MENU
ODLICZAMY...

Jak napisałeś próbne egzaminy?
bardzo dobrze
dobrze
mogło być lepiej...
źle

Wolontraiat


17 września 2017 r.

OGÓLNOPOLSKI ZJAZD MŁODYCH WOLONTARIUSZY CARITAS


W dniach 9 i 10 września tego roku wolontariuszki z naszej szkoły NATALIA NOWAK, KAMILA RADOMSKA, NICOL MĄCZKA, NICOLE PIWOWARCZYK, EMILIA OWCZAREK, AGATA STELMAŃSKA, KINGA BEDNARSKA, WERONIKA KIJOWSKA, JULIA WACŁAWIK I MARTA CHOJĘTA

wraz z opiekunem uczestniczyły w Ogólnopolskim Zjeździe Młodych Wolontariuszy Caritas w Łodzi.

Dzień pierwszy rozpoczął się Mszą Świętą. Następnie podzielono wszystkich na PATROLE a po krótkiej chwili zapoznania się z mapą Łodzi oraz udzieleniem wywiadu w TVP 3 rozpoczęła się gra miejska śladami św. Faustyny. Po zakończeniu "miejskiego szaleństwa" rozpoczął się koncert muzyczny, na którym śpiewom i tańcom nie było końca.

Zakwaterowanie i nocleg miał miejsce w akademikach Uniwersytetu Łódzkiego.

Dzień drugi to marsz ulicą Piotrkowską oraz zakończenie Zjazdu w Katedrze Łódzkiej.

W poniedziałek w szkole widać było zadowolone, uśmiechnięte i uskrzydlone dziewczęta.

Dziękujemy za wspaniałe reprezentowanie naszego IX Liceum Ogólnokształcącego na ogólnopolskiej arenie.

Fotoreportaż
10 września 2017 r.

WYPRAWKA SZKOLNA
dla najbardziej potrzebujących dzieci8 września, w piątek, od godziny 16 do 20, wolontariusze naszego Liceum uczestniczyli w zbiórce przyborów szkolnych. Zbiórka odbywała się na terenie Carrefour w Sosnowcu. Kwesta odbyła się pod hasłem TORNISTER PEŁEN UŚMIECHÓW.

Wspólnie z innymi Kołami Caritas młodzież naszej szkoły zbierała takie przybory szkolne jak: zeszyty, piórniki, długopisy, ołówki, kredki, flamastry, kleje, gumki, nożyczki, bloki rysunkowe, farby i strugaczki.

W akcji brali udział i podarowali dzieciom uśmiech: Kamila Radomska, Natalia Nowak, Natalia Kwiatek, Jagoda Ryńska oraz absolwent naszej szkoły Miłosz Mol.

DZIĘKUJEMY!


Fotoreportaż
9 września 2017 r.


WOLONTARIAT W IX LO W SOSNOWCU

Dnia 7 września 2017 roku wolontariusze naszego Szkolnego Koła Caritas udzielili wywiadów dla TVP 3.

JAGODA RYŃSKA, KONRAD STRZELECKI, DOMINIKA SĘKOWSKA, KAMILA RADOMSKA, NATALIA NOWAK, AGATA STELMAŃSKA ORAZ ADRIANNA SROKA-KAIKA. odpowiadali na pytania dotyczące działalności wolontarystycznej - min. jak rozpoczęła się ich przygoda z wolontariatem, dlaczego są wolontariuszami, co znaczy dla nich wolontariat.

Już na początku roku szkolnego dziękujemy wszystkim uczniom ( a jest ich niemało) za ich chęć w angażowanie się w akcje wolontarystyczne na rzecz wielu potrzebujących pomocy. Oby zapału i chęci starczyło Wam do końca roku szkolnego – wierzymy w to ogromnie.

DZIĘKUJEMY WAM WSZYSTKIM
Fotoreportaż
27 czerwca 2017r.


MARSZ DLA ŻYCIA I RODZINY

11 czerwca, w niedzielę, 24 wolontariuszy naszego gimnazjum, uczestniczyło w Marszu dla życia i rodziny.

Przy akompaniamencie orkiestry dętej przeszli ulicami Sosnowca-Zagórza na Plac Papieski. Tam odtańczyli Flashmoba wspólnie z wolontariuszami z innych szkół, których było około 100. Zaprezentowana choreografia, choć prosta, to radosna. Bo tacy jesteśmy – otwarci i radośni co było widać na prezentowanym filmie o naszej działalności.

Po uroczystej Mszy świętej oraz występach chóru i orkiestr dętych chętni obejrzeli koncert "Santo Subito" z Piotrem Rubikiem. O godzinie 22 z minutami rozeszliśmy się do domów.
Agata Heyda
27 czerwca 2017r.


FESTYN Z OKAZJI DNIA DZIECKA 3.06.2017 r.

W sobotę 3 czerwca 25 wolontariuszy pomagało przy organizacji festynu z okazji Dnia Dziecka. Głównym organizatorem festynu był Caritas Diecezji Sosnowieckiej.

Nasi uczniowie przeprowadzali konkursy sportowe, malowali twarze dzieci, wydawali kiełbaski z rusztu oraz bigos. Na koniec uprzątnęli teren.

Oprócz obowiązków, które wspaniale realizowali mogli uczestniczyć tez w zabawach i tańcach prowadzonych na scenie.

Pogoda dopisała, wiec wszystko wspaniale się udało.


Agata Heyda
27 czerwca 2017r.


TYDZIEŃ DOMOWYCH WYPIEKÓW 15 - 19.05.2017 r.

od 15 do 19 maja Szkolne Koło Wolontariatu przeprowadziło po raz ostatni w tym roku szkolnym akcję charytatywną na rzecz Schroniska dla zwierząt w Sosnowcu - Milowicach.

W ciągu Tygodnia Wypieków udało się zebrać 230,32 złote. Zebrana kwota została przeznaczona na zakup karmy dla kotów i psów przebywających w schronisku dla zwierząt bezdomnych.

W środę pani Agnieszka Kapica zorganizowała Dzień zdrowej Żywności a zebrane pieniądze w wysokości 170 zł zostały wpłacone na indywidualne konto nastolatki z ogromnymi problemami oddechowymi. Inicjatorką tej akcji była Martyna Niżnikowska - uczennica klasy 3b.

Cieszymy się, że wrażliwość i odwaga w pomaganiu innym naszych uczniów jest coraz większa. Mamy tez nadzieję iż Misja naszego Gimnazjum - "Wychowanie dla dobra, życia i piękna" będzie realizowana przez wszystkich naszych uczniów nie tylko podczas nauki w naszej szkole ale również po jej zakończeniu.


Agata Heyda
20 maja 2017r.

WARSZTATY PLASTYCZNE


W środę, 26 kwietnia, wolontariuszki i uczennice naszego gimnazjum uczestniczyły w warsztatach plastycznych odbywających się w zespole szkół specjalnych przy ulicy suchej w Sosnowcu.

Dziewczęta z klasy 3a:

Karolina Dziubałtowska, Kamila Jakubczak, Julia Lachendro, Oliwka Pikuła, Wiktoria Zalas oraz Karolina Lubańska
Wspólnie z uczniami i uczennicami Specjalnej Szkoły podstawowej wykonywały żonkile z różnych materiałów. Najchętniej korzystały z bibuły karbowanej. Wspólna praca zaowocowała bliższym poznaniem między uczniami tak różnych szkół oraz osiągnięciem celu czyli wykonania żonkili na majowy marsz wspierający budowę i działania Hospicjum św, Tomasza Ap. w Sosnowcu.

Dziewczęta były pod wrażeniem pracy nauczycieli, która wzbudziła w nich podziw i uznanie.

Mamy nadzieję, że integracja między naszymi szkołami będzie się pogłębiać a spotkania będą odbywać się regularnie.

Fotoreportaż

Agata Heyda
13 maja 2017r.

POLSKA POMAGA

W Wielką Sobotę, 15 kwietnia, szesnastu wolontariuszy naszego Gimnazjum uczestniczyło w telewizyjnej relacji pod hasłem: POLSKA POMAGA - CZAS MIŁOSIERDZIA.

Spotkania poprowadził Jan Pospieszalski, dziennikarz- reporter I programu Telewizji Polskiej. Relację na żywo można było oglądać na antenie TVP 1, TVP 3 oraz TVP INFO.

