W słonecznym mieszkaniu


Przez wiele lat w polskich oknach królowały stylonowe białe lub kremowe firany oraz ciężkie tkane zasłony z lnu lub pluszu. Zarówno pierwsze jak i drugie kurzyły się i wymagały częstego prania. Od pewnego czasu polskie okna przestały straszyć sztucznymi firanami. Ich miejsce zajęły rolety i żaluzje., Na okna wychodzące na południe to bardzo dobre rozwiązanie, gdyż dzięki zastosowaniu szczelnych żaluzji metalowych lub materiałowych na okna udaje się osłonić mieszkanie przed nadmiernym promieniowaniem i przegrzewaniem pokojów.
Rolety sprawdzą się natomiast w pokojach dla małych dzieci, gdy zależy nam, aby dziecko nie zrywało zasłon i nie zrobiło sobie krzywdy próbując się wspinać na parapety. Podobny problem miewają miłośnicy kotów, dla których rolety są jedynym rozwiązaniem, jeśli chcą zasłonić wieczorem okna. Każda inna ozdoba okienna szybko stanie się kocią zabawką.
Przy czym warto pamiętać, że zasłanianie okien to polska domena. W wielu krajach okna pozostają niezasłonięte. Tak dzieje się w Skandynawii, gdzie ani rolety ani żaluzje nie są potrzebne.

Polecamy: plisy poznań.