Stowarzyszenie Sędziów Rodzinnych PRO FAMILIA w Warszawie dnia 3 listopada 2014r.LOSOWE ZDJĘCIE

KALENDARZ
AKTUALNY CZAS

szablony stron