Pan Pospieszalski m in przeprowadził wywiad z Jagoda Ryńską – uczennicą klasy 2a oraz Dominikiem Rendchenem - uczniem klasy 3b. Nasi wolontariusze opowiadali w jaki sposób i komu pomagają, w jakich akcjach wolontarystycznych biorą udział, dlaczego są wolontariuszami i co im to daje.

Oprócz wywiadów nasi wspaniali uczniowie pakowali paczki dla potrzebujących, których zawartość zapewnili parafianie z kościoła p.w. św. Rafała Kalinowskiego. Uczestniczyli także w kiermaszu wielkanocnym na rzecz Świetlicy Środowiskowej U MATKI TERESY.

Wielka Sobota to czas święcenia żywności w koszyczkach wielkanocnych. Wolontariusze przyszli przygotowani na to święto.

Obok wzniosłych momentów tego dnia, nasi uczniowie mieli też chwile radości – mogli spotkać się , porozmawiać a nawet zaśpiewać wspólnie z gośćmi relacji – Piotrem Kupichą i Magdą Anioł, którzy byli pod wrażeniem zaangażowania naszych uczniów - wolontariuszy.

W tym świątecznym dniu uczestniczyli:

Natalia Hejczyk, Karolina Antoniak, Natalia Kwiatek, Igor Pajkert, Dominik Rendchen, Martyna Niżnikowska, Weronika Kociełko, Nicol Mączka, Nicole Piwowarczyk, Kamila Radomska, Jagoda Ryńska, Kinga Bednarska, Agata Stelmańska, Ada Kaika – Sroka, Klaudia Konieczny oraz Weronika Kijowska.

za wasz poświęcony wolny, świąteczny czas oraz zaangażowanie w wolontariat

DZIĘKUJEMY !!!


FotoreportażAgata Heyda
13 maja 2017r.

WIELKANOCNA ZBIÓRKA PIENIĘŻNA AUCHAN 2017

8 kwietnia (w sobotę) w Auchan nasi uczniowie brali udział w zbiórce pieniężnej na rzecz Domu Samotnej Matki.

36 wolontariuszy zebrało:

3.313,40 zł

Kwota ta to nowy wielkanocny R E K O R D !!!

DZIĘKUJEMY

wszystkim biorącym udział w akcji wolontariuszom!!!
13 maja 2017r.

ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI BIEDRONKA 2017

23 i 24 marca (piątek i sobota), 37 wolontariuszy Szkolnego koła Wolontariatu – Caritas uczestniczyło w zbiórce żywności dla bezdomnych, samotnych i potrzebujących pomocy. Wspólnie z nimi do wyniku

375,542 kg


przyczyniło się 6 nauczycieli i 2 rodziców.

Tak więc społeczność szkolna pod każdym względem umie i chce współpracować ze sobą.

Za trud włożony w działania wolontarystyczne wszystkim DOBROWOLKOM

DZIĘKUJEMY !!!

22 lutego 2017r.

CHARYTATYWNY BAL KARNAWAŁOWY17 lutego, w piątek od godziny 17:00 do godziny 22:00, uczniowie, rodzice i nauczyciele naszego gimnazjum uczestniczyli w I Charytatywnym Balu Karnawałowym. Bal został zorganizowany przez Samorząd Uczniowski oraz Szkolne Koło Wolontariatu przy wydatnej współpracy z Radą Rodziców.

Bal został zorganizowany na szczytny cel - czyli pomoc w budowie stacjonarnego hospicjum w Sosnowcu.

Kwota jaka udało się nam uzbierać to 630 złotych. Pieniądze zostały wpłacone na konto Rady Rodziców, a następnie przekazane na konto Hospicjum św. Tomasza Ap. w Sosnowcu.

Ponad 60 osób przez cały czas zabawiane było dobrą muzyką oraz fantastycznym prowadzeniem imprezy przez panią wodzirej - Agnieszkę. Oprócz świetnej muzyki odbywały się zabawy taneczne, zwinnościowe i sprawnościowe. Aby zaspokoić pragnienie można było skorzystać z przygotowanych napojów jak również przekąsić coś słodkiego.

Zabawa była fantastyczna! Chłopcy byli bardzo aktywni na parkiecie a dziewczęta dorównywały im stylem i zaangażowaniem. Nic dziwnego że pod koniec tańczyli na boso i często odwiedzali kącik z napojami.

Bal zakończył się punktualnie a młodzież zmęczona wygibasami wychodziła razem z czekającymi na nich rodzicami.

DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM ZA TAK UDANY WIECZÓR I ZA POMOC NA RZECZ HOSPICJUM!!!


Fotoreportaż
1 lutego 2017r.

ZBIÓRKA PIENIĘŻNA W AUCHAN


W sobotę, 17 grudnia od godziny 9:30 do 14:00, wolontariusze ze Szkolnego Koła Wolontariatu kwestowali na rzecz wsparcia działalności Domu Samotnej Matki w Sosnowcu. Ilość kwestujących wolontariuszy była rekordowa. Uczestniczyło w niej 46 wolontariuszek i wolontariuszy. W soboty jest więcej kupujących i więcej otwartych kas. A oto nasi angażujący się w życie społeczne naszego środowiska uczniowie:

OLIWKA PIKUŁA, WIKTORIA ZALAS, MAŁGOSIA KOWALSKA, KAMILA JAKUBCZAK, JULIA LACHENDRO, ZUZIA BARCZYK, TYMEK MASARCZYK, PAULINA PABIŚ, NATALIA KNAPIK, MARTYNA NIŻNIKOWSKA, MARCIN KWIECIEŃ, NATALKA NOWAK, JAGODA RYŃSKA, MICHAŁ STEMPIEŃ, NICOL LIPECKA, NICOLE MĄCZKA, KAMILA GAŁGAŃSKA, PAULINA KUBACKA, KLAUDIA KONOPELSKA, WERONIKA KOCIEŁKO, JULIA SZELĄG, IGOR HAJDUK, WERONIKA KIJOWSKA, MARTA CHOJĘTA, OLIWIA MAJOS, EMILIA OWCZAREK, PAULINA SZWARC, PATRYCJA MENDRELA, AGATA STELMAŃSKA, OLGA PNIAK, WIKTOR LEŚNIEWSKI.

UZBIERALIŚMY REKORDOWĄ KWOTĘ:
4 659,64 zł


GRATULUJEMY !!!!1 lutego 2017r.

WIGILIA DLA BEZDOMNYCH I UBOGICH GRUDZIEŃ 2016


22 grudnia, w przedświąteczny czwartek, wolontariusze Szkolnego Koła Wolontariatu uczestniczyli w organizacji posiłku wigilijnego dla osób bezdomnych i ubogich z terenu miasta Sosnowca. Głównymi organizatorami był CARITAS Diecezji Sosnowieckiej oraz Urząd Miejski w Sosnowcu. Na kolacji obecni byli przedstawiciele władz kościelnych oraz miejskich. Wspólnie z 300 osobami potrzebującymi wsparcia materialnego i psychicznego, opłatkiem łamały się takie osobistości jak biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak oraz prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński. Wolontariusze przygotowywali stoły, paczki świąteczne, podawali do stołów, sprzątali po kolacji świątecznej, rozdawali paczki. Nasze dobrowolki i dobrowlcy z wielkim poświęceniem udzielali się ponad 4 godziny. Takie działania uczą empatii, dają radość z pomagania innym oraz pozwalają na odkrywanie i przeżywanie nowych doświadczeń. Pod wrażeniem pracy i zaangażowania charytatywnego naszych uczniów, byli wszyscy uczestniczący w kolacji oficjele oraz organizatorzy akcji.

Na szacunek i uznanie zasłużyli następujący wolontariusze:

1. Tymoteusz Masarczyk 3b
2. Igor Pajkert 3b
3. Konrad Strzelecki 3b
4. Natalia Knapik 3b
5. Marcin kwiecień 3c
6. Oliwia Pikuła 3a
7. Małgorzata Kowalska 3a
8. Kamila Jakubczak 3a
9. Julia Lachendro 3a
10. Karolina Dziubałtowska 3a
11. Weronika Kociełko 2b
12. Nicol Mączka 2b
13. Magdalena Kucia 2b
14. Nicole Piwowarczyk 2b
15. Agata Bartos 2b
16. Kamila Gałgańska 2b
17. Paulina Kubacka 2b
18. Jagoda Ryńska 2a
19. Natalia Nowak 2a
20. Kamila Radomska 2a
21. Wiktor Leśniewski 1b
22. Olga Pniak 1b
23. Agata Stelmańska 1b
24. Julia Wacławik 1b
25. Klaudia Kępka 1b
26. Alicja Augustyn 1b
27. Emilia Owczarek 1b
28. Nikola Bil 1b
29. Marcel Włodarz 1a
30. Igor Hajduk 1a11 stycznia 2017r.

TYDZIEŃ DOMOWYCH WYPIEKÓW


Pod takim hasłem, przez tydzień od 12 do 16 grudnia, odbywała się w naszej szkole kwesta na rzecz HOSPICJUM Św. Tomasza Ap. w Sosnowcu.
Uczniowie każdej klasy, w ustalonym przez SKW i SU, terminie przynosili do szkoły ciasta pieczone prze rodziców, a właściwie mamy, lub przez samych siebie.
Ciasta były przepyszne i sprzedawały się jak przysłowiowe „świeże bułeczki”. W kuluarach uczniowskich szeptano o najlepszych ciastach z wielkim namaszczeniem i wspomnieniem smaku.... Furorę i dobry początek zrobiło ciasto pani Boksa, mamy ucznia z 1a. Sprzedało się „na pniu”.
Cała społeczność szkolna chce podziękować wszystkim tym, którzy „przyłożyli rękę” do naszej akcji.
W szczególności mamom, które zawojowały swoimi wypiekami nasze serca i podniebienia.
Dziękujemy również naszym uczennicom, które same, osobiście i własnoręcznie upiekły wspaniałe babeczki i nie tylko.

Ze sprzedaży ciast uzbieraliśmy rekordową kwotę:

428,40 zł


zakupimy za nią pieluchy dla dorosłych i podkłady na łóżko.WSZYSTKIM BIORĄCYM UDZIAŁ W AKCJI – CUKIERNIKOM, DOSTARCZYCIELOM, SPRZEDAWCOM I ORGANIZATOROMDZIĘKUJEMY!!!Agata Heyda
4 stycznia 2017r.

SPRAWOZDANIE Z BOŻONARODZENIOWEJ AKCJI CHARYTATYWNEJ 9 – 10.12.2016R.


W dniach 9 i 10 grudnia 2016 r. uczniowie naszego Gimnazjum uczestniczyli w zbiórce żywności w BIEDRONCE przy ulicy Braci Mieroszewskich 51. Akcja ta przeprowadzona została pod auspicjami CARITAS POLSKA oddział w Sosnowcu. 9 grudnia, w piątek żywność zbierana była od godziny 14:00 do 20:00, natomiast w sobotę 10 grudnia od godziny 10:00 do 20:00. Podsumowanie ilości zebranej żywności zakończone zostało o godzinie 21:00 przez opiekuna SKW, SKC i SU panią Agatę Heyda oraz koordynatora wolontariatu Caritas Sosnowiec. W sumie zebraliśmy 734, 801 kg żywności (margaryna, ser, słodycze, herbata, konserwy, budynie, dżemy, mąka, sól, cukier, ryż, kasza, olej, makaron, mleko, napoje itp.).

W akcji wzięli udział następujący uczniowie i uczennice naszego Gimnazjum :Małgosia Kowalska, Karolina Dziubałtowska, Kamila Jakubczak, Magdalena Kucia, Igor Hajduk, Oliwia Pikuła, Wiktoria Zalas, Paulina Pabiś, Maksymilian Zapisek, Oliwia Majos, Julia Wacławik, Emilia Owczarek, Nikola Bil, Anna Majcherczyk, Tymoteusz Masarczyk, Dominik Rendchen, Konrad Strzelecki, Zuzanna Barczyk, Jagoda Ryńska, Krystian Miska, Martyna Niżnikowska, Natalia Nowak, Kamila Radomska, Klaudia Konieczny, Kinga Bednarska, Julia Migacz, Nicole Lipecka, Patrycja Mendrela, Olga Pniak, Agata Stelmańska, Klaudia Konopelska, Natalia Knapik, Natalia Jach, Gabrysia Strzelecka, Karolina Antoniak, Natalia Kwiatek, Kamila Gałgańska, Michał Stempień, Nicole Piwowarczyk, Nicol Mączka.

Wszystkim 39 wolontariuszkom i wolontariuszom DZIĘKUJEMY za zaangażowanie i poświęcenie swojego wolnego czasu na tak ważki cel. Szczególne podziękowania należą się opiekunom uczniów, którzy społecznie działali na rzecz osób potrzebujących pomocy. Byli to następujący nauczyciele – panie: Agnieszka Kapica, Anna Walas, Mariola Baszyńska, Agata Heyda oraz panowie: Wojciech Nabielski i Adrian Mrówka oraz rodzice – pani Milena Owczarek i pani Marta Wacławik

Mamy nadzieję, że następne akcje charytatywne organizowane przez Szkolne Koło Wolontariatu pod auspicjami wszystkich instytucji, z którymi współpracujemy, dzięki wsparciu rodziców i nauczycieli naszego Gimnazjum, będą miały tak owocny przebieg.

Agata Heyda
Plan Pracy Szkolnego Koła Wolontariatu na rok szkolny 2015/2016 można znleźć tutaj.

21 grudnia 2016 r.

SZKOLNY DZIEŃ WOLONTARIUSZA


Dnia 6 grudnia, z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza, odbyło się spotkanie SZKOLNEGO KOŁA WOLONTARIATU. W spotkaniu uczestniczyło 35 wolontariuszy i wolontariuszek z naszego gimnazjum.
Oprócz spraw organizacyjnych, obejrzeliśmy bardzo pouczający film pod tytułem DNA - OTWÓRZ SWÓJ UMYSŁ.Po projekcji dyskusję poprowadził pan pedagog- Tomasz Kuta we współpracy z nauczycielem języka polskiego panem Adrianem Mrówką i panią Agatą Heyda - opiekunką SKW. Młodzież bardzo aktywnie i inteligentnie odczytała przesłanie filmu - tolerancja to wielka wartość, która wspiera nas w rozumieniu świata i innych ludzi. Nasze korzenie to nie tylko jedna nacja ale i inne społeczności kulturowe na całym świecie.
Miłym akcentem był słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców naszych uczniów - panią Milenę Owczarek i panią Martę Wacławik, która jest przewodniczącą Rady Rodziców.

WSZYSTKIM, KTÓRZY "MACZALI PALCE" W TEJ UROCZYSTOŚCI

DZIĘKUJEMY !
21 grudnia 2016 r.

MIKOŁAJKI DLA DOMU DZIECKA


Dnia 6 grudnia, w godzinach rannych, opiekun Szkolnego Koła Wolontariatu - Agata Heyda wraz z przewodniczącą Rady Rodziców panią Martą Wacławik przekazały na ręce pani dyrektor Zespołu Opiekuńczo - Wychowawczego nr 3 w Sosnowcu, znajdującego się przy ulicy Szczecińskiej, dary zakupione ze środków uzyskanych z cyklicznej akcji - TYDZIEŃ DOMOWYCH WYPIEKÓW, organizowanej na terenie szkoły. Do działań na rzecz Domu Dziecka przyłączył się sponsor, wspierając nasze działania dodatkową kwotą pieniężną - za co serdecznie dziękujemy.
Za zebrane środki finansowe zostały zakupione następujące przedmioty:

Żele pod prysznic, szampony do włosów, dezodoranty, pasty i szczoteczki do zębów, termometry elektroniczne, parasolki, kapcie, spinki do włosów, podkładki - serwetki, kalendarze ścienne i podręczne, torby na zakupy, pokrowce na telefon, freesby, piłeczki antystresowe, sztućce i inne drobiazgi. Dodatkowo podarowana została odzież przekazana przez uczennice i nauczycieli.
Protokół przekazania znajduje się do wglądu w każdej chwili w dokumentacji SKW.

Wszystkim uczniom i uczennicom za wsparcie i pomoc w działaniach na rzecz potrzebujących osób:


DZIĘKUJEMY!!!


Opiekun SKW:
Agata Heyda

18 grudnia 2016 r.

GALA DOBRYCH INICJATYW


Dnia 9 grudnia 2016r. o godzinie 17:00 w Sali Widowiskowo - Koncertowej MUZA w Sosnowcu, po raz piąty, odbyła się GALA DOBRYCH INICJATYW.

Pod hasłem LUDZIE, KTÓRZY ZMIENIAJĄ RZECZYWISTOŚĆ Wyróżniono osoby, organizacje i instytucje, które zaangażowały się w roku 2015 w działania na rzecz potrzebujących pomocy.

Wyróżnienia przyznano w następujących kategoriach:
 • Wolontariusz Roku
 • Społeczny Animator Roku
 • Firma przyjazna lokalnej społeczności
 • Szkoła Dobrych inicjatyw
 • Społeczna Akcja Roku

W kategorii Szkoła Dobrych Inicjatyw, obok Liceum im. E. Plater oraz Gimnazjum nr 16, nominację uzyskało Gimnazjum nr 9 im. Jana Pawła II, zaś w kategorii Wolontariusz Roku min. nominację otrzymała nauczycielka naszego gimnazjum - Agata Heyda, opiekun Szkolnego Koła Wolontariatu.
Cieszymy się, że nasze działania na rzecz dobra wspólnego zostały zauważone i docenione.

Za trud włożony w pracę wolontaryjną wszystkim zaangażowanym uczniom, rodzicom i nauczycielom -

DZIĘKUJEMY!!!

- bez was nie można by zrealizować tak wiele za tak niewiele.
7 grudnia 2016 r.I ANDRZEJKOWY BAL WOLONTARIUSZA

26 listopada, w hali DORJAN, z okazji Dnia Wolontariusza, odbył się bal andrzejkowy, którego organizatorem był Caritas Diecezji Sosnowieckiej. W zabawie uczestniczyło 57 wolontariuszy z naszego gimnazjum, którzy pod opieką pani Agaty Heydy oraz przedstawicieli rodziców uczennic klas pierwszych, bawili się od godziny 16:30 do 23:00.

Zabawa była szampańska! Bawiliśmy się prowadzeni przez dwie wodzirejki - Agnieszkę i Anię. Pomagał im DJ, który bawił nas wspaniałą muzyką. Od samego początku parkiet był pełen tancerzy, którzy niechętnie schodzili do stołów na serwowane posiłki.

Około godziny 19 odbyła się Gala – rozstrzygnięcie konkursu "Wolontariat – podaj dalej". Niestety nie otrzymaliśmy pucharu, ale z szeptanej info dowiedzieliśmy się, że było bardzo blisko. Mamy nadzieję, że nasze działania nie będą uwarunkowane li tylko chęcią zdobycia nagrody ale przede wszystkim chęcią niesienia pomocy innym. Najważniejsze, że nasze bilety – cegiełki (570zł), wesprą następną akcję charytatywną - to jest Wigilię dla bezdomnych.

Wszystkim uczestnikom balu za wspaniałe i odpowiedzialne reprezentowanie naszego Gimnazjum

DZIĘKUJEMY!


Fotoreportaż

Opiekun SU:
Agata Heyda9 listopada 2016 r.

"ŻONKILOWE „POLA NADZIEI"

2 listopada, w naszym gimnazjum, powiększyliśmy nasze szkolne żonkilowe "Pole Nadziei". Do sadzenia cebulek "zabrały się" uczennice klasy 3a razem z panią Agatą Heyda.

Cebulki żonkili są symbolem akcji, a zarazem jedynymi w swoim rodzaju „cegiełkami”. Poprzez żonkilowe "Pola Nadziei" zbierane są datki na prowadzenie opieki nad nieuleczalnie chorymi.

Akcja "pola Nadziei" poza wsparciem hospicyjnej misji, ma na celu edukację dzieci i młodzieży, pomaga młodym ludziom odkryć poczucie sensu i radości, jakie daje pochylanie się nad problemami osób potrzebujących naszego wsparcia.

Agata Heyda
9 listopada 2016 r.

WYCIECZKA DO WARSZAWY

W dniach od 24 do 26 października odbyła się wycieczka do Warszawy organizowana przez Caritas Diecezji sosnowieckiej. Wycieczka odbywała się pod hasłem WARSZAWA ŁĄCZY POKOLENIA.

W wyjeździe do stolicy uczestniczyły dwie wolontariuszki z naszej szkoły – Emilka Owczarek i Julka Wacławik. Oto relacja Julki:

24 października wyjechaliśmy o godzinie siódmej rano aby wziąć udział w międzypokoleniowym programie integracyjnym. Na miejscu byliśmy około godziny 12:30. Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzania Muzeum Powstania Warszawskiego. Po Mszy św., wieczorem odbyło się spotkanie integracyjne nas młodych z osobami w podeszłym wieku.

Następnego dnia w planach mieliśmy zwiedzanie Starego Miasta, niestety pogoda nie dopisała, więc zwiedzaliśmy dłużej Zamek Królewski. Po obiedzie byliśmy „z wizytą” w Centrum Nauki Kopernik. Podczas zwiedzania pomagaliśmy seniorom w przeprowadzaniu różnych eksperymentów. Wszyscy świetnie się bawili. A wieczorem wymienialiśmy opinie i dzieliliśmy się wspólnymi wrażeniami.

Trzeciego dnia pojechaliśmy do Muzeum Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki. Po Mszy św. I obiedzie wyruszyliśmy w podróż powrotną. Na miejscu zjawiliśmy się około osiemnastej.

Bardzo cieszę się, że mogłam pojechać do Warszawy i poznać sporo fajnych osób w różnym wieku. Wyjazd ten uważam za bardzo udany i świetnie przygotowany.

Julia Wacławik kl. 1b

9 listopada 2016 r.

TYDZIEŃ DOMOWYCH WYPIEKÓW

Pod takim hasłem, przez tydzień od 10 do 14 października, odbywała się w naszej szkole kwesta na rzecz Domu Małego Dziecka w Sosnowcu.

Uczniowie każdej klasy, w ustalonym przez SKW i SU, terminie przynosili do szkoły ciasta pieczone prze rodziców, a właściwie mamy ?, lub przez samych siebie.

Ciasta były przepyszne i sprzedawały się jak przysłowiowe "świeże bułeczki". W kuluarach uczniowskich przeprowadzano licytację głosową o najlepszych ciastach. O tych najlepszych mówiono z wielkim namaszczeniem i wspomnieniem smaku....

Cała społeczność szkolna chce podziękować wszystkim tym, którzy wzięli udział w naszej akcji.

W szczególności mamom, które zawojowały swoimi wypiekami nasze serca i podniebienia!!!

Ze sprzedaży ciast uzbieraliśmy (do tej pory największą) magiczną kwotę:

397,88 zł

WSZYSTKIM BIORĄCYM UDZIAŁ W AKCJI - CUKIERNIKOM, DOSTARCZYCIELOM, SPRZEDAWCOM I ORGANIZATOROM DZIĘKUJEMY!!!

Opiekun SU: Agata Heyda
26 czerwca 2016 r.

FESTYN CARITAS POBIJ Z NAMI REKORD GINNESSA29 maja, w niedzielę, Caritas Diecezji Sosnowieckiej wraz z Urzędem Miasta Sosnowiec oraz Hipermarketem AUCHAN zorganizowało festyn rodzinny z okazji Dnia Dziecka, który odbył się na Górce Środulskiej w Sosnowcu. festyn wpisuje się w ogólnopolski finał akcji Kilometry Caritas.

Rodzinne świętowanie rozpoczęło się o godzinie 12 a zakończyło o godzinie 18. Inauguracją festynu był Bieg Szlakiem Papieskim. W biegu tym uczestniczył uczeń naszego gimnazjum Michał Garbat. Przebiegł on 21,097km Natomiast jego rodzice uczestniczyli w biegu na dystansie 6 km. Gratulujemy tak wspaniałej sportowej postawy! Jesteśmy dumni, że uczniowie i ich rodzice angażują się w tego typu przedsięwzięcia.

Najmłodsi, podczas festynu, mogli skorzystać z licznych zabaw edukacyjno-rozrywkowych, ścianek wspinaczkowych, dmuchanych zamków i zjeżdżalni. Dodatkową atrakcją była możliwość uczestniczenia w treningu z piłkarzami Zagłębia Sosnowiec – ambasadorami akcji ...Kilometry Caritas.. Z kolei osoby dorosłe mogły zasięgnąć porad ambulatoryjnych, spróbować swoich sił na symulatorze dachowania.

Na uczestników festynu czekało wiele nagród oraz poczęstunek w postaci ciast, grillowanych kiełbasek, bigosu oraz grochówki.

Festyn zakończył występ zespołu "Mały Chór Wielkich Serc" z Łodzi. W festynie tym aktywnie uczestniczyli wolontariusze naszego Koła Wolontariatu. 21 wolontariuszy min. zbierało pieniądze do puszek, kleiło złotówki na taśmę i układało kolejne metry, malowało twarze dzieciom, opiekowało się młodszymi uczestnikami festynu, pomagało w organizacji i przeprowadzaniu konkursów oraz pilnowało porządku podczas imprezy.

Po przeliczeniu złotówek, okazało się, że wspólnie wszystkie szkoły uczestniczące w akcji bicia rekordu Guinnessa, zebrały:

29 473,66 zł


Środki te zostaną przeznaczone na budowę Domu dla Bezdomnych w Dąbrowie Górniczej, który zapewni schronienie 55 osobom znajdującym się w najtrudniejszej sytuacji życiowej.

Fotoreportaż

Fotoreportaż - ciąg dalszy

Opiekun SKW: Agata Heyda
15 czerwca 2016 r.

POBIJ Z NAMI REKORD GUINNESSA !!!
19 maja w naszej szkole odbył się MINI FINAŁ akcji CARITAS pod hasłem - UŁÓŻ Z NAMI KILOMETRY CARITAS.

Aby pobić rekord Guinnessa Austriaków z poprzedniego roku (ułożyli 75 km odcinek złożony z 1 euro), zbieraliśmy złotówki, które wielkością są zbliżone do tamtej waluty i układaliśmy je w metrowe odcinki przyklejając złotówki do taśmy klejącej.

W wyniku akcji przeprowadzonych na terenie szkoły – Tydzień Domowych Wypieków, zbiórki w klasach oraz na zebraniach z rodzicami. Zebraliśmy 17 metrów złotówek co pomnożone przez 44 złotówki mieszczące się w 1 metrze, dało kwotę

748 złDo akcji włączyli się również nauczyciele naszej szkoły.

Finał tej akcji będzie miał miejsce 29 maja na Górce Środulskiej. Wszystkie szkoły, które zgłosiły się do tego konkursu, połączą swoje siły i wspólnie obliczą ilość a właściwie odcinek długości uzbieranych złotówek. Do akcji zgłosiło się 13 diecezji z całej Polski. I znowu łączymy siły i mierzymy osiągniętą wspólnie odległość. Mamy nadzieję, że uda nam się pobić rekord Guinnessa !

Za zaangażowanie w akcję wolontariuszy naszego Gimnazjum

DZIĘKUJEMY!!!


Fotoreportaż

Opiekun SU i SKW: Agata Heyda
31 maja 2016 r.

TY I JA ORAZ PRZYJACIELE
Dnia 8 maja, w niedzielę, wolontariusze naszego gimnazjum uczestniczyli w festynie organizowanym przez Fundację Ty i Ja, który odbywał się na Górce Środulskiej.

Celem festynu była zbiórka pieniędzy na dożywianie dzieci z rodzin ubogich.

Zadaniem naszych uczniów była pomoc w organizacji konkursów i zabaw dla dzieci oraz pomoc w opiece nad dziećmi z Domu Dziecka, Świetlicy Środowiskowej a także wszystkich dzieci obecnych na imprezie.

Obecnych było 31 wolontariuszy i wolontariuszek ze Szkolnego Koła Wolontariatu naszego gimnazjum.

Wszyscy świetnie się bawili, zarówno uczestnicy jak i organizatorzy, korzystając z dmuchanych zjeżdżalni, uczestnicząc w zabawach, konkursach, loteriach. Można było posłuchać muzyki na żywo - wystąpił zespół TOMATO, zachwycić się pokazami tanecznymi NILUFAR, GIMONE oraz PLUS ÓSEMKI.

Nasi wolontariusze otrzymali od organizatora nie tylko posiłkowy starter ale mogli poczęstować się lodami, ciastami a nawet zjeść kiełbaskę z grilla.

Najważniejsza informacja to oczywiście kwota jaka udało się uzbierać. Wspólnymi siłami i datkami osób uczestniczących w Festynie uzbieraliśmy:1095, 48 złDzięki naszym działaniom mogliśmy pomóc wielu potrzebującym dzieciom.

Wszystkim wolontariuszom bardzo dziękujemy!!!
30 maja 2016 r.

SPRAWOZDANIE Z FESTYNU NA RZECZ HOSPICJUM
"ZDOBĄDŹ SWOJE MONTE CASSINO"Dnia 17 maja, w niedzielę, od godziny 13 do godziny 18 wolontariusze Szkolnego Koła Wolontariatu naszego gimnazjum uczestniczyli w festynie organizowanym przez ZSO nr 5 w Sosnowcu , którego celem było wspomożenie budowy hospicjum stacjonarnego w naszym mieście.

Uroczyste otwarcie odbyło się o godzinie 13 na Górce Środulskiej. Przemawiał prezydent Arkadiusz Chęciński, dyrektor ZSO nr 5 pani Iwona Chęcińska oraz prezes Hospicjum im. Św. Tomasza Ap. pani Małgorzata Czapla.

Głównym punktem programu był bieg na 5 km osób dorosłych pod hasłem ZDOBĄDŹ SWOJE MONTE CASSINO. Również inni pasjonaci biegania mogli pokazać swoje umiejętności w tej dyscyplinie sportu. Odbył się bieg POKONAJ SIEBIE dla osób niepełnosprawnych, MARSZ WŁÓCZYKIJA - bieg nordic walking oraz BIEG SYZYFA dla najmłodszych.

Wszyscy obecni goście i uczestnicy festynu mogli uczestniczyć w konkursach, loteriach, oglądać pokazy policjantów, strażaków, celników, zbadać poziom cukru i zmierzyć ciśnienie, uczestniczyć w zabawach dla najmłodszych i oczywiście zakupić pyszne ciasta oraz spróbować pysznych zup biwakowych czy zjeść kiełbaskę z grilla.

Cały dochód z imprezy w wysokości 19 211,36 zł został przekazany na rzecz Hospicjum. Gratulujemy organizatorom Festynu tak wspaniałego osiągnięcia!

Organizację Festynu wspierali następujący wolontariusze:

JAGODA RYŃSKA, KAMILA RADOMSKA, NATALIA NOWAK, JULIA LACHENDRO, MAŁGOSIA KOWALSKA, KAROLINA DZIUBAŁTOWSKA, KAMILA JAKUBCZAK, NICOL MĄCZKA, NICOLE PIWOWARCZYK, MAGDA KUCIA, AGATA BARTOS, NATALIA SITKOWSKA oraz przedstawiciel SU - DAWID KROCHMAL.

Za pomoc DZIĘKUJEMY !!!


Fotoreportaż

Opiekun SU i SKW: Agata Heyda
10 kwietnia 2016 r.

ZBIÓRKA PIENIĘŻNA W AUCHAN


W środę, 16 marca od godziny 16 do 19 oraz w sobotę, 19 marca od godziny 9:30 do 14:00, wolontariusze ze Szkolnego Koła Wolontariatu kwestowali na rzecz wsparcia działalności Domu samotnej Matki w Sosnowcu.

W środę przy kasach Auchan kwestowali następujący uczniowie:

MILENA WIDAWSKA, JULKA SIKORSKA, KASIA BĄCHOR, SŁAWEK OWCZAREK, OLA PAPAJ, TYMEK MASARCZYK, DOMINIK RENDCHEN, KONRAD STRZELECKI, MARTYNA NIŻNIKOWSKA,NATALKA NOWAK, KAMLA RADOMSKA, MAGDA KUCIA.

Natomiast w sobotę ilość kwestujących wolontariuszy była dużo większa, bo i było więcej kupujących i więcej otwartych kas. A oto nasi angażujący się w życie społeczne naszego środowiska uczniowie:

NATALIA CHOROSZKO, ALICJA KOSIEC, JULKA SIKORSKA, SŁAWEK OWCZAREK, OLA PAPAJ, ANDRZEJ PODGÓRSKI, MARLENA ŻEJMO, OLIWKA PIKUŁA, WIKTORIA ZALAS, NATALKA HEJCZYK, ZUZIA BARCZYK, LAURA CEGLARZ, DOMINIKA SĘKOWSKA, TYMEK MASARCZYK, PAULINA PABIŚ, MARTYNA NIŻNIKOWSKA,KAROLINA ANTONIAK, NATALIA KWIATEK, ANIA MAJCHERCZYK, ATALKA NOWAK, KAMILA RADOMSKA, AGATA BARTOS, NATALKA SITKOWSKA, JULKA MIGACZ, NICOL LIPECKA.

W środę uzbieraliśmy 699,03 zł, a w sobotę 1933,14 zł, co daje kwotę łączną:

2 632,17 zł

GRATULUJEMY !!!!


Fotoreportaż

Agata Heyda
26 marca 2016 r.

POBIJ Z NAMI REKORD GUINNESSA !


12 marca, w sobotę w godzinach od 13 do 16, na trenie Auchan w Sosnowcu, rozpoczęliśmy bicie rekordu Guinnessa w ilości zebranych złotówek. Złotówki przyklejamy na taśmę, aby łatwiej ustalić wynik. Mamy do pobicia 75 km. Rekord należy do Austriaków, którzy w zeszłym roku ułożyli 75 km taśmy z przyklejonymi do niej pensami.

Wczoraj uzbieraliśmy 400 zł, co dało nam 9 metrów taśmy. Na 1 metr przypadają 44 złotówki. W akcji rywalizuje ze sobą 8 Caritas z całej Polski. Bezpośrednimi rywalami diecezji Sosnowieckiej są Poznań i Bielsko-Biała.

Akcja będzie trwała przez 3 miesiące a podsumowanie odbędzie się w czerwcu na placu Papieskim w Sosnowcu - Zagórzu.

Wolontariusze, którzy rozpoczęli "Układanie kilometrów Caritas" to następujący uczniowie naszego gimnazjum:

Sławek Owczarek, Ola Papaj, Ignacy Świrk, Andrzej Podgórski, Max Zapisek, Małgosia Kowalska, Julka Lachendro, Kamila Jakubczak, Karolina Dziubałtowska, Igor Pajkert, Natalka Knapik, Karolina Antoniak, Natalka Kwiatek,Ania Majcherczyk, Natalka Nowak, Jagoda Ryńska.

Opiekunem wolontariuszy była pani Agata Heyda.

Fotoreportaż

Agata Heyda
20 marca 2016 r.

SPRAWOZDANIE Z WIELKANOCNEJ AKCJI CHARYTATYWNEJ 4 - 5.03.2016R.


W dniach 4 i 5 marca 2016 r. uczniowie naszego Gimnazjum uczestniczyli w zbiórce żywności w BIEDRONCE przy ulicy Braci Mieroszewskich 51. Akcja ta przeprowadzona została pod auspicjami CARITAS POLSKA oddział w Sosnowcu. 4 marca, w piątek żywność zbierana była od godziny 14:00 do 20:00, natomiast w sobotę 5 marca od godziny 10:00 do 20:00. Podsumowanie ilości zebranej żywności zakończone zostało o godzinie 21:00 przez opiekuna SKW, SKC i SU panią Agatę Heyda oraz Milenę Widawską, Katarzynę Bąchor, Igora Pajkerta, Aleksandrę Papaj – członków Szkolnego Koła Wolontariatu. W sumie zebraliśmy 451,708 kg żywności ( masło, ser, słodycze, herbata, konserwy, budynie, dżemy, mąka, sól, cukier, ryż, kasza, olej, makaron, mleko, napoje itp.).

W akcji wzięli udział następujący uczniowie i uczennice naszego Gimnazjum:

KLASA 3A:
1. MILENA WIDAWSKA - 4 GODZ.
2. WERONIKA JANOWSKA - 2 GODZ.
3. OLA KAMIŃSKA - 2 GODZ.
4. NATALIA CHOROSZKO - 2 GODZ.
5. ALICJA KOSIEC - 2 GODZ.
6. JULKA SIKORSKA - 2 GODZ.

KLASA 3B:
1. KASIA BĄCHOR - 4 GODZ.
2. OLA PAPAJ - 4 GODZ.
3. SŁAWEK OWCZAREK - 2 GODZ.

KLASA 3C:
1. ANDRZEJ PODGÓRSKI - 4 GODZ.

KLASA 2A:
1. JULKA LACHENDRO - 2 GODZ.
2. KAROLINA DZIUBAŁTOWSKA - 2 GODZ.
3. KAMILA JAKUBCZAK - 2 GODZ.
4. MAX ZAPISEK - 2 GODZ.
5. KAROLINA LUBAŃSKA - 2 GODZ.
6. WIKTORIA ZALAS - 2 GODZ.
7. OLIWKA PIKUŁA - 2 GODZ.

KLASA 2B:
1. DOMINIK RNDCHEN - 2 GODZ.
2. TYMEK MASARCZYK - 2 GODZ.
3. ZUZIA BARCZYK - 2 GODZ.
4. PAULINA PABIŚ - 2 GODZ.
5. DOMINIKA SĘKOWSKA - 2 GODZ.
6. IGOR PAJKERT - 4 GODZ.

KLASA 2C:
1. KAROLINA ANTONIAK - 2 GODZ.
2. NATALIA KWIATEK - 2 GODZ.

KLASA 1A:
1. JAGÓDKA RYŃSKA - 2 GODZ.
2. NATALIA NOWAK - 2 GODZ.
3. KAMILA RADOMSKA - 2 GODZ.

KLASA 1B:
1. AGATA BARTOS - 2 GODZ.
2. MAGDA KUCIA - 2 GODZ.
3. NATALKA SITKOWSKA - 2 GODZ.
4. PAULINA KUBACKA - 2 GODZ.

Wszystkim 32 wolontariuszkom i wolontariuszom DZIĘKUJEMY za zaangażowanie i poświęcenie swojego wolnego czasu na tak ważki cel. Szczególne podziękowania należą się opiekunom uczniów, którzy społecznie działali na rzecz osób potrzebujących pomocy. Byli to następujący nauczyciele - panie: Joanna Hojda, Anna Walas, Agata Heyda, Wioletta Czerw, Elżbieta Kaczmarczyk, Anna Badek oraz pan Wojciech Nabielski.

Mamy nadzieję, że następne akcje charytatywne organizowane przez Szkolne Koło Wolontariatu pod auspicjami wszystkich instytucji, z którymi współpracujemy, dzięki wsparciu rodziców i nauczycieli naszego Gimnazjum, będą miały tak owocny przebieg.

Fotoreportaż

Agata Heyda.
24 stycznia 2016 r.

WIELKA ORKIESTRA ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

10.01.2016r. "Wielka Orkiestra Serc" zagrała już po raz dwudziesty czwarty. W tym roku pod hasłem Mierzymy wysoko ! zbierane były pieniądze na zakup urządzeń medycznych dla oddziałów pediatrycznych i godnej opieki medycznej seniorów. Podobnie jak w poprzednich latach na ulice polskich miast wyszło tysiące wolontariuszy .Cieszymy się, że w niedzielę w wielu punktach miasta można było spotkać wolontariuszy z naszego gimnazjum: Kasię Bąchor, Natalię Knapik, Olę Papaj, Marlenę Widawską, Igora Pajkerta i Tomka Pawłowskiego. Z kolei na scenie w sztabie w Technikum Architektoniczno – Budowlanym wystąpiły nasze artystyczne dusze: Kamila Gałgańska, Weronika Kociełko, Natalia Makiejewska, Nicol Mączka, Nicole Piwowarczyk, Dominika Sękowska, Piotr Cesarz. Artyści zaprezentowali się w przepięknych piosenkach z polskiego i światowego repertuaru oraz w szalonych i eleganckich tańcach: akrobatycznym, break dance i towarzyskim. Nasi artyści byli również oklaskiwani przez wiernych fanów ich talentu: Magdę Kucia i p. Renatę Bartoś. Jedną z niespodzianek przygotowanych przez organizatorów akcji była możliwość wylosowania na loterii fantowej tabletu. Tą nagrodą cieszy się teraz Weronika. Gratulujemy! Wspierając Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy przyczyniamy się do tego, by grała nam ona "do końca świata i jeden dzień dłużej".

Fotoreportaż

Anna Walas.
15 stycznia 2016 r.

WIGILIA DLA BEZDOMNYCH I UBOGICH GRUDZIEŃ 2015


21 grudnia, w przedświąteczny poniedziałek, wolontariusze Szkolnego Koła Wolontariatu uczestniczyli w organizacji posiłku wigilijnego dla osób bezdomnych i ubogich z terenu miasta Sosnowca. Głównymi organizatorami był CARITAS Diecezji Sosnowieckiej oraz Urząd Miejski w Sosnowcu. Na kolacji obecni byli przedstawiciele władz kościelnych oraz państwowych. Wspólnie z 300 osobami potrzebującymi wsparcia materialnego i psychicznego, opłatkiem łamały się takie osobistości jak biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak oraz prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński.
Wolontariusze przygotowywali stoły, paczki świąteczne wraz z życzeniami pisanymi na okolicznościowych kartkach przez naszych uczniów, podawali do stołów, sprzątali po kolacji świątecznej, rozdawali paczki.
Nasze dobrowolki i dobrowlcy z wielkim poświęceniem udzielali się ponad 4 godziny.
Takie działania uczą empatii, dają radość z pomagania innym oraz pozwalają na odkrywanie i przeżywanie nowych doświadczeń.
Pod wrażeniem pracy i zaangażowania charytatywnego naszych uczniów, byli wszyscy uczestniczący w kolacji oficjele oraz organizatorzy akcji.

Na szacunek i uznanie zasłużyli następujący wolontariusze:

 • Milena Widawska 3a
 • Katarzyna Bąchor 3b
 • Sławek Owczarek 3b
 • Ola Papaj 3b
 • Andrzej Podgórski 3c
 • Ignacy Świrk 3c
 • Max Zapisek 2a
 • Paulina Pabiś 2b
 • Igor Pajkert 2b
 • Dominik Rendchen 2b
 • Konrad Strzelecki 2b
 • Karolina Antoniak 2c
 • Natalia Kwiatek 2c
 • Natalia Nowak 1a
 • Kamila Radomska 1a
 • Jagoda Ryńska 1a


Fotoreportaż

Agata Heyda.
13 stycznia 2016 r.

PACZKI ŚWIĄTECZNE DLA DZIECI ZE ŚWIETLICY ŚRODOWISKOWEJ

21 grudnia, w godzinach popołudniowych, nasze wolontariuszki wraz z opiekunem SKW i przedstawicielem Fundacji Nasze Zagłębie, wręczali paczki świąteczne 30 podopiecznym świetlicy środowiskowej "U Matki Teresy" znajdującej się w Sosnowcu przy ulicy Kierocińskiej.
Wręczanie paczek, składanie życzeń i wspólne śpiewanie kolęd to podsumowanie akcji charytatywnej, która rozpoczęła się w listopadzie na terenie naszej szkoły. Pod auspicjami Fundacji uczniowie wszystkich klas zaangażowali się w zbiórkę słodyczy i maskotek na rzecz świetlicy środowiskowej.
Zakończyliśmy akcję, w której wsparł nas Caritas, sklep spożywczy Euro przy ulicy Braci Mieroszewskich oraz indywidualni sponsorzy, między innymi pan Marcin Tkacz z Chorzowa.
Swój wolny czas na wręczanie paczek poświęciły:

 • Karolina Dziubałtowska 2a
 • Kamila Jakubczak 2a
 • Małgosia Kowalska 2a
 • Julka Lachendro 2a


Fotoreportaż

Agata Heyda.
11 stycznia 2016 r.

SPRAWOZDANIE ZE ZBIÓRKI PIENIĘŻNEJ W AUCHAN


W sobotę, 19 grudnia 2015r. wolontariusze naszego gimnazjum, pod patronatem CARITAS POLSKA oddział w Sosnowcu, uczestniczyli w zbiórce pieniężnej na terenie supermarketu AUCHAN w naszym mieście. Celem tej akcji było finansowe wspomożenie Diecezjalnego Domu Matki i Dziecka. Uczniowie i uczennice zbierali datki stojąc przy kasach i pomagając w pakowaniu zakupów od godziny 9:30 do godziny 14:00.
Za zaangażowanie we wspólne działanie charytatywne pięknie dziękuje opiekun SKW – Agata Heyda następującym osobom:

 • Natalia Choroszko 3a
 • Weronika Janowska 3a
 • Wiktoria Karbowniczek 3a
 • Alicja Kosiec 3a
 • Milena Widawska 3a
 • Katarzyna Bąchor 3b
 • Sławomir Owczarek 3b
 • Aleksandra Papaj 3b
 • Andrzej Podgórski 3c
 • Ignacy Świrk 3c
 • Marlena Żejmo 3c
 • Maksymilian Zapisek 2a
 • Kamila Jakubczak 2a
 • Małgorzata Kowalska 2a
 • Julia Lachendro 2a
 • Natalia Knapik 2b
 • Martyna Niżnikowska 2b
 • Paulina Pabiś 2b
 • Igor Pajkert 2b
 • Konrad Strzelecki 2b
 • Karolina Antoniak 2c
 • Wiktoria Jędrusik 2c
 • Natalia kwiatek 2c
 • Jagoda Ryńska 1a
 • Anna Majcherczyk 1a
 • Kamila Radomska 1a
 • Natalia Nowak 1a
KWOTA WYKWESTOWANA TO: 3635,31zł.

GRATULUJEMY!!!


Fotoreportaż

Agata Heyda.8 stycznia 2016 r.

MARATON PISANIA LISTÓW

10 grudnia 2015r. W dniu, w którym obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka zawitaliśmy do Gimnazjum nr 1 by wspólnie z uczniami tej szkoły pisać listy w obronie osób lub grup osób, których prawa zostały złamane. Pani dyrektor Mirosława Bukowy zainaugurowała akcję zapalając symbolicznie świecę - symbol Amnesty International. Od 13:30 do 16:00 pisaliśmy listy w obronie dziesięciu prześladowanych bądź uwięzionych osób. Nasza młodzież stanęła na wysokości i z zaangażowaniem włączyła się do akcji.

Fotoreportaż

Anna Walas.29 grudnia 2015 r.

POMOC CHORYM DZIECIOM


W listopadzie i w grudniu wolontariusze naszej szkoły brali udział w akcji, POMOC CHORYM DZIECIOM, organizowanej przez Fundację NASZE ZAGŁĘBIE. "Dobrowolki" kwestowały na ulicach, przed marketami, kościołami na terenie Sosnowca i Dąbrowy Górniczej oraz w Urzędzie Miejskim w Sosnowcu (za zgodą prezydenta miasta – Arkadiusza Chęcińskiego).

W dniu 17 grudnia, puszki zostały komisyjnie otworzone przez organizatorów czyli Fundację Nasze Zagłębie. Policzone zostały uzbierane datki w każdej puszcze, a na koniec podsumowano całość. Oto wyniki:

Nr puszki:

 • 2 - 155,20 zł
 • 3 - 25,10 zł
 • 5 - 181,72 zł
 • 6 - 272,34 zł
 • 7 - 8,70 zł
 • 8 - 97,11 zł
 • 9 - 290, 78 zł
 • 10 - 145,31 zł
Razem uzbieraliśmy:

1.176,26 zł

GRATULUJEMY !!!

Agata Heyda.28 grudnia 2015 r.

ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI W BIEDRONCE


W piątek 11 i w sobotę 12 grudnia 2015 roku wolontariusze naszego gimnazjum wraz z nauczycielami uczestniczyli w akcji charytatywnej organizowanej przez Caritas Diecezji Sosnowieckiej na rzecz ubogich i potrzebujących pomocy.

W działaniach na rzecz społeczności lokalnej uczestniczyło 29 "Dobrowolek" i 8 nauczycieli.

Najbardziej zaangażowani wolontariusze to: Andrzej Podgórski, Karolina Antoniak, Natalia Kwiatek, Kamila Radomska, Natalia Nowak, Magdalena Kucia, Ania Majcherczyk, Jagoda Ryńska. Wielką pomoc przy organizacji, koordynatorka akcji Agata Heyda otrzymała od Mileny Widawskiej i Wiktorii Karbowniczek – liderki Szkolnego koła Wolontariatu.

Nauczyciele, którzy poświęcili swój wolny czas w ramach tej akcji to: p. J. Hojda, p. W. Czerw, p. D. Lewandowska, p. A. Heyda, p. A. Kapica, p. J. Sajdak, p. E. Kaczmarczyk oraz p. W. Nabielski.

Nasze działania okazały się bardzo owocne. Uzbieraliśmy

436, 753 kg


żywności – makarony, ryż, mąka, cukier, olej, dżemy, owoce w syropie, słodycze, płatki śniadaniowe i inne pojedyncze artykuły.

Wszystkim (wolontariuszom, nauczycielom i przede wszystkim darczyńcom), którzy przyczynili się do osiągnięcia takiej ilości

DZIĘKUJEMY


Fotoreportaż.

Agata Heyda.23 grudnia 2015 r.

SZKOLNY DZIEŃ WOLONTARIUSZA


Dnia 7 grudnia 2015r o godzinie 17:30 odbyło się spotkanie Szkolnego Koła Wolontariatu .

Za trud włożony w działania na różnych płaszczyznach, w szczególności na rzecz potrzebujących podziękowała opiekun Koła Agata Heyda, która wraz z pedagogiem szkoły Tomaszem Kutą zorganizowała spotkanie wolontariuszy.

Uczniowie - wolontariusze świetnie się bawili uczestnicząc w różnych konkursach z balonami. Zwycięzcy otrzymali atrakcyjne nagrody ufundowane przez sponsora.

Również, specjalnie dla naszych wolontariuszy, został przygotowany słodki poczęstunek. Pyszne ciasta upiekła pani Milena Owczarek, która niezmiennie wspiera nasz szkolny wolontariat. Sponsor zadbał również o picie. Każdy z obecnych otrzymał litrowy sok owocowy z Hortexu.

Zadbaliśmy o nasze ciała nie tylko fizycznie i fizjologicznie, zajęliśmy się również naszą psyche. Pan pedagog przygotował dwa króciutkie filmiki, po obejrzeniu których rozgorzała ciekawa dyskusja. Pierwszy film dotyczył problemu nękania w szkole (film motywacyjny), natomiast drugi poruszał problem tolerancji, a raczej jej braku. Po raz kolejny, przekonaliśmy się jakich mamy mądrych i refleksyjnie patrzących na świat uczniów.

Po tym refleksyjnym czasie, aby wrócić do "pionu", dokończyliśmy zabawy z balonami, wykonaliśmy parę sweet fotek i zeszliśmy na salę gimnastyczną "pobujać" się przy muzyce razem z księdzem Piotrem. Do domu udaliśmy się dopiero o 20 godzinie. Miło spędziliśmy czas w swoim towarzystwie.

Uczniowie, którzy brali udział w spotkaniu:

Kasia Bąchor, Julka Sikorska, Karola Antoniak, Natalka Kwiatek, Max Zapisek, Andy Podgórski, Sław Owczarek, Konrado Strzelecki, Domino Rendchen, Ann Majcherczyk, Jagódka Ryńska, Igor Pajkert.

WSZYSTKIM OBECNYM DZIĘKUJEMY ZA UDZIAŁ W SPOTKANIU


Fotoreportaż.

Agata Heyda.22 grudnia 2015 r.

MIKŁAJKOWA WIZYTA W DOMU MAŁEGO DZIECKA

Dnia 4 grudnia 2015 roku wolontariusze z naszego gimnazjum, odwiedzili wychowanków Domu Małego Dziecka znajdującego się w Sosnowcu przy ulicy Szczecińskiej.

Wręczali oni dary, które zostały zakupione z pieniędzy zebranych podczas kwesty na zebraniach z rodzicami w dniu 3 listopada tego roku. Do kwoty 162,08 złotego , dołączona została przez sponsora kwota w wysokości 100 zł. Tak więc dysponowaliśmy całkiem sporą sumą pieniędzy.

Po wcześniejszym uzyskaniu informacji na temat potrzeb dzieci, uczennice - Alicja Kosiec - przewodnicząca Samorządu Szkolnego oraz Wiktoria Karbowniczek - Lider Szkolnego Koła Wolontariatu, zakupiły następujące artykuły szkolne i higieniczne: bloki rysunkowe, bloki techniczne, papier wycinankowy, zeszyty, pióra, naboje do piór, flamastry, korektory, kleje, zmaziki, cyrkle, patyczki higieniczne, szampony, mydła, chusteczki nawilżające, rajstopy.

Dostarczyliśmy również odzież przekazaną przez naszych uczniów – Paulinę Pabiś, Martynę Pławecką, Wiktorię Karbowniczek. Otrzymaliśmy również wsparcie w naszym działaniu od CARITAS Diecezji Sosnowieckiej. Opiekun wolontariuszy pani Sylwia Bogusz dostarczyła nam następujące artykuły: bloki rysunkowe, bloki techniczne, papier kolorowy, zeszyty, teczki na gumkę, korektor, strugaczkę, mazaki, ołówki, długopisy oraz 3 plecaki.

Wszystkie te artykuły,wraz z opiekunem SKW panią Agatą Heyda zawiozły następujące uczennice: Natalia Choroszko, Wiktoria Karbowniczek i Alicja Kosiec.

Po raz kolejny sprawiliśmy radość dzieciom.

WSZYSTKIM WYMIENIONYM I NIEWYMIENIONYM OSOBOM Z IMIENIA I NAZWISKA BARDZO DZIĘKUJEMY!!!!!

Fotoreportaż.

Agata Heyda.22 grudnia 2015 r.

AKCJA CHARYTATYWNA "KROMKA CHLEBA"

Od 2 do 27 listopada uczniowie naszej szkoły zaangażowali się w akcję charytatywną na rzecz Domu Matki i Dziecka, Domu dla bezdomnych, noclegowni, jadłodajni oraz świetlic środowiskowych.

Pragnąc przyjść z pomocą osobom niedożywionym i głodnym, wspólnie z CARITAS Diecezji Sosnowieckiej, zorganizowaliśmy w naszej szkole zbiórkę grochu. Akcja ta miała na celu nie tylko gromadzenie żywności dla biednych, ale przede wszystkim uwrażliwienie społeczności na problemy bezrobotnych, bezdomnych i ubogich. Chodzi o to, aby ubóstwo nie było powodem wykluczenia społecznego, poniżenia i odrzucenia.

Uczniowie naszej szkoły zbierali groch dla wszystkich potrzebujących pomocy. Akcja udała się znakomicie. Wspólnie uzbieraliśmy:

124,10 kg


a oto jak aktywne były poszczególne klasy:
 • 1a - 13,5 kg
 • 1b - 36,3 kg
 • 1c - 8,6 kg
 • 2a - 12,9 kg
 • 2b - 10,0 kg
 • 2c - 14,0 kg
 • 3a - 10,45 kg
 • 3b - 9,20 kg
 • 3c - 8,45 kg

Całość odebrała przedstawicielka CARITAS w dniu 30 listopada.

DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM ZA OKAZANE SERCE!!!

Agata Heyda.22 grudnia 2015 r.

TYDZIEŃ DOMOWYCH WYPIEKÓW


Pod takim hasłem, przez tydzień od 23 do 27 listopada, odbywała się w naszej szkole kwesta na rzecz HOSPICJUM Św. Tomasza Ap. w Sosnowcu.
Uczniowie każdej klasy, w ustalonym przez SKW i SU, terminie przynosili do szkoły ciasta pieczone prze rodziców, a właściwie mamy, lub przez samych siebie.
Ciasta były przepyszne i sprzedawały się jak przysłowiowe "świeże bułeczki". W kuluarach uczniowskich szeptano o najlepszych ciastach z wielkim namaszczeniem i wspomnieniem smaku....
Cała społeczność szkolna chce podziękować wszystkim tym, którzy "przyłożyli rękę" do naszej akcji.
W szczególności mamom, które zawojowały swoimi wypiekami nasze serca i podniebienia. Za ciasto z kiwi, za ciasto marchewkowe, za karpatkę i ciasto czekoladowe!!!!!


Ze sprzedaży ciast uzbieraliśmy magiczną kwotę:

282,30 zł

zakupiliśmy z nią:

122 sztuki

pieluch dla dorosłych.

WSZYSTKIM BIORĄCYM UDZIAŁ W AKCJI - CUKIERNIKOM, DOSTARCZYCIELOM, SPRZEDAWCOM I ORGANIZATOROM

DZIĘKUJEMY!!!

Agata Heyda.LOSOWE ZDJĘCIE

KALENDARZ
AKTUALNY CZAS

szablony stron